ОБНОВЕНО
БЪЛГАРИTE В ЕКСТРЕМНИТЕ СПОРТОВЕ
Рано тази сутрин (18 януари) адвокат Петя Колчева и съпругът й - финансистът Камен Колчев, изкачиха връх Винсън (4892 м), първенеца на Антарктида. Това съобщи за БНР дъщеря им Марина. Така до завършването на проекта на сем. Колчеви за изкачване на най-високите върхове на всички континенти остава връх Аконкагуа (6962 м), в Южна Америка*. В следващите дни семейството ще се насочи натам. След Аконкагуа Експедиция "3 в 1" продължава с Фиц Рой (3375 м) в Патагония. На този връх опит ще направят Петя и алпинистите Младен Данков, Милен Братанов и Николай Стоянов, които утре заминават натам.
Във Варс, Франция се проведе 3-звездно състезание по фрирайд. Борис Първанов зае осмо място при сноуборд мъже, с нова линия на склона, като бътчек на последния дроп го лиши от потенциално топ 5 класиране. С чист рън с 3 дропа Боян Бъчваров стана 18-и. С чист рън също Симона Камберова зае 13-ото място, а Десислава Димитрова - след падане при кацането на един от дроповете, стана 15-а.
От българския отбор по фрирайд съобщиха и за две нови попълнения при младежите в сноуборда тази година - Теодора Илиева и Савина Димитрова. Теди е първата българка сноубордистка, получила квота за Младежките Олимпийски игри. Тя и треньорът й Никола Манолов са в Лозана, Швейцария, за да тренират на крос трасето, на което ще се състезават на 20 и 21 януари.
===
Край хижа “Алеко” на Витоша в събота се проведе състезание по ски-алпинизъм в дисциплината ‘индивидуално”. Надпреварата бе част от “Витоша зимен фест”, с който Българската федерация по катерене и алпинизъм отбеляза Световния ден на снега. Победител в състезанието (трасе А +1050 / -605 м, 10 км,) очаквано стана Никола Калистрин с време 1:13:45 ч, следван от Антони Диков и Цветомир Георгиев. При жените първа стана Боряна Щиркова (2:11:40), следвана от Пламена Петрова и Венелина Янакиева.
Световният ден на снега беше отбелязан днес със специална програма и в курорта Боровец.
В петък, на 70-годишна възраст почина проф. Димитър Бърдарев, един от пионерите на българския алпинизъм. Той е сред най-добрите състезатели по ски-рали у нас, победител в престижното международно ски-рали в Леко, Италия през 1976 г. Участник в първата българска експедиция на осемхилядник - връх Лхотце през 1981 г., след това и в експедицията до Еверест през 1984 г. (достига до 7800 м височина). Преминава редица трудни маршрути в Алпите, Кавказ, Памир. Бил е 8 пъти на Елбрус, преминава трудния траверс на веригата Шхелда. Изкачва седемхилядниците Комунизъм, Ленин и Ношак. Дългогодишен ръководител на катедрата по алпинизъм в НСА.
ЗИМНИ ЕКСПЕДИЦИИ
Започна полската експедиция на седемхилядника Батур Сар (7795 м), за която легендарният алпинист Кшищоф Виелицки съобщи неотдавна в интервю за БНР. Тя има за цел да подготви екип за предстоящата догодина полска зимна експедиция на К2. Ръководител за Батур Сар е опитният Пьотр Томала. В състава й са Рафал Фрония (той и Пьотр Томала участваха в зимната експедиция на К2 през 2018 г.), Войчех Флачински, Филип Бабич, Мариуш Хатала, Каспър Клод и Марко Швидегал.
Хатала има зимно изкачване на Хан Тенгри, Флачински има в актива си Нанда Деви Изток (7434 м), Макалу, Денали, Маунт Логан (5959 м), Бабич е много силен алпинист, който ще провери сега височинната си поносимост, а Клод и Швидегал нямат височинен опит. Екипът ще действа напълно самостоятелно. Избран е този връх, заради голямата разлика от Базов лагер (4000 м) до горе, и това, че се намира на същата географска ширина като К2.
