Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от Търговище създадоха аудио книга за незрящи

Книгата е пердоставена безвъзмездно на организации, подпомагащи слепи хора

Ивайла Александрова, Асен Чакъров, Елис Алиева и Мервен Ашък
Снимка: Евтим Петков

Кампанията „Подари ми история“ спечели интереса на ученици от средно училище „Свети Седмочисленици" в Търговище. Ивайла Александрова, Асен Чакъров, Елис Алиева и Мервен Ашък помогнаха на деца със зрителни увреждания да могат да слушат озвучени книги. 
Учениците записаха аудио книга по „Пет приказки“ на Валери Петров, защото вярват, че книгите са прозорец към света и това трябва да важи и за незрящите.

Четиримата седмокласници получиха наградата „Смело сърце“ на Федерация "Български пациентски форум", която ежегодно раздава отличия в памет на в памет на журналистката Даниела Сеизова. Призът се присъжда за записаната аудио книга, която бе предоставена за ползване от незрящи деца и възрастни. Записаната книга е предоставена безвъзмездно на Съюза на слепите, на библиотеки, читалища и други организации, занимаващи се с обучителни дейности за деца с увреждания.

През тази седмица екип от „Български пациентски форум“ посети училището, в което учат децата, за да им връчи подаръци. Учениците получиха благодарственото писмо от незрящия Добри Стоянов, в което той благодари за направеното добро.

"Това е много мило и много вдъхновяващо. Децата осъзнаха колко добро дело са направили. Това е пример как нищо на този свят не се случва само за себе си. Винаги участват много хора, много добра енергия и резултатите са налице", каза преподавателката Анета Милева.

За доброто дело слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

С европейско финансиране бе модернизирана пешеходната зона на Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08