„Харчим едни пари, за да почистваме нерегламентираните сметища и след месец те се създават на същото място нови“, разказа в предаването „Преди всички“ кметът на Карнобат Георги Димитров и член на УС на Националното сдружение на общините (НСОРБ).
„Вижте какво се получава по цялата верига. Ние имаме гласуване в план-сметките си почистване на обществени територии. Но това невинаги са обществени територии. Това са незаконни квартали например извън регулация, поречията на реки или площадки, които често са извън урегулираните зони на населените места. Правим го за сметка на средствата, които имаме. Това са излишни пари и все пак нерегламентираните сметища съществуват и ние няма как да не ги почистваме. Проблемът е, че веригата се къса до тук – само до кмета, който често е наказван и в лично качество.“
Кметът на Карнобат Георги Димитров изтъкна, че по-основният въпрос – санкционирането на обикновено неизвестните създатели на нерегламентираните сметища, не е по силите на един кмет. „Ние нямаме възможност да създадем екологичен инспекторат, защото е свързано с много голям финансов ресурс“, посочи Димитров, според когото МВР например също може да контролира този процес.
„Обикновено тези отпадъци – строителни или гуми, се изхвърлят чрез МПС или ППС, разбирайте превозни средства, теглени с животинска тяга. Ние като кметове и нашите органи за опазване на обществения ред нямат право дори да поискат личните данни на човека, който управлява това пътно превозно средство.“
Кметът на Карнобат отбеляза, че нерешени остават и проблемите с управлението на отпадъците за рециклиране.
„Тонове гуми, струпани на нашата претоварна станция и около старите депа или при товарните станции, които изградихме сега, през последните 5 години около общините. Проблеми с реализацията на онова, което се рециклира - полиетилен, пластмаси и т.н. Ние горим вносен боклук, обаче нашия не можем да управляваме. Строителните отпадъци ги натрошаваме, за да можем да ги компактираме, но няма регламентирани строителни площадки, където ние да задържим тоя отпадък, а не е редно в новите депа, които изградихме, да трупаме подобен вид отпадъци.“
Стават ли парадоксално повече отпадъците на нерегламентирани места след затягане на контрола от страна на институциите?
Писмото на новия министър на екологията до областните управители и НСОРБ не е нищо ново. Ангажиментите на кметовете към опазване на околната среда и предотвратяване на нерегламентираните сметища са добре разписани в Закона за управление на отпадъците, категоричен е Георги Димитров.
„Сега областният управител ще ни напомни задълженията си по Закона за управление на отпадъците, регионалните инспекторати ще ни напишат предписания и после започва да се прилага санкциониращото законодателство, основно спрямо кметовете на общини.“
Цялото интервю е в звуковия файл.
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..