Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангел Престойски: Санитарно-охранителните зони са параграф 22

Водомерите трябва да се намират преди основния водоем на населеното място

Снимка: БГНЕС

Проблемът със санитарно-охранителните зони е доста тревожен и стои от десетилетия. Това каза в предаването „Хоризонт до обед“ Ангел Престойски, председател на Съюза на ВиК операторите и директор на ВиК – Враца. Той апелира за законодателно разрешаване на проблема. 

Къде са корените 

„Той се изразява в това, че трудно се вадят разрешителни за водовземане, поради простата причина, че когато е имало земеразделяне в България, много от водоизточниците са попаднали в земеделски земи. Тогава не са били отбелязани коректно. И сега са или в горски фонд или в земеделски земи с частни собственици“, обясни Престойски.

По закон най-вътрешната, първа зона и водоизточникът са публична държавна или публична общинска собственост. „Но на нас като оператори е възложено да извадим разрешителните за водовземане. Ние в много от случаите просто не можем да извадим скица на имота, тъй като по друг закон в България скица може да извади само собственикът на имота“, посочи Ангел Престойски.

Параграф 22

Когато водоизточникът се намира в селскостопански имот на частно лице, то тогава скицата може да извади само това частно лице, което в много от случаите вече не е между живите, има много наследници, допълни той. „И просто попадаме в един параграф 22, от който трудно се излиза“.

Крайно време е да има законова разпоредба, държавата и общините като собственици на водоизточниците да могат да вадят тези скици, които да предоставят на ВиК операторите, призова Престойски.

„И ние вече да извършим всичките процедури по изваждането на разрешителните за водовземане. Липсата на тези разрешителни за водовземане води до това, че на много места нямаме ясни граници къде са зоните 1, 2 и 3 и това дава възможност на недобросъвестни земеделски производители да използват различни средства – за наторяване, за обеззаразяване, с което вредят на водоизточниците.“

Измерването

Относно монтираните измервателни устройства и как ВиК операторите ще изпълнят разпоредбите на МОСВ за по-стриктен контрол върху водоемите Престойски отбеляза, че за язовирите за питейно водоснабдяване е сигурен „на 90%, че всичко е в ред“.

Друг е въпросът с малките водоизточници на километри от населените места или водоизточници в трудно достъпни зони, каза още Ангел Престойски. Дори по тези места да бъдат монтирани такива измервателни съоръжения, поддържането им би било проблем, както и отчитането, смята той.

Как да се повиши контролът

Съюзът на ВиК операторите вижда като решение всички такива водомери да се сложат преди основния водоем на дадено населено място, където се събират водите от различни водоизточници. 

„За да могат да се хванат и загубите вътре във водоема, и загубите по мрежата. Преди този водоем трябва да се постави този разходомер – ултразвуков или обикновен водомер, по който вече да се следи“, заяви Ангел Престойски, според когото така ще се отчита „всичката вода, която влиза в населеното място и загубите в това населено място.“

Крият ли се загуби на вода

„Ако трябва да съм откровен, предполагам, че има такива случаи. Но те ще изчезнат в момента, когато по-ясно регламентираме къде се слагат тези водомери, с които се мерят действително постъпилите водни количества в едно населено място. Ако те се поставят на достъпно, лесно за обслужване място и лесно за проверка от органите, то тогава няма да имаме такива съмнения“, коментира Престойски.

Цялото интервю е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39