Обществото позволява на социопати безпрепятствено да продължават насилието, толерирайки насилие в средите си. Тезата е на Ружа Смилова, преподавател в Катедра "Политология" на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Обществото всъщност е патологично. Ние не се впечатляваме, нямаме емпатия към жертвите на по-силните. Нямаме емпатия към слабите. Например не обучаваме децата си в училище на ненасилие. Не ги научаваме, че трябва да съчувстват и да помагат на жертвите на всяка форма на насилие, не само на насилието сред жени", подчерта Смилова в предаването "Хоризонт до обед".
Случаят с експлозията в жилищен блок във Варна преди дни е интересен с това, че показва по какъв начин един личен въпрос, какъвто са отношенията между двама и ревността на единия към другия, всъщност се превръща в обществен проблем, допълни Ружа Смилова.
Обществото ни реагира закъсняло и неадекватно, е мнението на Смилова. "Не може наказателната политика да реши проблем на интеграция, на адекватна социализация. Колкото повече бездействаме, толкова повече социопати ще има в обществото ни, просто защото обществото ни се е разболяло. И то като чели губи инстинктите си за самосъхранение", каза Ружа Смилова.
Главното неразбиране е, че насилието не е проблем на конкретното семейство, отбеляза адвокат Йорданка Бекирска, посланик за България към Международната организация "Адвокати за жените", член на постоянната комисия за човешки права на Европейската адвокатура."Това не е само на единицата семейство проблем. Той не е затворен в рамките на четирите стени. Напротив, всеки един от нас с бездействието си е виновен за това, което се случва във всяка една семейна единица. Защото даже не трябва да се говори за толериране и за нулева толерантност към насилието. Трябва да се говори за пълно неприемане, защото трябва то да бъде изкоренено и във всичките му форми", коментира Бекирска.
Кризисните центрове за жертви на насилие не са достатъчни, смята Бекирска, според която единствено неправителствените организации полагат полагат усилия да съхраняват живота на хора в риск и да им помагат да излязат от ситуацията, в която се намират.
Финансирането по Закона за защита от домашното насилие е много малко. Държавата отпуска по 1 лев и 20 стотинки за жени, настанени в кризисни центрове, заяви още юристът.
"В крайна сметка България е една от малкото държави, в която насилието не е криминализирано - само по себе си домашното насилие под всичките му форми да бъде престъпление. Не, то не е", изтъкна Йорданка Бекирска.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..