„Арфата е елегантен инструмент с интересна история, който притежава инструментариума да разказва елегантно интересни истории“. Така описа инструмента президентът на Израел Реувен Ривлин.
На лирата на библейския цар Давид е посветен най-старият музикален конкурс в Израел, основан преди 60 години и уникален в света. На иврит арфа и лира се назовават с една и съща дума „невел“. Когато през 1959 г. решават да направят такъв конкурс, са визирали инструмента, с който си е акомпанирал цар Давид, когато е изпял своите псалми. Историята му е разказана в псалм 151:
1.“Бях най-малък сред братята си и най-младият в къщата на баща ми. Пасях стадото на баща си.
2. Ръцете ми направиха музикален инструмент и пръстите ми създадоха лира.
3. И той прославя моя Господ. Самият Господ чува всичко.
4. Самият Той изпрати своя пратеник и ме взе от овцете на баща ми и ме помаза с маслото на помазанието си.
5. Братята ми бяха красиви и високи, но Господ не беше доволен от тях.
6. Излязох сам срещу филистимянина Голиат и той ме прокле от името на идолите си.
7. Но извадих прашката си и премахнах срама от израелиевите синове.“
Два инструмента владее до съвършенство младият овчар Давид: прашката и лирата, която, ако се вярва на този псалм, сам си е направил. Заради удържаната победа над филистимяните Давид е поканен в двореца на цар Саул, но преди всичко заради дарбата си на бард, който може да успокои всички , когато са развълнувани или безпокойни или да ги мобилизира, когато тръгват на бой. Народна песен го смразява с цар Саул. След поредна битка народът пее, че Саул е сразил хиляди свои врагове, а Давид - десетки хиляди. Отритнат от царя, Давид сънува, че трябва към седемте струни на лирата си да прибави още една, а по-късно инструментът му става с десет струни. С такава лира изпява погребалната песен на сина на цар Саул Йонатан и свой най-близък приятел и зет, която започва с думите: „Красотата ти, о, Израиле, е погубена върху твоите възвишения!“.
Давид освен инструменталист е бил и диригент. На иврит думата диригент „менагцеах“ има общ корен с думата победител. По негово желание кивотът на завета е бил пренесен в Ерусалим и е бил посрещнат, освен с песни и танци, и с хор от 4 хиляди души. Това сложило начало на службите с много музика в скинията - шатрата, където се водили службите преди да бъде построен Храмът. За съжаление са запазени само стиховете на цар Давид, но не и музиката. Съпругата му Бетшева (майката на цар Соломон) също била много музикална и добра танцьорка. Заради нея цар Давид извършва престъпление, поради което бил наказан от Бога да не може да построи Храма. Той изпратил съпруга на Батшева – верен и много смел пълководец, на сигурна смърт, за да се ожени за нея. Няма сведения синът му Соломон да е бил музикален. Не се знае какъв е случаят и с далечния му правнук Христос, за когото се знае, че по майка е от давидово коляно. Не са запазени нито проповедите, нито спомен за музика при него. Но едва ли тези проповеди са минавали без музика, щом първите два века са били четени в синагогите, където и до ден днешен музиката е гръбнак на молитвите. Християнските проповеди и молитви без мелодии не биха били достатъчно привлекателни. Предполага се, че по времето, когато цар Давид е създал огромния хор за молитва, е трансформирал лирата си в прототипа на съвременна арфа.
По време на концерта в Телавивската опера по случай 60-годишнината на конкурса по арфа, в който участваха победители в различни издания през годините, а сега водещи световни музиканти, всеки свиреше на своя инструмент, а те бяха талкова различни: от позлатен бароков инструмент на до свръх леката келтска арфа, която можеше да звучи и като китара, и като орган. Специално за нея бе създадена творба, която имаше световна премиера в Тел Авив.
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..