Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трима министри упълномощени да искат от София вода за Перник

| обновено на 23.01.20 в 12:30
Захранващият града язовир „Студена“.
Снимка: БТА

Правителството упълномощи министрите на икономиката, на регионалното развитие и на екологията да поискат още днес от Столичния общински съвет разрешение вода от Белмекенската каскада да премине през язовир “Бели Искър“ и ВиК мрежата на София и да се насочи към Перник.

Становището на Софийска вода, че може да придвижи до Мало Бучино допълнително до 400 литра в секунда, също днес ще бъде внесено в Столична община.

Министърът на икономиката Емил Караниколов заяви, че ще се действа бързо:

"Целта е да възстановим силите на язовир "Студена".

Камарата на строителите е предложила да окаже максимално съдействие за изграждането на водопровода от Мало Бучино до Перник. Министър Петя Аврамова каза:

"Пълна мобилизация на всички фирми, които имат опит с гражданите на ВиК мрежи, така че в максимално кратки, бързи срокове този водопровод 13,5 километра да бъде изпълнен, както и помпената станция към него“.

Проектът за водопровода ще е готов до края на деня и тогава ще стане ясно колко ще струва и ще се отпуснат парите от правителството.

"След приемане на проекта ние ще го внесем незабавно в МС на извънредно заседание. Вие ще разберете точната стойност, а аз лично, тъй като има много спекули, че проектът е пет милиона, за съжаление сме в кризисно положение, че бих ги дал на тези фирми да ги изпълнят за пет милиона“, каза Караниколов.

Тъй като тръби за новото трасе водопровод няма, те са намерени в Испания и ще се карат от там:

"Част от тях не са произведени, но това, което имаме, е уговорката с производителя на ден да  се произвеждат 400 метра тръби. Министерството на транспорта ще се включи с цел лобистиката да е по-лесна, тъй като ще минаваме и през граници и терени", посочи още министър Караниколов.

По-рано беше обявено, че се очаква правителството да отпусне 25 млн. лева за спешното изграждане на водопровод от Мало Бучино до Перник с дължина 13,5  километра и пречиствателна станция.

По този водопровод до града на режим трябва да се отвежда водата, отклонена през Бели Искър от язовир "Белмекен".

Министрите ще приемат наредба за безопасната експлоатация на язовирните стени и съоръженията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ангел Кънев

Прокуратурата проверява условията, в които пребивават Благомир Коцев и Никола Барбутов

Прокурори от Софийската градска прокуратура ще проверят условията в затвора, в които пребивават кметът на Варна Благомир Коцев и бившият заместник-кмет на София Никола Барбутов след преместването им от ареста на Нациооналната следствена служба. Това каза заместник-градския прокурор на София Ангел Кънев по повод твръдения на близки и съпартийци..

публикувано на 19.11.25 в 10:56
Изглед към Акропола в Атина.

Атина няма да изпраща военни в Украйна, но се готви за всички сценарии

Гърция няма да изпраща свои военни в Украйна, но ще продължи да подпомага Киев с оръжия и боеприпаси. Това заяви външният министър Йоргос Герапетридис пред парламента и подчерта, че страната се подготвя за всички сценарии на фона на непредсказуемата международна обстановка. Гръцкият външен министър потвърди неизменната позиция на..

публикувано на 19.11.25 в 10:52

НС отхвърли ветото на президента върху текстове от Закона за отбраната

Със 128 гласа "за" - от ГЕРБ-СДС, ДПС-НН, "БСП-Обединена левица", "Има такъв народ" и трима независими - ветото на държавния глава в Закона за отбраната и въоръжените сили беше преодоляно.  Радев изрази съществени резерви за предвиденото прекомерно увеличаване на пределната възраст за висшия офицерски състав, както и във връзка с новите правила за..

публикувано на 19.11.25 в 10:38

Асен Василев: ГЕРБ са в ролята на данъчни на Пеевски, а не на дясна партия

Асен Василев каза, че проектобюджетът за 2026-та е най-пагубният за последните 25 години: По думите му, всичко това може да бъде предотвратено, ако се приемат предложенията на ПП-ДБ и на работодателите.  "Вчера, на Бюджетна комисия, нито един депутат от ГЕРБ не се изказват да защити бюджета. Донякъде ги разбирам, защото ГЕРБ са в ролята на данъчни на..

публикувано на 19.11.25 в 10:35
Протест пред Паметника на Незнайния войн в Атина срещу 13-часовия работен ден на 14 октомври 2025 г.

Гърция: 2 млрд. евро в подкрепа гражданите с ниски доходи

Гръцкото правителство обяви мерки срещу инфлацията в помощ на хората с ниски доходи. Отпускат се 2 милиарда евро в подкрепа на хората с ниски доходи заради високите цени и инфлацията, обяви премиерът Кириакос Мицотакис. Средствата са насочени към млади семейства, пенсионери и безработни. Мицотакис призна, че цените в Гърция са..

публикувано на 19.11.25 в 10:20

НС включи в седмичната си програма първото четене на Бюджет 2026

Народното събрание включи в седмичната си програма първото четене на бюджета за 2026 г., внесен от Министерския съвет. Законопроектът за държавния бюджет на държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса ще бъдат обсъдени на утрешното пленарно заседание като точка първа и втора. Депутатите решиха разискванията по..

публикувано на 19.11.25 в 10:15
Петър Петров

Петър Петров сред решението на КС: Киселова да подаде оставка

"Възраждане" приветства тълкувателното решение на Конституционния съд, според което бившият председател на Народното събрание Наталия Киселова неправомерно е спряла поискания от президента Румен Радев референдум за еврото.  КС: Председателят на НС няма право да се произнася еднолично за национален референдум Депутатът Петър Петров..

публикувано на 19.11.25 в 10:07