Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лъчезар Динев:

Нямаме тесни връзки с Китай, затова бизнесът ни не търпи загуби от коронавируса

България е бяло петно на инвестиционната карта на Китай

Ухан, Китай
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Борсите в Китай продължават да трупат загуби, тъй като инвеститорите се тревожат от ситуацията с коронавируса. Много фабрики са временно затворени. Магазините и заведенията в Китай работят с намалено работно време. Въпреки че Световната здравна организация не въведе забрана за пътуванията, много авиокомпании преустановиха полетите си от и до Китай. В опит да ограничи икономическите щети, Китайската централна банка осигури над 1 трилион юана за икономиката.

"България изглежда като бяло петно на инвестиционната карта на Китай. Почти няма китайски инвестиции в България, което си има и причина. Българските инвестиции в Китай - има около 144 фирми с 100% българско участие, български управители в Китай, китайски фирми", каза за "Хоризонт" председателят на Българо-китайската търговска камара Лъчезар Динев. 

Камарата е поискала китайска фирма да участва в обявения от БДЖ търг за 16 нови състава пътнически влакове, тъй като България не произвежда такива.

"Две седмици министърът на транспорта отказва среща с нас и заяви защо. Пари, които са от бюджета, не са европейски средства, т.е. ние плащаме тези пари, не се допуска най-големият производител в света на влакове, който всъщност изяви желание да направи инвестиция в България", допълни Лъчезар Динев. 

Епидемията от коронавирус ще забави световната икономика

"Първият проблем е с китайските туристи, които в момента имат забрана да пътуват в чужбина, което ще рефлектира директно върху туризма, но тъй като съгласно идеологията на Министерството на туризма, Китай като пазар от 1,5 милиарда не е много значим за нас, ние не отдаваме значение на това. Ние няма да бъдем засегнати, тъй като така или иначе нямаме кой знае колко китайски туристи, миналата година бяха 12 хиляди - 15 хиляди", коментира Динев.

Български авиокомпании нямат полети до Китай и ограниченията за пътуване до азиатската страна няма да се отразят на приходите им.

Ще има ли проблеми с доставката на стоки от Китай за България?

"Напълно е възможно. Аз ви казах, че веригите за доставка в момента могат да бъдат нарушени. Големи търговски компании имат заводи в Ухан и там със сигурност блокадата е пълна, което означава, че доставките ще бъдат прекратени", изтъкна експертът.

Ако продължи епидемията от коронавирус и ако бъде засегната икономиката на Германия, на Франция, ще има последствия и за българския бизнес.

"Ако искате да го обобщим по този начин, тъй като ние нямаме толкова тесни връзки с Китай, в момента това ни предпазва", отбеляза Лъчезар Динев.

Интервюто с Лъчезар Динев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41