Ако проблемите с водата продължат, цената на тока може сериозно да скочи. За това предупреди в предаването „Преди всички“ експертът по управление на околната среда Боян Рашев.
В момента България вече не е износител на електроенергия, припомни Рашев. Може да се стигне до сериозно увеличаване на цената на тока, а това в България е свързано с политически драми, заяви той.
„Когато ВЕЦ-овете нямат вода, те няма как да произвеждат и тогава трябва ТЕЦ-овете да произвеждат възможно най-много, а това ще ни излиза много скъпо. Цялата енергийна система ще генерира много големи разходи и много големи загуби съответно. За момента правителството удържа да не увеличи цената на тока, но това започва да става неизбежно. И тук говорим за много голямо увеличение на цената на тока. За момента индустрията го отнася, но това не може до безкрайност да се поддържа.“
Друго решение за Перник няма, освен София да подаде вода към Перник и това може да стане само ако се даде вода от Бели Искър, допълни Боян Рашев. Той обясни, че деривация Грънчар захранва язовир Белмекен, а той в момента е наполовина пълен. Белмекен е сърцето на най-важната хидро-енергийна каскада в България, която има много голямо значение за енергийната система, подчерта Рашев.
„Не казвам, че прехвърлянето на вода към Перник ще създаде проблем там, но ако сушата продължи и ако в Рила няма валежи през зимата, може напролет да се окаже, че всичките ни големи язовири са относително празни, а това най-тежко би се отразило на енергийната система, ако районът около Белмекен остане празен“, коментира експертът.
Голямата грешка по отношение на Перник е направена през 2003-2004 година, когато „Стомана“ – Перник като много голям потребител на вода спира да използва язовир Пчелина, смята Рашев.
В България започна да се внася боклук в момента, в който Китай затвори границите си за боклук, тоест в края на 2018 година, посочи Боян Рашев в коментара си по друга актуална тема - за вноса на отпадъци.
„Огромни количества боклук се внасят напълно законно. В България се случват много инвестиции в рециклирането точно защото Китай вече не е единственото място, където Европа да си рециклира боклука. България има конкурентни предимства в сравнение със Западна Европа в много отношения. Германия примерно в момента рециклира много голяма част от пластмасите си в България. И в Румъния, и в Полша, в цяла Източна Европа. Тук въпросът е каква част от този боклук, дето идва в България, реално се рециклира и каква част се изгаря някъде и от тоя, дето се изгаря някъде, каква част се изгаря по адекватен начин, така че да няма замърсяване.“
Колкото и странно да звучи на много хора, изгарянето на отпадъци емитира по-малко замърсители, отколкото изгарянето на българските лигнитни въглища, ако говорим за серни и азотни оксиди например, изтъкна Боян Рашев.
„Големият проблем с емисиите от отпадъци е когато отпадъците се изгарят вкъщи или в някакви инсталацийки, където се изгарят само отпадъци и биомаса и където не се достига нужната температура. Тогава имаш наистина проблем, свързан със замърсяването.“
Боян Рашев определи като лудост призива да се забрани целият внос на отпадъци, защото ако се направи, това би довело до проблеми за цялата индустрия.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..
Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер. Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..
Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..
Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..
В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".
Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..
"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..