Акцията с ареста на министъра на екологията Нено Димов има за цел да се създаде усещане, че няма недосегаеми в държавата, с изключение на трима, четирима души, които всички знаем поименно. Това каза пред БНР анализаторът Любомир Стефанов.
"Дали трябваше, или не трябваше министърът да спи в полицейското управление, зависи от това какво обвинение ще му бъде повдигнато и дали въобще ще му бъде повдигнато. Иначе проверката би била твърде театрална", коментира той в предаването "Преди всички".
Стефанов изрази надежда да не става дума за намеса на прокуратурата в смяната на един министър:
"България счита себе си за демократична и правова държава, работеща на принципа на разделението на властите. Те затова са разделени, за да няма ти на мен, аз на теб, а да се държат под контрол и да работят по-ефикасно. Дали е така, ще разберем дали крушката си има опашка. Видяхме сигналите, че в МОСВ има някакви пробойни. Искаме да видим дали прокуратурата установява дали тези пробойни са по-големи отколкото ни се съобщава и действията ѝ са важни и наложителни, или просто се вдига шум за политически цели".
Според Стефанов на премиера Бойко Борисов му липсват аргументи да се изправи пред коалиционния си партньор "Обединени патриоти", за да поиска смяната на министър Нено Димов, и тази акция е разиграна с тази цел.
"Искрено се надявам мандатът на главния прокурор да не е позьорски, в който се вдига много шум, а действията остават някъде встрани, ако въобще се стигне до тях. Надявам се арестът на министър Димов да не се окаже показателен. Истински се надявам прокуратурата да се върне към нормалната си работа и да спре да се бърка в политиката, да има политически уклон", коментира още анализаторът.
Той заяви, че очаква становище на изпълнителната власт по ареста на министъра на екологията, както и реакция в парламента.
"Водната криза показа, че става дума за криза на правителствено ниво", коментира пред БНР фотографът Владислав Стоилов, който е участник в протестите срещу безводието в Перник. Според него арестът на министъра на екологията Нено Димов е театралност. По думите му не може само един човек да е виновен.
Цялото интервю на Силвия Великова с Любомир Стефанов в "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
Репортаж на Елена Тамакярска и интервю на Силвия Великова с Владислав Стоилов в "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
Девета оставка в третия кабинет на Бойко Борисов. Министърът на околната среда и водите Нено Димов се разделя с поста си. Оставката му е била депозирана в кабинета на министър-председателя Бойко Борисов, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет...
Спиране работата на американското правителството причинява все по-голям недостиг на авиодиспечери по летищата в страната и води дo отмяна или закъснения на полетите. Те трябва да продължат да работят, но без заплащане. В изявление на Федералната..
Днес циклонът, който вилнее над Гърция, засегна островите в Егейско море. Силен вятър и проливни дъждове създават затруднение за трафика по гръцките острови. На места са наводнени участъци от пътната мрежа. Остров Крит е с екстремни..
Паднали камъни от хълма Трапезица затвориха пътя на изхода на Велико Търново към Арбанаси. Вече са разчистени свлечените скални маси на изхода на Свищов към село Ореш, съобщиха за БНР от полицията. Проходът на Републиката е нормално..
Поредна трагедия с мигранти в Егейско море. Лодка с мигранти е потеглила във вторник от турския бряг към остров Лесбос, въпреки силния вятър, съобщават от морска охрана. Плавателният съд се удря в скали и започва да потъва. Гръцките власти са..
" Важно е не само колко се събира, а какво данъкоплатците след това получават срещу това, което е събрала държавата . При положение, че имаме една доста сериозна неефективност на бюджетните разходи, която наблюдаваме и в момента, повишаването на..
"Брожения в съдебната власт няма. Броженията са в остатъчните живи елементи от българското съдийство . Има и някаква подкрепа от адвокатурата. В прокуратурата – пълен съпорт!" Това мнение изрази пред БНР Иван Брегов, п равен експерт в Института за..
" Разпръскване на розова мъгла заради собствена немощ " – така бившият служебен министър на околната среда и водите Асен Личев коментира пред БНР отправените към него упреци и критики от страна на регионалния министър Иван Иванов. Личев има..
Върховният касационен съд (ВКС) директно се произнесе, че нямаме главен прокурор! Борислав Сарафов е просто един редови прокурор като всички останали...
"Не съм съгласна с определението, че "Хамас" е радикална групировка" . Това отбеляза пред БНР д-р Милена Ангелова , която се завърна от Газа:..
" Де факто има река , де юре в една сериозна част от тази площ, която е наводнена, също има река, но има нещо много интересно - според кадастъра де юре..