Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От Столичната лекарска колегия

Подготвят алгоритъм за добра практика с цел по-малко лекарски грешки

Снимка: Александровска болница

Лекарските грешки у нас са 8.5% - това сочат последните данни на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“. Няма обаче регистър на грешките.

Специална юридическа структура към Българския лекарски съюз ще подпомага лекарите при тяхната защита в случаи на нарушения. Това обяви пред „Хоризонт“ д-р Асен Меджидиев, председател на Столичната колегия на БЛС.

Лекарите да могат да наказват финансово колегите си за нарушения, преди да се стигне до прокуратурата и следствието, за това настояват още от съсловната организация. Темата беше обсъдена на семинар "Безопасността на пациентите и медицинските грешки". 

Нашият мозък прави всекидневно 8 грешки, посочва проф. Владимир Овчаров, преподавател в Медицинския университет в София. В ежедневната си практика лекарите взимат много решения, поставяйки диагнози и предписвайки лечения.

„Според последните изследвания на невронауката вземащият решение не е напълно отговорен в широкия смисъл на думата. Според изследвания на института „Макс Планк“ във Франкфурт на Майн мозъчната активност при решенията може да бъде кодирана, до 10 секунди преди да кажем диагнозата, тя вече стои там. Експериментите показват, че ние не сме „свободни“ да направим решението, което вече е направено несъзнателно от невроналните кръгове на нашия мозък. Грешката е станала“, подчертава специалистът.

Проф. Овчаров говори за култура на безопасността, която би помогнала да се избягват грешките. „Преди години си спомням, като млад асистент, в Александровска болница имаше клинико-патолотични срещи, на които се изучаваха и разглеждаха всички допуснати грешки - от клинициста до патолога. Не е срамота да кажеш, че си направил грешка.“

Терминът лекарска грешка може да се употребява от медиите едва при наличие на съдебно решение, изтъква председателят на Столичната колегия на БЛС д-р Асен Меджидиев. 

„По същата логика може във всяка една специалност – бояджийска грешка, има ли такава в правния мир – няма. Можем да кажем несполучлив ход на лечението или несполучлив резултат от решението. Но този човек, на втория ден, да го обвиниш, че е сгрешил - той 30 години е градил практиката си като лекар - дори след три дни да се разбере, че не е сгрешил, вече не можем да върнем нещата назад. В обществото, в съзнанието на отделния човек остава, че този лекар е сгрешил.“

Съсловната организация има предложения за по-обективно представяне на информацията при съмнения за извършено нарушение от лекар. Столичната лекарска колегия ще оказва финансово подсигурена юридическа помощ на колега при възникнал инцидент. Има идея за финансово наказание още преди да се стигне до разследване, с цел да се ограничат бъдещите възможности за грешки. Според Асен Меджидиев е "още по-тъжно", когато колеги се изказват по адрес на колега след огласени в медиите спорни случаи.

До средата на годината се очаква да са готови и правила за добра медицинска практика, които да бъдат за лекаря алгоритъм за защита и предпазване от грешки. 

„И ако той изпълни по един алгоритъм всичко, както е заложено и не е „стъпил накриво“, той не е виновен, че един пациент е умрял. И ние го изстрадваме много тежко, когато загубим пациент или когато е неуспешно лечението. А когато ни осъдят неправилно – какво се случваше при педиатрите – тях ги е страх да лекуват в момента, да не сгрешат“, коментира Меджидиев.

Не са малко делата срещу лекари у нас. Много от тях са заради липса или не докрай разяснено информирано съгласие, уточнява адвокат Иван Сотиров, който признава, че е заставал "и от двете страни на барикадата" и е защитавал както лекари, така и пациенти.

"Лекарската грешка би трябвало да е непредпазливост, немарливост, лекомисленост, своеволие, на моменти и некомпетентност, но нашият наказателен закон е предвидил, че такава наказателна отговорност може да се носи само за непредпазливи деяния. Няма умишлена лекарска грешка."
Всички гледни точки по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52