Забавната и увлекателна инициатива е част от проекта „Мравките - санитарите на природата“, който ще бъде реализиран в Западните Родопи. Проектът е част от тазгодишната дарителска кампания „Избери, за да помогнеш“. Задълженията на бъдещите осиновители са свързани с наблюдение и поддържане на подземните жилища на работливите насекоми.
Винаги заети и забързани - това са червените мравки, наричани от еколозите санитарите на гората. Тези работливи насекоми са древни, колкото динозаврите - различни изследвания сочат, че са се появили на земята преди милиони години, разказва инж. Билгин Асанов, председател на сдружение „Био Б-еко“.
Санитари на природата
Тези насекоми могат да повлияят върху цялостното фитосанитарно здраве на екосистемата. Те хранят и с ларвите на върховия корояд, който причинява сериозни щети на българските гори. „Те се справят с всичко, което е биологичен отпадък в природата близо до техните мравуняци. Заедно с други насекоми извършват отлична работа по преработка на отпадъците в гората. Те са много организирани. Наброяват стотици хиляди в среден мравуняк – да кажем метър – 1.30. На пръв поглед хаотично движение на една мравчена колония, но те имат много определени, съществени роли – всяка мравка си знае мястото, ролята, задачата за деня“, пояснява Билгин Асенов.
Заплахите
Днес колониите от мравки са застрашени от човешка дейност и хищници като мечки, които често разрушават мравуняците. Така още преди десетилетие възниква идеята за реализирането на настоящия иновативен проект, който има за цел да стабилизира крехката екосистема.
За първи път през последните 30 години на територията на горското стопанство Борино, област Смолян, ще се извършат биотехнически дейности върху площ от приблизително 5 000 дка в партньорство с местното горско стопанство.
Заснемане и картографиране на мравуняците
Събраните средства ще се използват за извършването на предварителен обход на определената територия, ще се заснемат и определят GPS координатите на повече от 60 мравуняци. Периметърът на някои от тях достига до 2 метра.
„Ще направим малки докладчета за тяхното състояние в момента – дали са нарушени, дали са застрашени, имат ли нужда от конкретно укрепване и защита“, допълни Билгин Асенов.
Защитата
На база на теренната информация ще се изработят защитни биотехнически съоръжения, които ще се монтират с организирани групи от ученици и младежи.
„Самата защита представлява метални полусфери, с които ще ги защитим от човешка дейност, от хищническа дейност. По-големите ще бъдат заградени със специални огради, така че да им се осигури едно спокойно съществуване.“
Примамка за короядите
Успоредно с това ще се доставят стари хралупести дървета в площи с преобладаващ бял бор. Тези хралупести дънери, наречени „ловни дървета”, са по-привлекателни за дървоядните насекоми, вкл. върховия корояд, който унищожава родопската гора през последните години. Така вниманието на тези вредители ще бъде насочено към храпулестите дънери, изтъкна инж. Билгин Асанов.
„Това е един иновативен проект. Ние ще наблюдаваме какви ще са въздействията върху околната среда, върху тази площ от 5 хиляди квадратни метра“, допълни той. Асанов апелира повече хора да се включат на терен с помощ по издирването на мравуняци в риск и тяхната защита. Всеки, който желае, може да посети района и да си хареса защитен мравуняк, за който да се грижи.
В рамките на инициативата се планира още и дейност с участието на ученици и младежи, като ще се изработят и монтират над 100 броя дървени къщички за гнездящи видове.
Проектът „Мравките - санитарите на природата“ има иновативен характер и може да се приложи и върху други горски територии.
Още за грижата за мравките слушайте в звуковия файл.С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...