Фондация „Даскал Брънзалов“ ще представи днес нагледно идеята сградите с изключителна архитектурна стойност у нас да бъдат събрани в общ регистър.
Табла с информация ще покажат как една сграда - тази - може да бъде описана, за да се съхранят данни за нейната история. Изкуствоведи ще дадат примери с други сгради, които нямат статут на паметници на културата, но заслужават да бъдат включени в регистъра.
„Каузата на фондацията е да опази всичко българско. Пилотният проект за запазване на сградата на училището в село Хвойна се увенча с частичен успех – успяхме да оправим покрива, но не успяхме да вдъхнем нова живот на сградата“, разказа в предаването „Преди всички“ архитект Кристияна Брънзалова, която застава зад идеята за общ регистър на сградите с висока архитектурна и художествена стойност.
„Няма определен регион на България, където има концентрация на такива сгради. В цяла България, в малките населени места, в селца, които хората рядко посещават, също има такива сгради, които заслужават внимание и заслужават да бъдат опазени. Архитектурата не е само примерите, които виждаме в центровете. Това е бил един от начините хората да показват своя статут, колко са богати. Повечето пищни постройки са в големите градове, но не можем да кажем, че в малките селца не е имало такива места, такива сгради“, коментира арх. Брънзалова.
„В градове, за които се знае, че са наситени със сгради с голяма архитектурна стойност – например в Стария Пловдив, могат да се видят безброй сгради, които се рушат и са абсолютно неглижирани от институциите“, посочи тя.
„И щом в толкова популярна туристическа дестинация това се случва, може да си представите какво става по-далече от тези места“.
Целта на регистъра е да събира цялата информация за сградата – от историята ѝ през чертежи, историята на архитекта до сегашното ѝ състояние, обясни арх. Кристияна Брънзалова.
Повече за проекта можете да чуете в звуковия файл.
Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..
" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..
Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство". В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения. Виолин три пъти получава..
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура . В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..
Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България . Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..