Парламентът на Ирак гласува резолюция за прекратяване на присъствието на чуждестранни военни сили в страната. Въпросът застана на дневен ред след убийството на иранския генерал Касем Сюлеймани близо до международното летище в Багдад по заповед на американския президент Доналд Тръмп.
Вашингтон и Техеран си размениха заплахи, че ще отговорят бързо, ако бъдат ударени.
Хиляди иранци излязоха по улиците, за да изразят почитта си към Касем Солеймани. Тленните му останки бяха превозени до югозападния ирански град Ахваз. Говорител на външното министерство в Багдад заяви:
„Разглеждаме случилото се като акт на държавен тероризъм. Декларирахме, че всички последствия от това действие ще бъдат за онези, които са го извършили - за терористичното правителство на Съединените щати“.
Иракското външно министерство внесе официални жалби при генералния секретар на ООН и в Съвета за сигурност заради американските въздушни удари на иракска територия, като ги определи като "опасно нарушение на иракския суверенитет.
Лидерът на подкрепяното от Иран ливанско шиитско движение Хизбула Хасан Насралла заяви, че убийството на генерал Солеймани бележи началото на нова фаза в историята на Близкия изток.
„Когато ковчезите с американски войници и офицери започнат да се връщат в Съединените щати в хоризонтално, а не във вертикално положение, Тръмп и администрацията му ще разберат, че са изгубили региона и ще изгубят и изборите“.
От Вашингтон продължиха да настояват, че заповедта за ликвидирането на Солеймани е дадена от президента Тръмп, за да спре война, а не да я започва. Президентът предупреди, че са набелязани 52 ирански цели в случай на ирански отговор срещу американски граждани или обекти. Държавният секретар Майк Помпео заяви:
„Винаги ще извършваме правилните действия, за да защитим Америка. Убеден съм, че решението, което взехме за ликвидиране на този терорист, който нанесе толкова много вреда в продължителен период, беше в правилната посока за намаляване на риска за Америка“.
Иракският парламент се събра извънредно днес, два дни след въздушния удар край Багдад, при който бяха убити иранският генерал Касем Солеймани и командирът на "Бригадите Хизбула" Абу Махди ал Мухандис". Безпрецедентно отговорността за атентата бе поета публично от американския президент Доналд Тръмп.
Днешната резолюция няма задължителен характер,
но изпълнението ѝ от кабинета е повече от вероятно, след като за оттегляне на чужденците се изказаха не само двата най-влиятелни партийно-политически блока на шиитите, но и премиерът Адил Абдул-Махди. Следващите стъпки на Абдул-Махди ще имат пряко отражение върху статута на около 5 000 американски войници, разположени във и северно от иракската столица. Освен тях в Ирак имат свои войски и редица други държави, които помагат на страната да се справи с екстремистката групировка "Ислямска държава".
Докато парламентът в Багдад все още заседаваше, от коалиционното командване обявиха, че спират временно програмите за обучение на иракските войски, за да се съсредоточат върху самоотбраната срещу нарасналата опасност от шиитските милиции в Ирак.
Сградата на Министерския съвет в центъра на столицата бе осветена в цветовете на украинското и на българското знаме. Правителствената пресслужба посочва, че това се прави в израз на подкрепа за Украйна и на солидарност с украинския народ 3 години след началото на пълномащабната руска война.
"Сигурността на Украйна е сигурност за цяла Европа. Само заедно можем да постигнем сигурност, просперитет и траен мир в Европа. Нашата борба продължава." "Граждански събор в подкрепа на Украйна" пред Президентството Това каза посланик Олеся Илашчук на гражданския Събор в подкрепа на Украйна, който се провежда пред сградата на президентската..
Съединените щати предупредиха, че ще наложат вето на всички опити за промяна на проекторезолюцията, която предлагат на Съвета за сигурност на ООН за гласуване по повод третата годишнина от началото на руско-украинската война. Това съобщи агенция Ройтерс. Администрацията на Доналд Тръмп се опитва да събере воюващите страни на масата за..
Конфликтът между Русия и Украйна не може да намери военно решение, заяви пред журналисти президентът Румен Радев "Аз очаквам най-сетне разумът да надделее. Очаквам започналите дипломатически усилия, които започват да заместват вече снарядите и бомбите, да се движат много по-интензивно и догодина ние да отбележим годишнина, без да сме в условия на..
С днешните санкции европейците доказват, че няма основа за преговори с тях, каза в Кремъл говорителят Дмитрий Песков. В Анкара министърът на външните работи Сергей Лавров даде да се разбере, че Москва не възнамерява да спира войските си и бомбардировките, докато претенциите й към Киев не бъдат удовлетворени. Песков не бе никак изненадан..
Държавният секретар на Ватикана свиква кардиналите и вярващи в 21 часа тази вечер на площад "Свети Петър" в Рим да се молят за здравето на Негово светейшество папа Франциск. Това съобщи в интервю пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик във Ватикана. В предаването "Нещо повече" той коментира съобщението в събота, че папата е в критично..
Президентът Румен Радев призова всички партии "да пазят гражданския мир": "Защото Европа е изправена пред изключително опасен период и всяка проява на насилие и вандализъм в този момент без значение от повода и автора е покушение срещу България". 10 полицаи са били ранени по време на протеста на "Възраждане" Според президента притесненията на..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.