Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търговци от Кюстендил не приемат наредбата за смяна на касовите апарати и софтуера

2
Протест на ресторантьори в Кюстендил
Снимка: Кирил Фалин

Хотелиери, ресторантьори и търговци обслужват клиентите със жълти жилетки. Недоволството в бранша е от текстовете на Наредба Н-18, която влиза в сила от 1 февруари. Тя регламентира смяната на касовите апарати и софтуера, с който работят фирмите. В сряда ще има национален протест в София. 

Над 80 % от хотелиерите, ресторантьорите и  собствениците на питейни заведения от Кюстендил, членуващи  в  Съвета по туризъм в града, ще се включват в протеста на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. 

Наредба Н-18 е напълно неприемлива за работещите в бранша, каза Ангелина Влашка, бивш председател на съвета по туризъм в Кюстендил:

"Първо изисква огромна инвестиция. Закупуването на един софтуер, който да е по СУПТО /софтуер за управление на продажбите в търговските обекти б.р/ инвестицията е от минимум 1500 лева. Зависи с колко точки на продажба си, нещата могат да скочат неимоверно. След това всички, каквито и софтуери да сме използвали до момента, трябва да се преработват в най-добрия случай, но обичайно трябва да закупим нови. Съответно, не могат да ни импортират данните от старите софтуери в новите и губим база данни".

Притесненията на ресторантьорите и хотелиерите са свързани и с това, че търговците трябва да преминат към онлайн работа.

"При едно спиране на ток, спиране на интернет, ние оставаме в невъзможност да извършваме продажба. Другото, за което стачкуваме и е не по-малко важно е намаляване на ставката на ДДС за всички услуги, свързани с туристическия бранш, защото не може да се възприема, че само хотелското настаняване трябва да бъде на 9% ДДС", допълни Ангелина Влашка.

Собственикът на комплекс в близко до Кюстендил село Петър Петрушев допълни: 

"Никой работодател не иска да е в сивата икономика, да дава малко пари на персонала си и да не обявява реалните си обороти. Това е един стрес за нас, ако все още има колеги, които го правят".

Председателят на съвета по туризма в Кюстендил Светослав Георгиев призна, че не е чел  Наредба-18 и няма и да го направи, защото тя е абсурдна и неприемлива:

"Един ресторант трябва да ти се върне инвестицията за между 5 и 6 години, защото след това ти трябва пак да инвестираш. Трябва да имаме печалба задължително поне 15% от оборота, за да влезем в тази схема на инвестиция. В момента изпитваме големи трудности, защото при 20% ДДС за нас не остават и 5% печалба".

И общината е в хотелиерския сектор.

Един от луксозните хотели в града е общински, стопанисва го "Ученическо хранене". Техни представители не участват в протестите. Нито от 5-звездния СПА комплекс в града. 

Протестират по-малките в бизнеси - 40-50 собственици на комплекси и заведения. 

От общината обявяват, че поне половината от собствениците на обекти за нощувка и подслон не си плащат туристическия данък.

"Мислехме, че на нашата територия има само 25 обекта за подслон и места за настаняване, а се оказаха 50. Сега вървим по тези, които досега никога не са внасяли данъци, на проверка какво се случва. Пишем им писма, каним ги за разговори, за деклариране", коментира заместник-кметът по икономика и финанси Надя Каратова.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата във Враца

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..

публикувано на 20.07.25 в 07:31
д-р Богомил Бойчев

Общинската болница в Тутракан разширява дейността си

В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..

публикувано на 20.07.25 в 06:41

Бум на черни трюфели в Родопите

Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..

публикувано на 20.07.25 в 06:03
Руслан Трад

Руслан Трад: В момента опасението е дали Сирия ще остане цяла

" В момента опасението е дали Сирия ще влезе в граждански конфликт , защото това е нещо, което е на ръба да се случи, а също и дали Сирия ще остане цяла ". Това каза пред БНР Руслан Трад , анализатор от Вашингтонския атлантически съвет: "Няма кой знае какъв медиен интерес към ставащото в Сирия, въпреки че то е с големи последици и това ще..

публикувано на 19.07.25 в 12:14
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06