Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.
В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи по-актуално от всякога. Но как да управляваме ефективно ресурсите си, ако не знаем какво представлява кредитната лихва, как да разпределим семейния бюджет или как да избегнем финансови измами?
С времето отговорността за нашето благосъстояние постепенно преминава от държавата към самите нас. За разлика от миналото, когато обществото разчиташе на социални гаранции и партийни структури, днес ние сами планираме своето бъдеще – от образованието и кариерата до достойните старини. Всеки важен житейски избор – закупуването на дом, образованието на децата или дори обикновена семейна почивка – изисква финансови решения.
И въпреки това, финансовата грамотност в България все още изостава. Според проучване на Европейската банкова федерация от 2019 г., тя е на значително по-ниско ниво в сравнение със западноевропейските държави. Това е и причината Министерският съвет през 2021 г. да приеме Национална стратегия за финансова грамотност, чиято цел е да изгради у населението основни познания за финансите – от планирането на бюджета до използването на дигитални финансови услуги.
Както казва Уорън Бъфет: "Цената е това, което плащате; стойността е това, което получавате". Финансовата грамотност не означава просто да броим парите си, а да разбираме тяхната стойност – как да ги използваме рационално, за да постигнем дългосрочна стабилност. Тя започва още в детството, когато се учим да използваме касичка, и продължава през зрелостта, когато планираме пенсионирането си.
Доц. Йосиф Аврамов, финансист и дългогодишен анализатор на икономически тенденции, пояснява какво означава да бъдем финансово грамотни в съвременния свят, какви са основите на личните финанси, за ползите и рисковете от дигиталните финансови услуги, както и за националните политики, които се стремят да повишат финансовата култура на обществото.
Той споделя своя опит за това как финансовата грамотност може да промени не само живота на отделния човек, но и бъдещето на цялото общество.
Ще научите за взаимовръзката между предприемачеството в Царство България и съвременните уроци за успех, като надникнем в историята на българската индустрия и предприемачество. Говорим за иновациите, предприемаческия дух и успехите на нашите предци, които вдъхновяват днешния бизнес. От доц. Йосиф Аврамов ще научите повече и за духа на българските предприемачи – от фабриките на Добри Желязков до индустриалните успехи на XX век.
Йосиф Аврамов е доцент, доктор по икономика. Той понастоящем е ангажиран в международен проект в Института по информационни и комуникационни технологии при БАН. Йосиф Аврамов е преподавал в департамент „Телекомуникации“ в Нов български университет, Техническия университет, гр. София, Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и др. редица финансови дисциплини, в т.ч. финансов инженеринг, корпоративните финанси, банково дело, иновации и иновативен мениджмънт, учебни предмети, свързани с европейските програми и използването на финансови инструменти в тях. Той също е и предприемач, консултант, трейдър, както и основател на сдружение, регистрирано в обществена полза – Консултантски център по европейски програми „Люлин“ и на фондацията Международен фонд „Център по приватизация и чуждестранни инвестиции в България“. Доц. Йосиф Аврамов е председател на Националната предприемаческа и занаятчийска камара. Членува и в два творчески съюза: на Съюза на учените в България и на Съюза на българските журналисти.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..
Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа . "Репертоарът е подбран заради една..
НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента. За целта са необходими промени в..
Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските детски градини. Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. На вчерашната..
" Папа Франциск беше много естествен и близък до хората, не се чувстваше никаква дистанция. Беше непосредствен, както се казва един пастир. Направиха ми силно впечатление неговите думи, че пастирът трябва да мирише на овце ". Това сподели в интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" монс. Петко Вълов , който е епископ на..
"Функцията на Фискалния съвет е да е куче-пазач на фискалната дисциплина и устойчивост на публичните финанси , с други думи казано - Фискалният съвет трябва да осведоми обществеността тогава, когато се наблюдават най-съществени рискове по отношение на дълга, дефицита и други подобни". Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт"..
Ю Хуа е сред най-четените китайски автори по света и е за първи път в България, благодарение на "Прочети София". Срещата с него ще бъде в събота (26 април) в Археологическия музей от 19.30 часа в рамките на четвъртото издание на "Литературни срещи" -този все по-мащабен международен литературен фестивал с ключови участници и знаменити..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..