Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Остра реакция срещу писмото на Янка Такева

Снимка: БГНЕС

Остра обществена реакция срещу писмото-молба на Янка Такева до училищни директори да подкрепят издателство „Клет България“ при избора на учебници за 1,2,5 и 6 клас и на учебни помагала за детските градини.  В писмото председателят на Синдиката на българските учители обосновава молбата си с "духа на доброто социално партньорство" и с това, че издателството в продължение на 10 години е подпомагало излизането на вестник "Учителско дело". 

Янка Такева отказва интервю пред БНР, но изпрати писмена позиция до медиите. В нея пише, че твърденията за лобизъм и конфликт на интереси са "голословни и манипулативни". Втори ден няма реакция от издателството, препоръчано от синдикалната лидерка Янка Такева.

Янка ТакеваОт Министерството на образованието и науката посочиха, че не одобряват и не считат за правилен подобен подход. 

Според директорката на 31 СУ "Иван Вазов" в София - Надежда Николчева, в случая става дума за недопустимо лобиране. По думите ѝ писмото на Такева има потенциал да окаже влияние върху избора на издателство. Тя потвърди, че и тя е получила писмото. Николчева сподели, че учителската колегия е възмутена от случилото се:

"Ние непрекъснато получаваме указания как трябва да гарантираме свободния избор на учителите при избор на учебниците, а сега, когато имаме отявлено проявление на лобизъм, има мълчание от институциите", категорично заяви тя и посочи, че това е първи опит за влияние.

Диян Стаматов - директор на 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов" в София, който управлява и Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България - това писмо не може да окаже влияние при избора на учебници:

"По-скоро може да разклати доверието в системата по избор на учебници", каза той. 

Никола Кицевски от издателство "Просвета" заяви, че пред министъра на образованието Красимир Вълчев са изразили мнението си, че това е нагъл опит да се погази Законът за образованието, който ясно определя кой избира учебниците, а именно учителите и че те са свободни да направят този избор.

Репортаж на Андрей Борисов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

10 сигнала за паднали дървета в София заради силния вятър

10 сигнала за паднали дървета са подадени в пожарната в София заради силния вятър тази вечер.  Към момента не се съобщава за пострадали.  Очаквайте подробности!

публикувано на 17.07.25 в 19:59

Германското посолство: Следим вътрешнополитическите процеси, понякога към това спада събирането на лични впечатления

"Като близки приятели в Европейския съюз и НАТО България и Германия поддържат приятелски и изпълнен с доверие диалог". Това декларира посолството на Германия в София по повод днешната позиция на Министерството на външните работи по повод присъствието на посланик Ирене Планк на вчерашния протест в София в подкрепа на задържания кмет на Варна Благомир..

публикувано на 17.07.25 в 19:56

Прокуратурата поиска съдът да потвърди постоянния арест на варненския кмет

Прокуратурата използва вчерашното заявление на бившия заместник- кмет на Варна Диян Иванов, че е свидетелствал срещу Благомир Коцев под натиск като аргумент да поиска от Софийския апелативен съд да потвърди постоянния арест на варненския кмет и на останалите трима обвиняеми за корупционни престъпления.  Над три часа защитниците на задържаните..

публикувано на 17.07.25 в 19:51
Атанас Атанасов

Атанасов: КПК е поискала да използва СРС 7 пъти тази година и 3 пъти - миналата

Комисията за противодействие на корупцията е поискала 7 пъти през тази година да използва специални разузнавателни средства и 3 пъти през миналата година, обяви председателят на парламентарната комисия за контрол над службите за сигурност: "2023 година, за краткия период от създаването до нова година, и 2025 - от началото на годината досега -..

публикувано на 17.07.25 в 19:13

ДБ поиска държавата да предостави безвъзмездно на СО имоти, които се подготвя да продава

Държавата да предостави безвъзмездно на Столичната община имотите, които се подготвя да продава, които могат да бъдат използвани за публични нужди. Това поискаха общинските съветници от "Демократична България" в Столичния общински съвет. Над 4 хиляди и 400 имота, сред които терени, предвидени за детски градини и училища, тревни площи, рибарски..

публикувано на 17.07.25 в 19:08

Великобритания и Германия подписаха договор за приятелство и сътрудничество

За първи път Великобритания и Германия подписват договор за приятелство. В Лондон британският премиер Киър Стармър и германският канцлер Фридрих Мерц закрепиха възроденото приятелство пет години след Брекзит с изрична клауза в договора за споделена отбрана по примера на чл. 5 от Договора на НАТО. Стармър и Мерц определиха договора като..

публикувано на 17.07.25 в 18:56

НОИ е готов с разяснителните материали за превалутирането на пенсиите

Националният осигурителен институт е готов с брошурите и видеоклиповете с разяснения за  превалутирането на пенсии и обезщетения догодина.   Единственият кандидат за управител на НОИ и настоящ подуправител Весела Караиванова обяви при изслушването си пред Социалната комисия в НС, че след подписване на споразумение с Националното сдружение..

публикувано на 17.07.25 в 18:53