Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сдружението ТУК-ТАМ представи платформата "Гид към България"

Сдружението ТУК-ТАМ, което обединява българи в страната и зад граница, представи новата си интернет платформа, която надгражда досегашните усилия на неправителствената организация да е полезна за сънародниците ни извън страната. 

Платформата "Гид към България" съдържа ценна информация за образованието, живота и работата у нас, вече има и предложени конкретни работни места в големи фирми, които търсят служители. 

Целта е информацията да се ползва от всеки, който планира да се завърне в България. 

"Преди да започнем работа по тази платформа, ние направихме едно проучване сред над 4600 човека. То показа някои много интересни неща", каза пред БНР Христо Бояджиев, един от създателите на платформата. 

Над 50% от българите, които живеят в чужбина, обмислят завръщането си в България, посочи той и уточни, че 40% от тях обаче изпитват затруднения в намирането на информация, свързана с това важно решение - връщам ли се, или не.

"80% от българите в чужбина споделят, че искат да останат информационно свързани с България. Това е изключително окуражително - те искат да разберат какво се случва вкъщи. Сред темите, които ги вълнуват, са - на първо място - информация за търсене на работа в страната. На второ място - намиране на жилище, здравни осигуровки и т.н.", коментира още Бояджиев.

Той обобщи, че все повече хора осъзнават, че си заслужава да се инвестира в България - било то време, усилия, финанси, а нуждата от информация расте всеки ден. Затова те са създали платформата "Гид към България".

Социалният министър Деница Сачева добави, че от 1-ви април ще заработи и държавна платформа, която ще ориентира българите от чужбина, които имат желание да се върнат в страната. Тя посочи, че двете платформи няма да са в конкуренция. 

Репортаж на Цветелина Стоянова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илон Мъск и Доналд Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом

Мъск: Без мен Тръмп щеше да загуби изборите

Илон Мъск бързо отговори на Доналд Тръмп, който по-рано днес изрази разочарование от критиките на най-богатия човек в света срещу широкообхватния законопроект на Републиканската партия, целящ да осигури изпълняването на вътрешнополитическата програма на президента на САЩ, предаде БТА. "Без мен Тръмп щеше да загуби изборите, демократите щяха..

публикувано на 05.06.25 в 20:47

Тръмп не смята, че Русия и Украйна ще подпишат мирно споразумение

Американският президент Доналд Тръмп заяви в началото на срещата си в Белия дом с канцлера на Германия Фридрих Мерц, че не смята, че Русия и Украйна ще подпишат мирно споразумение.  "Ние сме на страната на Украйна", заяви в Овалния кабинет Мерц, а Тръмп сравни конфликта с каращи се в парка деца. Мерц се готви за деликатни разговори с Тръмп..

публикувано на 05.06.25 в 20:22
Валдис Домбровскис

Домбровскис: България може да увеличи бюджетния си дефицит за инвестиции в отбрана

България е сред европейските държави, които получиха разрешение да увеличат бюджетния си дефицит с процент и половина за инвестиция в отбрана, потвърди в съвместно интервю за няколко медии, сред които и БНР, еврокомисарят по икономиката и производителността Валдис Домбровскис. Решението на Европейската комисия бе публикувано късно снощи, като..

публикувано на 05.06.25 в 20:16
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Марк Рюте: Ще предложа страните от НАТО да отделят до 5% от БВП за отбрана

Разходите за отбрана да се увеличат до 5 на сто от БВП при 2 на сто в момента - това ще предложи генералният секрета на НАТО Марк Рюте. Той съобщи това след днешното заседание на министрите на отбраната на Пакта в Брюксел. Днешната среща е последният подобен форум преди срещата на върха на Пакта на 24 и 25 юни в Хага. Точно тогава..

публикувано на 05.06.25 в 19:54
Атанас Атанасов

Атанасов: Добре, че са чуждите служби, защото от българските не разбрахме нищо

Българските служби или нямат информация за руския шпионаж у нас, или не я споделят. Това стана ясно от думите на Атанас Атанасов от "Продължаваме промяната - Демократична България" след закрито заседание на комисията за контрол над службите за сигурност. Атанасов свиква заседание на комисията за контрол над службите заради разкритията на Христо..

публикувано на 05.06.25 в 19:48

Комисията по култура обсъди дефицитите в системата за колективно управление на права

Министерството на културата е подготвило законови промени, свързани с процедурата по утвърждаването на тарифа за препредаване на аудиовизуални произведения, включени в телевизионни програми - това обяви Мехти Меликов от ведомството на заседание на парламентарната комисия по културата и медиите: "Това което решихме всъщност да направим, да..

публикувано на 05.06.25 в 19:39

Община Ябланица е изправена пред екологична криза

Община Ябланица е изправена пред екологична криза, след като на свиканото днес извънредно заседание местния общински съвет не събра кворум и не успя да гласува участието на Ябланица в  съвместен проект с още три общини от региона, за изграждане на компостираща инсталация за биоразградими отпадъци. Проектът е за около 6 милиона лева, които се..

публикувано на 05.06.25 в 19:14