Междувременно, полякът Адам Биелицки обясни, че възстановяването на петата му, която пострада при инцидент миналата есен, не му позволява да се включи в експедицията до Батур Сар, и се надява тази зима да направи някакви изкачвания по-близо - в Татрите или Алпите. Опитният полски алпинист допуска, че заради климатичните промени, вероятно в съвсем близко бъдеще експедициите по високите върхове ще се изместят изцяло през зимата, заради нестабилните снегове през летния сезон.
===
Денис Урубко достигна тази седмица Лагер 2 (6400 м) на Броуд Пик, следван от партньора си Дон Боуи и приятелката му Лота Хинца, а днес съобщава, че са стигнали и до 6700 м и утре трябва да се върнат в Базов лагер. В момента времето в района е подходящо за ходене, но в следващите дни се очаква влошаване на условията.
След като отвориха пътя към Лагер 1 на Гашербрум 1, Симоне Моро и партньорката му Тамара Лунгер съобщават за температури от минус 30 градуса при Базовия лагер. Силните ветрове не им позволяват да спят, разрушили са банята и тоалетната им. Голяма плоча нов сняг се е отцепила и се е плъзнала по склона, но е спряла пред тях, затова са се върнали в Базов лагер, където ще изчакат стабилизиране на времето. Зимата не е за тези, които са по-смели, а за онези, които имат повече търпение и мъдрост - пише Моро в типичния си филофоски стил и изказва възхищението си от полските първопроходници в зимните изкачвания на осемхилядници.
Германецът Йост Кобуш стигна миналата неделя Лагер 1 (6000 м) на Еверест, а тази седмица съобщи, че се е изкачил до 6180 м, за да провери силите си. Фотографът Даниел Хъг ще бъде с него до 22 януари, след което 27-годишният алпинист ще остане сам в опита си за зимно соло изкачване на върха, без допълнителен кислород. Кобуш ще се опита да мине по Западния гребен, като в горната част ще се отклони по кулоара Хорнбайн.
===
Екипът на Мингма Джи Шерпа се очаква днес да е достигнал по ледника Балторо до Лагер 2 на К2 и след два дни да се върне в Базов лагер.
Алекс Чикон и екипът му са в Базовия лагер на Ама Даблам. Испанецът съобщава, че не са имали проблеми с аклиматизацията, а времето за момента е стабилно. Водени от опита си миналата зима на К2, за 4 часа са изградили отново иглу в Базовия лагер. След Ама Даблам Чикон и част от екипа му ще се отправят към Еверест.
===
Нирмал Пурджа и Чанг Дава Шерпа стъпиха на Аконкагуа на 16 януари, а тази седмица стана ясно за нов рекорд в скоростното изкачване на континенталния първенец. На 27 декември чешкият алпинист и планински бегач Мартин Зхор изкачи Аконкагуа за 3 часа, 38 минути и 17 секунди. Стартът е бил от Базовия лагер на Пласа де Мулас (4300 м). Предишното най-добро време по този маршрут беше 3 часа, 40 минути и 20 секунди. Това е трето изкачване на върха за 38-годишния чех в рамките на няколко дни. На 17 декември той го направи от Базовия лагер Пласа Архентина, на 24-и - от Пласа де Мулас, като тогава му отне 4 часа и 38 минути.
Зхор, който никога не се е изкачвал над 5500 метра преди Аконкагуа, сподели: „През деня на рекорда използвах много лека екипировка: тениска от мериносова вълна, леко яке от гортекс, панталони и обувки за планинско бягане. Имаше много слаб вятър и температура около -10°C на върха. Тази година планината е много суха, по-голямата част от маршрута е чакъл и скали, с малко сняг над 6000 метра."
Французин подобри световния рекорд за най-дълбоко пещерно гмуркане. В края на миналия месец Ксавие Менискус се е спуснал за 22 минути до 286 метра дълбочина в пропастта Фронт Естамар във Франция. Досегашният рекорд беше на Нино Гомес - с 3 метра по-малко.
---* През 2004 г. Петя Колчева изкачва Аконкагуа, но съпругът й не успява. Така, с днешното изкачване на Винсън тя стана първата българка, изкачила всички континентални първенци.
Следете новините в рубриката на БНР "Екстремните спортове".
На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти октомври 1965-та - първоначално само във..
Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света. Миналия месец Андрей Щремфел..
Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца: "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г...