Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Цонев: Ако опозицията гласува единно, правителството пада

| обновено на 16.01.20 в 14:42
Йордан Цонев направи изказването си след консултации на ДПС с БСП
Снимка: БГНЕС

ДПС ще подкрепи вота на недоверие към правителството за провала в областта на околната среда и водите. Това стана ясно след консултации с БСП.

Заместник-председателят на парламентарната група на движението Йордан Цонев заяви:

„Но вотът ще покаже и още едно нещо, за което говорихме вчера в залата. Има ли управляващо мнозинство това правителство в този парламент. Защото чисто математически след излизането на „Атака“, то няма такова. И ако има такова мнозинство, то ще се види в зала и то трябва да бъде преформулирано, ако го има. Ако няма мнозинство и ако всички, които се заявяват като опозиционни, гласуват за вота, правителството ще падне“.

Заместник-председателят на парламентарната група на „БСП за България“ Драгомир Стойнев изрази надежда вотът да бъде успешен, но само подкрепата на ДПС няма да е достатъчна:

„Разбира се, всеки един вот на недоверие, е и математика. 79 народни представители от левицата плюс 25 от ДПС прави 104 народни представители. Утре ще имаме среща с колегите от „Воля“ и с независимите народни представители, защото колегите от „Воля“ са заявили, че не подкрепят това правителство и е съвсем нормално да обсъдим и с тях мотивите на вота на недоверие. Независимите, те затова са и независими, в крайна сметка също не би трябвало да подкрепят правителството, плюс още 20 народни представители прави 124. Т.е. това наистина трябва да бъде новото парламентарно мнозинство и нека да е ясно кой стои зад правителството и кой не го подкрепя“.

От "Воля" са в очакване на утрешната среща, защото искат да разберат истинските мотиви зад вота на недоверие, заяви Кръстина Таскова:

"Имат ли план за разрешаване на кризата, или просто действат на принципа "стани да седна".

Правителството трябва да продължи своята работа, категорична беше Даниела Дариткова от ГЕРБ:

"Всички теми около вота на недоверие ще бъдат достатъчно дълго разисквани през следващата седмица". 

Репортаж на Добрина Карамболова можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Тома Биков

Тома Биков за вота на недоверие: Безотговорно

Управляващото мнозинство категорично ще отхвърли вота на недоверие, който БСП обяви, че ще внесе в Народното събрание . Това обяви на брифинг в централата на ГЕРБ депутатът Тома Биков. По думите му левицата демонстрирала безотговорно..

публикувано на 07.01.20 в 17:14
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Георги Каприев: Въпросът е, накъде да върви Римската църква

Колко бързо Конклавът ще се избере папа, зависи каква работа е свършена през двете седмици преди това. Римската църква благодарение на особената политика на Франциск е колеблива. От една страна той с лични качества и харизма даваше кураж, от..

публикувано на 06.05.25 в 18:08
Каталин Предою

Каталин Предою е новият премиер на Румъния

Румънският министър на вътрешните работи Каталин Предою е новият премиер на страната. Той беше назначен от временно изпълняващия длъжността президент Илие Боложан след сътресенията в управляващата коалиция и вчерашната оставка на премиера Марчел..

публикувано на 06.05.25 в 17:56

Кап. I ранг Николай Цонев: Харесва ми да служа на ВМС и на държавата

Харесва ми да служа на ВМС и на държавата. Наградата ми за това е да се прибера вкъщи с удовлетворение, от това което съм направил пред деня, седмицата и годината и да бъде оценен от началниците си, сподели в интервю пред БНР морският офицер,..

публикувано на 06.05.25 в 17:51
Дим се издига над Сана след израелски въздушни удари по летището на йеменската столица и електроцентрала - 5 май 2025 г.

Израел нанесе нови удари по Йемен, обяви, че е извадил от строя летището в Сана

Израел нанесе днес за втори пореден ден удари по Йемен, насочени срещу Сана, като обяви, че е извадил от строя международното летище на контролираната от хутите столица, предадоха Асошиейтед прес и АФП. В района са поразени и няколко електроцентрали...

публикувано на 06.05.25 в 17:50
Джонатан Рейнолдс, министър на бизнеса и търговията на Великобритания

Великобритания и Индия ще сключат търговско споразумение

След три години на преговори, Обединеното кралство и Индия се договориха за търговско споразумение, което ще улесни износа на уиски, автомобили и други продукти за Индия от британските фирми и ще намали данъците върху износа на дрехи и обувки от..

публикувано на 06.05.25 в 17:32
Фридрих Мерц в Бундестага - 6 май 2025 г.

Бундестагът избра Фридрих Мерц за канцлер на Германия от втория опит

Германският Бундестаг избра днес лидера на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц за нов канцлер на страната, предаде ДПА. Няколко часа по-рано Мерц не получи необходимото му абсолютно мнозинство и изненадващо не бе утвърден на поста от..

публикувано на 06.05.25 в 17:26
Християни и мюсюлмани почитат връх Дамбалъ.

Връх Дамбалъ се почита от християни и мюсюлмани на сакралния 6 май

Стотици хора потърсиха през изминалата нощ изцеление в лечебен извор край Момчилград. Според поверието, на 5 срещу 6 май водата, извираща от скалите на връх Дамбалъ, добива магическа сила и лекува различни болести – от заекване до парези.  Мястото..

публикувано на 06.05.25 в 17:17