"За мен професията е това, с което се изхранваш, с което си печелиш хляба – там ти нямаш право на настроения. Оттам нататък обаче може да бъдеш още много неща. За щастие за мен рисуването е, може би, най-интимната дейност“, споделя тя в предаването "Графити по въздуха". Танцът е абсолютното ми посвещение – от начало до край, допълва Мила Искренова.
Откриването на изложбата е на 27 януари. В галерия „Етюд“ работи нейна колежка – хореографката Галина Борисова, която „сръчкала“ Мила Искренова да подбере картини за изложбата. „Оттам дойде поканата и настойчивата инициатива да се направи тази изложба. Приела съм вътрешно, че хореографията е това, с което аз общувам социално. А тези интимни мои дейности не съм имала амбицията да ги показвам никога.“
Тя рисува от много малка, „като всички деца, които и в училище учат рисуване“.
„Аз рисувах обаче с огромно удоволствие и извън часовете. Вкъщи си рисувах някакви измислени герои или прерисувах рисунки, които особено много ми бяха харесали в книжките. През цялото време съм рисувала, през много големи интервали от време понякога. Рисувах много, когато бях в Италия – тя ми подейства изключително стимулиращо. Там рисувах в едни бележници, малки, с водни бои и моливи. След 2000-та година започнах да рисувам и с маслени бои, започнах да рисувам портрети.“
Мила Искренова се запалила и по рисуването в източен стил, подарили й специални четки от Япония за рисуване с туш и водни бои.
Част от творбите в изложбата са фотокопия на рисунки и скици, които хореографката е правила при подготовката на спектакли. „Те са много интересни. Слава Богу, че съм ги запазила, защото там нагледно може да се види как един хореограф вижда музиката. При мен музиката се превръща в образи, в диаграми, понякога в архитектурни образи. Аз не я разчитам на времена и тактове. Като едни големи енергийни вълни, които се опитвам да визуализирам.“
Независимо от мненията, че съвременният танц е силно социален, никога не съм си позволявала на сцената да кача директно социални проблеми – за мен това е вид профанизиране, признава Мила Искренова. „Нивото, на което аз мисля в изкуството, не допуска пряката намеса на социалните проблеми.“
Още за фините връзки между сцената и рисуването - в звуковия файл.
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...