Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екипи на Столичната община съдействат за настаняване на бездомни в центрове

Снимка: pixabay

Бездомник живее на улицата от месец септември 2019 година, близо до детска площадка в Южния парк в София. Певицата Милена Славова и нейни съседи се опитват да потърсят решение и да помогнат на бездомния.

"Въпросният човек се е настанил на детската площадка, където всъщност децата играят, има пясъчник, разни пейки, беседки за родителите. Той се е настанил на 10 метра от всичко това. Той там въдвори огромен катун, който се увеличава от ден на ден. Родителите се възмущават, коментират. Вече виждат, че той няма намерение да се премести, защото катунът се увеличава. Хората започнаха да не могат да стоят на тези пейки, които са близо до него", каза в предаването "Хоризонт до обед" Милена Славова.

Извършена е проверка от полицейски служители от 4-то РУ СДВР, но бездомният човек продължава да живее навън.

"Първо, трябва да се установи този човек на колко години е, как се казва, има ли някакъв документ за самоличност у себе си. След това трябва да се разбере или поне той да каже дали е от София или е дошъл в София и по някакви стечения на обстоятелствата е останал както без работа и без квартира", каза Евелина Налбантова, ръководител на програмата "Мобилна група за бездомни" в организацията "Каритас".

Когато се окаже, че някой живее продължително време на улицата, трябва да се подаде сигнал на телефон 112 и само полицейските служители могат да установят самоличността му.

"В случай че той няма документ за самоличност, полицията е тази, която трябва да издаде документ, който е временно изпълняващ ролята на лична карта. Ако евентуално полицията откаже, се търси вариант да се помогне за установяване на самоличността и по-нататъшното му пребиваване на това място, на този човек от Софийска районна прокуратура", допълни Налбантова.

След подаването на сигнал до прокуратурата, дежурен прокурор издава заповед до Общинска полиция, която да установи самоличността на този човек задължително. Възможно е бездомният човек да бъде настанен в Кризисния център в квартал "Захарна фабрика" или в Център за временно настаняване.

Много често бездомни отказват да бъдат настанени в Кризисен център или в Център за временно настаняване.

"Нашият екип, който обхожда всяка вечер цяла София или по сигнал бива изпращан на адрес, доста убедителни хора са в този екип, за да могат да убедят хората, че не трябва да остават на улицата в тези студени зимни дни. Но има доста хора, както се спомена, с психични проблеми, които няма как да ги накараме. Доста агресивни са, нашите хора са били бити дори в някои случаи, замеряни с камъни", каза Албена Атанасова, заместник-кмет по социалната дейност на Столичната община.

Сигнали за бездомни може да се подават на телефона в Кризисния център 0889 755 478. Екипът, който обхожда всяка вечер територията на Столичната община отговаря на 0889 09 54 17.

"В Кризисния център има условия за това да се изкъпят, да са на топло, осигурява се храна за тези хора и могат да пребивават в рамките на зимния сезон", допълни Атанасова.

Лекарски екип преглежда всички хора в Кризисния център, за да установи дали имат заболявания.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20