Проектът за лабораторията на Антарктида е направен от българка - архитект, която от около една години и половина живее в Чили. Българският екип разчита на експертите от Чили и Аржентина за транспортирането на материалите. "Но проектът си е изцяло български - и конструкторите, и ВиК. Всички специалисти са българи от един екип. Това се прави от един екип", поясни за "Хоризонт" проф. Христо Пимпирев, директор на Българския антарктически институт.
Музикант сред учените
Антарктида е континент преди всичко за наука, но творците - писатели, художници, музиканти могат да придадат друга атмосфера на Ледения континент, убеден е ученият.
Музикантът Теодосий Спасов ще отпътува на 20 януари. Той планира да запише диск на Антарктида. Поканата дошла от Христо Пимпирев. В екипа ще се включи и китаристът Кристиян Цвятков.
Китара и кавал
"Обикновено моите албуми, които правя, са понякога самостоятелни, понякога ги споделям с човек, който ми прави впечатление, мой съвременник. Предишният ми албум беше с Иван Шопов, сега издадох театрална и филмова музика, на Коледа се появи - "Звуци от дълбоките води". И сега трябва да споделя следващия диск с Кристиян Цвятков", сподели Теодосий Спасов.
Музикантът ще записва музика на различни места по време на далечното пътуване. при завръщането си планира и студийни записи.
"При всички случаи ще има записи, пиеси записани там, на място. Взех си един зуум - звукозаписно устройство, което прави прекрасни документални записи и така китара и кавал ще записваме на различни места", каза музикантът.
Пътуването и престоят на Теодосий Спасов на Антарктида ще продължат един месец. Музикантът е творил и на други екстремни места.
Спомен за Еверест
"Аз преди доста години - 1996 година, бях на една експедиция към Еверест заедно с Коцето, Дони, Николай Иванов, Марина Великова и от там Християн Гайдаров записа музиката и излезе диск. RFI - френското радио го издаде. Целият албум беше записан по време на пътуването със звуци от природата, от шерпи някои песни изпети, наши изпълнения, родени композиции там, на място. Беше много въздействащо“, спомня си Спасов.
На Антарктида има около 40 звуци, типични за района.
"Трябва да е музика, която е родена под въздействието на това пътуване и престой, като не е ограничена жанрово. С похватите на съвременната музика, която включва и фолклор, и класическа, европейска стилистика, и джаз, и поп, каквото усетим. Само трябва да уловим основните нишки и идеи, които да бъдат уникални за този диск. Нещо, което да не сме го правили преди това тръгване", сподели Теодосий Спасов.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: ЕПА/БГНЕС
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..