Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят предмети от надгробни могили край Ямбол в Националната археологическа изложба

Две години българо-полски екип проучва надгробни могили в Ямболско.
Снимка: РИМ-Ямбол

Експонати от две надгробни могили, проучени през миналото лято в Ямболско, ще бъдат представени в годишната Национална археологическа изложба. Предметите са открити по време на съвместна българо-полска експедиция.

Една от проучените надгробни могили се намира в района на античния град Кабиле. 

„Разкрихме един сравнително богат гроб от средата на III век преди Христа. Вероятно това е на тракиец, който е живял в Кабиле. Млад около 18годишен”, каза директорът на Регионалния исторически музей в Ямбол д-р Стефан Бакърджиев.

В надгробната могила на тракийския воин са открити типични за бита предмети.

„Една амфора за вино, картеровиден съд. Тези картеровидни съдове са използвани, понеже тогава са пиели виното разредено. В този съд го смесват към три части вода и вино. От този съд наливат в чашата, покрита с лаврово венче като украса. Задължително в гроба се слага лампа, която трябва да осветява пътя на мъртвия в задгробния живот“, допълни Стефан Бакърджиев.

Позлатен венец

Най-ценният експонат открит в гробницата е позлатен венец.

„Интересното в случая е, че това е втория гроб, който намираме в Кабиле, където всъщност погребания е увенчан с венец, изработен от глина, бронз и с позлатени листа, което наистина показва, че погребаният е бил аристократ от Кабиле“.

Изяснено е и кога е направена могилата.

„Около 240 г. преди Христа, тъй като заедно в гроба е поставена и бронзова монета на Антиох Втори, която е подпечатана с контрамарката на Кабиле. За тези монети, ние знаем много точно, че те са от 246-240 година“, изтъкна Стефан Бакърджиев.

Другата проучена могила също е на тракийски воин. Тя е в района на село Зимница и датира от доста по- късен период. В нея са открити аскус, който до момента в Регионалния музей не притежават. Вероятно съдът е закупен от гръцките колонии на Черно море. Открити са и тракийска паница, както и малък крив нож.

Разкопките и на двете могили  са финансирани изцяло от Полската академия на науките и Института по археология и етнология в Краков.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04