„Разчетите, които сме направили за 450 млн. лв. приход за 2020 г. при данните, които превозвачите предоставят, са реалистични. Очакват се месечни приходи от около 40-60 млн. от тежкия трафик“. Това посочи пред БНР проф. Олег Асенов – член на УС на Агенция „Пътна инфраструктура“.
По думите му 450 млн. са около половината от очакваното за издръжка на пътната инфраструктура, но:
„В контекста на необходимостта от плавен преход, в контекста на това, че тази реформа действително трябва да бъде ефективна и да не е шокова – смятам, че тези резултати, ако бъдат постигнати след първите 3 месеца, ние ще се поздравим с една успешна първа крачка в тази реформа“.
„Тол системата е нещо радикално ново. Ние винаги сме настоявали за плавен преход, който да гарантира, че няма да има шок на транспортния пазар“, коментира от своя страна Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи. Той припомни, че са водени много разговори, но при последния етап – с цените на системата, регионалното министерство го е направило еднолично. Именно това е накарало бранша да обяви национален протест.
В петък след среща при премиера и приетите параметри, дадени от превозвачите, протестът се отложи с поне 3 месеца.
Според Арабаджиев предложените от тях цени са реалистични. Той отбеляза, че България е и транзитна държава. Освен това е категоричен, че е трябвало да се „даде глътка въздух за българските превозвачи на вътрешния пазар“. Превозвачите смятат, че държавата умишлено е занижила данните, с които е правила изчисленията за тол системата, а реалистичните данни са за по-голям километраж на превозвачите, откъдето ще бъде компенсирана и разликата между по-високите и по-ниските цени на тези такси.
За нас е важен диалогът, от пролетта водим този диалог, посочи проф. Асенов и добави: „Основната ни цел е да постигнем балансиран модел на тол системата, така че наистина да има смисъл от въвеждането на тази реформа. Превозвачите са наши партньори. В рамките на диалога те поеха ангажимент, че ще направят всичко необходимо от 1 март успешно да стартираме системата. Този диалог и поетите ангажименти ни дават основание да вярваме в успеха на тази реформа“.
От своя страна Йордан Арабаджиев бе категоричен, че превозвачите ще изпълнят своите ангажименти: „Искаме тол системата да заработи от 1 март, но с цени, които са адекватни за българския пазар и транспорт и да са адекватни към състоянието на пътната мрежа“.
До 1 март (до въвеждането на тол системата) тежкият трафик се таксува с електронна винетка по старата тарифа, каза Олег Асенов. По думите му за 2019 г. АПИ е събрала 392 млн. лв. от лекия и тежък трафик. Той отбеляза, че целта на реформата е да се създаде справедлив модел на пътно таксуване.
В разчетите на АПИ е заложено средно 15% от приходите от тол системата да отиват за обслужване на системата.
Петър Мутафчиев – председател на Балканския форум за транспорт и инфраструктура, поздрави превозвачите с „победата“ от петък. Според него обаче това няма да реши проблемите на българските пътища. Той подчерта, че таксите на превозвачите и тези от разчетите на Световната банка рязко се разминават и се обърна към проф. Олег Асенов:
„Ако приемате за истина данните на превозвачите, вие ще заведете ли дело срещу Световната банка за това, че са ви заблудили в таксите, защото там има такси от 33-39 стотинки на километър, даже 90 стотинки за определен тип камиони. Ще поискаме ли тези пари, които са на данъкоплатците, да се върнат обратно на държавата. Значи Световната банка не е била точна в прогнозите и тя е заблудила българското правителство. Надявам се, че това не е така. Но с твърденията от вчерашния диалог нещата вървят в тази посока – ако с 11 стотинки успеем да направим тези приходи, които твърдят превозвачите“.
Мутафчиев има много въпроси по тол системата. Според него диалогът върви като „след дъжд качулка“:
„Всички тези спорове няма да доведат до ефективната работа на системата т.е. тя да даде този ефект, че ние да имаме по-добри пътища, да можем чрез по-добрите пътища да повлияем върху по-интензивното развитие на пътната мрежа в страната, а също и да помогнем за безопасността на движението“.
„Време е да се направи една проверка и да се разбере кой казва истината в АПИ за целия този процес на формиране на системата“, призова Петър Мутафчиев. Трябва да има отделени пари за поддръжката на второкласна, третокласна и първокласна пътна мрежа, подчерта той и изказа мнение, че тази система и тази политика на правителството не дава това решение.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
В понеделник няма да има национален протест на превозвачите. Това стана ясно след среща на браншовите организации с премиера Бойко Борисов и министри. Тол системата ще стартира от 1 март, но с по-ниски тарифи, предложени от превозвачите. След..
Докладът за промяна на бюджета на София за тази година отпадна и днес от дневния ред на Столичния общински съвет. Има опасност да не бъдат довършени сградите на новите детски градини и училища в града заради липса на финансиране. Общинските..
Руски атаки тази нощ срещу енергийната инфраструктура на Украйна са прекъснали тока на най-малко 1 милион души в три западни региона, съобщиха местните власти. Президентът Володимир Зеленски заяви, че Русия е използвала крилати ракети с касетъчни..
Полиция и частни охранители ще пазят големите търговски центрове по празниците. Вече има спирани за проверка хора със съмнително поведение, каза комисар Пламен Колев от Охранителната полиция. "Само за последните 24 часа в близост до търговския..
Тази година фестивалът Дни на предизвикателствата е изключително алпинистки и е опит да разкажем и обясним, защо човекът е и в тази вертикалност и какво търси там, каза организаторът Любомир Попйорданов в интервю пред БНР. На 3 декември т. г...
Преди пленарното заседание лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че печелившата форма за съставяне на правителство е между ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН, но шансове за нейното осъществяване вече няма. "Това беше предложената от мен печеливша формула..
В ролята на Глинда, която в оригинала на Лиман Франк Баум е добрата вещица от Юг и е много важна за предисторията на Елфаба, гледаме Ариана Гранде . Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й..
Гърция затяга контрола на пътния трафик с нови камери в Атина и Солун. Нови 1380 камери се поставят в Атина, съобщиха от министерството на транспорта. Те ще фиксират в реално време всички пътни нарушения, като информацията ще постъпва в център на..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..