Младите хора в кърджалийското село Падина намаляват. Един от проблемите на селото е ниската раждаемост.
Липсата на работа е основната причина местните хора да търсят препитание извън Падина. Доскоро в селото е работел шивашки цех, но от три месеца и той е затворен. Сега има нов инвеститор, който иска да възроди дейността му. За него се говори, че има цехове в съседната област Смолян, в които работят над 600 души.
Кметът Кямил Кючуков възприема това като надежда за жените от Падина. "Има нов наемател, който е много сериозен, предприемач в бизнеса, шивашки. Тези жени, които бяха ангажирани тук, те чакат този момент и се надявам, че ще съживим малко селото", казва Кямил Кючуков.
Падина е известно с големите си къщи, наследство от времето, когато е работел близкият рудник „Еньовче“. Десетилетия наред в него са намирали препитание местните мъже, за които още се разказва как са получавали заплати в пъти по-високи от средните в района. Рудникът отдавна е закрит, а за него напомнят само изоставените сгради. Сега част от строените по това време къщи са празни, а обитателите са намерили нов живот другаде.
В Падина по списък живеят около 1 000 души, с 200 по-малко отпреди време. Намалели са и домашните животни. В селото, прочуло се с мандрата си, сега се отглеждат едва двайсетина крави, а традиционният тютюн е заменен с лавандула.
В Падина има около милион и половина корени лавандула. Бройката се изкупува между 10 и 14 стотинки, а отглеждането на маслодайната култура е трудоемко. Хората обаче не се отказват, разказва Хамди Палов, един от производителите на лавандула.
"Едни с поръчка, други чуват от хора, чуе, сеят. Почва и той да се занимава, за да изкара някой лев на негови си начала. Няма ангажираност нито от едната страна, нито от другата - ако стане. Така че никой не може да се сърди на никой", коментира Палов.
Традиционното за ардинските села отглеждане на картофи също е в миналото. Сеят се толкова, колкото е необходимо за едно семейство. Хората в Падина не се заглеждат и по нашумелия в последните години шафран, допълва кметът Кямил Кючуков.
Друг проблем за селото е липсата на общопрактикуващ лекар.
"Селото никак не е малко. Населението е застаряващо и си има нужда да има медицинско лице. Идва тук едно медицинско лице, фелдшер, по един два часа, няма точен график. Населението настоява да има постоянно медицинско лице, било то сестра, фелдшер, лекар. Иначе трудно е, хората за една минимална услуга - за кръвно, за инжекция трябва да ходят в Ардино."
Кямил Кючуков вижда решение на проблема в евентуално отваряне на здравната служба, която ще се помещава в изцяло ремонтираната сграда на кметството.
Как живеят в Падина - слушайте в звуковия файл.Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година , когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата. Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за..
За последните три години над 100% се е увеличил броят на възпитаниците в Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра . Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити. Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са..
На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..
Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година. „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..
За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален. Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни . Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..
През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..
Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище. Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка...
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..
Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела . Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..