„Това, което всички български граждани трябва да направят, е да кандидатстват по схемата за уседналост, защото именно чрез нея те могат да гарантират своите права след Брекзит и след края на преходния период. Единственото изключение правят българи, които вече са се сдобили с британски паспорт. Има предостатъчно време да се кандидатства по схемата. Крайният срок е 30 юни 2021 година. Самата процедура по кандидатстване е сравнително лесна“. Това каза в предаването „Хоризонт до обед“ Васил Асенов, ръководител на службата по трудови и социални въпроси в посолството на България в Лондон.
Европейският парламент окончателно гласува споразумение за излизане на Великобритания от Европейския съюз.
Посолството на България в Лондон е публикувало пълна информация на електронната си страница. Над 140 хиляди български граждани са подали заявления към края на 2019 година. Отворена е директна телефонна линия към посолството.
„Има известна разлика между броя на българската общност и хората, които са заявили заявления, подали са заявления по схемата за уседналост и това се дължи на няколко отделни фактора. Първото е, че едно лице може да подаде повече от едно заявление. От друга страна прави впечатление, че много хора се презастраховат и кандидатстват за временен статут на уседналост, въпреки че са наясно, че в бъдеще няма да могат да отговорят на условията за постоянен статут, но по този начин си гарантират достъп до пазара на труда през следващите няколко години. Типичен пример са сезонните работници, които така или иначе не са включени в бройката и статистическите данни за броя на българската общност“, допълни Асенов.
До момента от 2,7 милиона подадени заявления от всички европейски граждани, които работят във Великобритания, има едва шест отказа и всички те са заради тежки престъпления.
След края на 2021 година ще влязат в сила новите имиграционни разпоредби на Великобритания.
„За съжаление все още нямаме точна представа какво ще представляват те, освен че ще бъде точкова имиграционна система и освен това, че свободното движение на хора в настоящия си вариант ще приключи“, изтъкна Асенов.
Студентите, които вече учат във Великобритания, имат право да кандидатстват по схемата за уседналост и ще завършат обучението по условията, по които са започнали.
„За настоящата календарна година 2020-2021 условията също ще се запазят. За следващи години, предполагам за 2021-2022, че условията ще бъдат публикувани някъде в средата на настоящата година, така че всички ще очакваме с нетърпение да видим британската страна какво ще реши“, каза Васил Асенов.
Великобритания заяви, че ще намали броя на имигрантите с ниска квалификация.
„Така че с въвеждането на новите имиграционни правила от началото на 2021 година, това действително може да се реализира. Това обаче не засяга сезонните работници, които са се сдобили със статут по схемата за уседналост. Те ще имат право на достъп до пазара на труда и много голяма част, както казах, се презастраховат и кандидатстват за статут“.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..