Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фон дер Лайен: Твърде малко време за цялостна партньорска сделка с Великобритания до края на 2020

Урсула фон дер Лайен
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Няма достатъчно време за договаряне на всички аспекти на бъдещите отношения между Европейския съюз и Великобритания до края на тази година, така че и двете страни ще трябва да изберат върху какво по-конкретно да се съсредоточат, заяви във сряда ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, предаде Ройтерс.

Говорейки пред Лондонското училище по икономика, г-жа фон дер Лайен посочи, че за ЕС приоритет е поддържането на целостта на единния пазар на блока и на неговия митнически съюз. "Не може да има компромис по този въпрос", каза тя в своя лекция преди срещата ѝ с британския премиер Борис Джонсън, на която за да постави основата за разговорите за бъдещите отношения, след като Великобритания напусне ЕС на 31 януари.

Макар че след края на месеца Великобритания вече няма да бъде официално член на ЕС, тя ще остане обвързана с всички правила на блока и ще плаща своя дял в бюджета на ЕС до края на настоящата година.

Ако обаче Лондон не поиска удължаване на преходния период след края на 2020 година, търговските отношения между ЕС и Великобритания от началото на следващата година ще се ръководят или според правилата на Световната търговска организация, или от каквото и да било двустранно споразумение, което бъде договорено до 31-ви декември.

Британското правителство показва ясно, че не иска удължаване на преходния период.

"Без удължаване на преходния период след 2020 година не можете да очаквате да постигнете съгласие по всеки един аспект от новото ни партньорство. Ще трябва да има някакви приоритети", посочи шефът на ЕК.

Урсула фон дер Лайен отбеляза, че за да се запази възможно най-близко новото партньорство, Великобритания ще трябва да продължава да спазва голяма част от правилата, с които е обвързана към момента като член на ЕС.

"Без свободното движение на хора не може да има свободно движение на капитали, стоки и услуги", каза г-жа Фон дер Лайен.

"Без равнопоставени условия за околната среда, труда, данъчното облагане и държавните помощи не можете да имате най-качествен достъп до най-големия единен пазар в света", посочи тя и допълни: "Колкото повече има различия, толкова по-отдалечено ще бъде нашето двустранно партньорството".

Урсула фон дер Лайен повтори, че ЕС иска ново партньорство с Великобритания, според което да има "нулеви тарифи, нулеви квоти и нулев дъмпинг" и че трябва да бъдат адресирани всички по-важни теми - от действията в областта на климата до защитата на личните данни, от риболов до енергетика, от транспорт до космоса, от финансови услуги до сигурността.

„Преди края на месеца очаквам и британският, и Европейският парламент да ратифицират споразумението и то в рамките само на три седмици - до 31-ви януари, когато Обединеното кралство ще изкара своя последен ден като страна-членка на ЕС. Това ще бъде тежък и емоционален ден. Но когато слънцето отново изгрее на 1-ви февруари, Европейският съюз и Обединеното кралство ще останат най-добрите приятели и партньори. Връзките между нас ще продължат да бъдат неразрушими“, заяви Фон дер Лайен.

Тя също така подчерта необходимостта от всеобхватно партньорство за сигурност за борба с трансграничните заплахи -"от тероризъм до киберсигурност и контраразузнаване".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Магистрала "Европа" ще бъде пусната за движение в неделя

Цялата магистрала "Европа“ ще бъде пусната в неделя, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов на заседание на ресорната парламентарна комисия.  До края на месеца ще бъде пуснат и участъкът от магистрала "Хемус" - "Боаза" - пътен възел "Дерманци“. По думите на министъра строителството на пътища е било прекратено или..

публикувано на 10.09.25 в 17:10

Депутат от "Възраждане" сигнализира за възможна злоупотреба с европари

За възможна злоупотреба със средства по Плана за възстановяване и устойчивост предупреди депутатът от "Възраждане" Никола Димитров, посочвайки проекта за осигуряване на високоскоростен интернет в над 200 отдалечени населени места в цялата страна. Договорите за изграждането на цифровите мрежи бяха подписани през юни, а стойността на проекта е..

публикувано на 10.09.25 в 17:05
Министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов по време на  изслушването в Комисия по икономическа политика и иновации в НС.

Министър Дилов: "Райнметал" ще инвестира в капитала на съвместното дружество с ВМЗ-Сопот

"Райнметал" ще инвестира в капитала на съвместното дружество, което ще бъде създадено след сделката с ВМЗ-Сопот, съобщи министър Петър Дилов пред депутатите от Комисията по икономическа политика и иновации. Повече яснота по сделката поиска бившият министър на икономиката и настоящ депутат от ПП-ДБ.  България ще финансира участието си в съвместното..

публикувано на 10.09.25 в 17:00

Русия: Не сме имали намерение да атакуваме цели в Полша

Руската армия обяви, че не е атакувала обекти в Полша по време на нощната атака с дронове срещу Украйна, след като Варшава обяви, че са свалени няколко руски дрона, които са нарушили полското въздушно пространство.  Полша е свалила дронове над своя територия "Не сме имали намерение да се атакуват цели на територията на Полша", заявиха от руското..

публикувано на 10.09.25 в 16:58
Тихомир Безлов

Тихомир Безлов: Няма да има голямо сътресение на правителството заради случая в Русе

От инцидента в Русе няма да има голямо сътресение на правителството . Това каза пред БНР Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията, като добави, че н е очаква оставки в МВР заради случая "Кожухаров" , но не знае какво ще се случи на регионално ниво в ОДМВР-Русе. По думите му от синдикалните организации в МВР..

публикувано на 10.09.25 в 16:56

Полша задейства чл. 4 от Договора за НАТО

Полша събра своите съюзници от НАТО за спешни разговори, съобщи премиерът Доналд Туск, след като руски дронове навлязоха в полското въздушно пространство при нощна атака срещу Украйна. Туск заяви, че е приложил член 4 от Договора за НАТО.  Туск: Полша е готова да реагира на всякакви атаки или провокации Това е едва осмият път, в който е задействан..

публикувано на 10.09.25 в 16:39

Окръжната прокуратура в Бургас предяви новото, по-тежко обвинение на Никола Бургазлиев

Окръжната прокуратура в Бургас предяви ново, по-тежко обвинение на 18-годишния Никола Бургазлиев, който на 14 август блъсна с електрическо АТВ петима души, като вследствие на удара по-късно в болница почина 35-годишна жена. Почина Христина Здравкова, майката на 4-годишния Мартин (ОБНОВЕНА) Прокуратурата ще преквалифицира обвинението на..

публикувано на 10.09.25 в 16:21