Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туроператори искат гратисен период по наредба за безкасови плащания

Срокът няма да се удължава, категорични са от НАП

Снимка: БГНЕС

Туроператори ще бъдат принудени да приемат плащания само по банков път след 31 януари, когато промените по Наредба Н-18 влязат в сила. Възможно е някои туроператори да прекратят дейността си заради непосилните вложения, които трябва да направят за нова резервационна система, която да отговаря на изискванията на наредбата, твърдят от бранша.
   

Промените в Наредба Н-18  засягат всички фирми, които оперират в България и които приемат плащане в брой и използват касови апарати, софтуер за управление на продажбите и интегрирани автоматизирани системи за продажба.

90 на сто от туроператорските фирми ще бъдат засегнати от разпоредбите на наредба Н-18.

"Проблемите идват от внедряването и лицензирането на СУПТО системите - "системи за управление на продажбите в търговския обект", посочи Димитрина Горанова от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти.

"Всички колеги сме положили максимално усилия да приведат софтуера на програмите, с които работят - най-вече резервационните програми, в съответствие с наредбата, доколкото това е реално и доколкото това вече е постигнато от колегите", увери Светла Атанасова от Българската асоциация на туроператорите.

Някои от туроператорите трябва изцяло да сменят софтуера за управление на продажбите. Средствата за нова резервационна система варират от 3-4 хиляди лева до 5 цифрени суми в зависимост от нуждите на предприятието. 

Туроператори твърдят, че за да изпълнят разпоредбите на Наредба Н-18 ще са принудени да приемат само банкови разплащания от своите клиенти, като опасенията са, че не всички клиенти имат банкови сметки.

"Наредбата касае разплащания в брой и с кредитни карти. Затова колегите, виждайки невъзможността да приведат дейността си към изискванията на наредбата, решават да ограничат методите на плащане и да ги сведат единствено до плащане по банков път, така че да не попадат под обхвата на наредбата. Всъщност това е в противовес на развитието на модерния свят, който се стреми към гъвкавост, към удобство за клиента, ние трябва да се ограничим", коментира Димитрина Горанова.

Целта на наредбата е да ограничи сивия сектор, но големите туроператори нямат друг избор освен да работят на светло, подчерта Светла Атанасова от БАТА. Проблеми създават фирмите, които работят извън закона.

Националната агенция за приходите ще подпомага всеки, който търси съдействие за интегрирането на изискванията на наредбата, заяви каза говорителят на НАП Росен Бъчваров.

"Гратисен период няма и тази политическа позиция беше ясно заявена неколкократно от Националната агенция за приходите. Такава е и позицията на Министерството на финансите. В момента срокът е 31 януари 2020 година, което е точно след 10 дни. Ние наблюдаваме активността на различни икономически сектори и оператори и виждаме, че една значителна част от търговците в България, не само в туристическия бранш, а повечето от икономическите сектори, интензивно привеждат дейността си в съответствие с наредбата. Имаме вече близо 600 одобрени СУПТО софтуери, софтуери за управление на продажбите и процесът в момента е изключително интензивен."

Целта на проведените срещи с представители на туроператорски фирми е да се изясни кои от изискванията създават затруднения.

Предстои промяна за облекчаване на електронната търговия, съобщи още Росен Бъчваров.

"Идеята е проста - онлайн търговците, тези, които приемат т.нар. неприсъствени картови плащания през виртуални ПОС терминали, да бъдат освободени от ангажимента да издават хартиени касови бележки от фискални устройства. За тях има ангажимент да дадат на клиентите си, защо не по дигитален път, описание на стоките или услугите, които са продадени, но това да не става от фискално устройство, което значително би облекчило техния бизнес", изтъкна Росен Бъчваров.

Интервюто и репортажа можете да чуете в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Няма опасност за населените места в района на пожара в Стралджа

Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен  предвид..

публикувано на 10.07.25 в 02:10

13 пожара са гасили в Сливен снощи, на гара Чумерна са изгорели изоставени сгради

Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..

публикувано на 10.07.25 в 01:20
Снимката е илюстративна

10 вили изгоряха в бургаското село Изворище

10  вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност.  100 декара..

публикувано на 10.07.25 в 00:45

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но  гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..

публикувано на 10.07.25 в 00:40
Снимката е илюстративна

20 души бяха евакуирани заради пожар от вилната зона край пловдивското село Песнопой

20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив.  Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт.  Директорът на..

публикувано на 10.07.25 в 00:30
Глаевн комисар Александър Джартов

Ал. Джартов: Около 600 пожарникари се борят с пламъците на терен

Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..

публикувано на 09.07.25 в 22:14

Протест и пред сградата на КПК в София заради ареста на варненския кмет

Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев.  Някои хора носеха плакати с  надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..

публикувано на 09.07.25 в 22:00