Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Найденски:

Мерките срещу разпространението на коронавирус са най-ефикасните

Термокамерите на Летище София
Снимка: БГНЕС

Има периодичност при разпространението на вируси. Не може да се говори, че коронавирусът е синтезиран в лаборатория и оттам се е пренесъл сред хората.

Научните факти са в посока, че това е един мутирал вирус, един друг тип, който вече добре се адаптира при хората.

"Засега мерките, които се предприемат, са най-ефикасните и те са най-конвенционални, а именно ограничаване на разпространението на вируса, изолиране на заразени хора, карантина", каза в предаването "Хоризонт до обед" Христо Найденски, директор на Лабораторията по зоонози и бактериална вирулентност към Българската академия на науките. 

Някои генетични трансформации водят до промяна на вирулентността, до промяна на прилепчивостта на даден етиологичен агент.

"Свидетели сме на глобална експанзия, на много силна мобилност, повишена мобилност на населението, на животните, на диви мигриращи птици, ако щете, на гризачи, на видове, които сменят своите местообитания и заедно с това променят и биологията на тези причинители. И това дава възможност някои инфекции да започнат да се разпространяват трансконтинентално, добивайки характер на пандемия", допълни Найденски.

Всяка инфекция има своя пик, след което ще затихне

"Когато вече няма вектори, няма възприемчиви организми или се предприемат някакви сериозни мерки да се спре разпространението, то тогава епидемичният процес ще заглъхне. Това са такива закони на епидемиологията, които де факто при всяка една инфекция, вие споменахте много зоонозни инфекции, те са валидни", каза експертът.

Ветеринарната вирусология още през миналия век направи много сериозни проучвания на коронавирусните инфекции при свинете. Световната здравна организация говори за друг подход, наречен "едно здраве".

"Здравето на хората не се разглежда изолирано. То се разглежда във връзка със здравеопазването на животните и във връзка с факторите на околната среда. Всичко това е в неразривна връзка и това променя не само организмовия свят, но и микроорганизмовия до голяма степен и оттук различните прояви на един и същи етиологичен агент, било вирус, било бактерии. Всички те се променят под влияние на факторите на околната среда", изтъкна Христо Найденски.

Интервюто с Христо Найденски и анкета по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36

120 млн. души са напуснали домовете си принудително

Докато в Швейцария течеше мирната конференция за Украйна, а Израел и Хамас продължват да преговарят за прекратяване на огъня в ивицата Газа, Агенцията за бежанците на ООН излезе с доклад, който показва, че към днешна дата има безпрецедентно висок брой разселени хора заради конфликти. Рекордните 120 милиона души са били принудени да напуснат домовете си..

публикувано на 22.06.24 в 15:30