Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За ценностите в алпинизма

Ерве Бармас - за соловите предизвикателства и какво е да си сам на никога неизкачван връх

Италианският алпинист Ерве Бармас пред БНР

Сам на шестхилядник в Непал
Снимка: Ерве Бармас



В София се провежда италианска кинопанорама „Истории от планината“. Днес и в петък зрителите ще могат да видят в кино “Влайкова” няколко филма с награди от световни кинофестивали. Авторите са известни режисьори, оператори и сценаристи, а героите им са начертали голяма част от световната планинарска култура. Някои от тях са били официални гости на Банско филм фест - Райнхолд Меснер, Валтер Бонати, Ерве Бармас, Матео дела Бордела. Организатори на кинопанорамата са Италианският културен институт в София и Банско филм фест.


В следващите минути ще ви срещнем с един от авторите.


Скално катерене


Ерве Бармас е роден през 1977 г. в Италия. Четвърто поколение алпийски водач, един от най-добрите катерачи в света. Единственият човек, изкатерил сам 1500-метровата Южна стена на връх Матерхорн и вторият, след легендарния Валтер Бонати, прокарал соло нов маршрут към този връх. Бармас е известен със соловите си изкачвания, с чистия си стил и със стремежа към неизкачвани и трудни върхове. За него Райнхолд Меснер казва, че защитава истинскките ценности в традиционния алпинизъм.


Ерве Бармас в Банско

"Първата ценност е да уважаваш планината. Обикновено проблемът на алпиниста или катерача е неговото его - то е негов враг. Нирмал Пурджа е пример за това, макар Меснер в крайна сметка да приветства онова, което Нимс направи, аз не мисля, че то беше добро... Ако използваш технологиите, всичко е възможно, няма връх или маршрут, който да не може да бъде изкачен. А да уважаваш планината означава точно обратното - да приемеш идеята, че има невъзможни неща, и ако се опитваш да правиш невъзможни неща, да използваш колкото е възможно по-малко технологии, по-малко да въздействаш на природата с начина, по който се изкачваш. Планината не е само катерене, тя е нещо повече" - споделя Бармас.


За себе си казва, че няма обсесии, но има много мечти. Първата смята да осъществи още тази година - в средата на април заминава за осемхилядника Чо Ою, където иска да прокарам нов маршрут. След това мечтае да направи зимно изкачване в чист алпийски стил на някой осемхилядник, избрал е Нанга Парбат. Казва, че може това да е с партньора му Давид Гьотлер, но "Давид има различни виждания - за него не е проблем да изкачи Еверест по нормалния път, а аз не искам това... Има много други маршрути, например Западният гребен е добър вариант, отново в чист стил". След тези мечти италианският алпинист иска да изследва планини и върхове, които никой не познава. 


С Давид в Базовия лагер на Чамланг

Ерве Бармас беше официален гост на 19-ото издание на Банско филм фест.


Какво изпитва, когато стои сам на неизкачван връх, и кой урок от баща си смята за най-ценен - чуйте в интервюто на Таня Иванова в звуковия файл.

---

Новините следете в рубриката на БНР "Екстремните спортове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56