Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Авторът на документалната трилогия "Социалната война"

Генка Шикерова: Дете не се взема ей така - нито в Норвегия, нито в България

Атаките вървят на емоционално ниво и без аргументи, казва разследващият журналист

Генка Шикерова
Снимка: Ани Петрова

„Дете не се взема ей така – нито в Норвегия, нито в България. Това е безспорно. Говорим за европейска държава с изключително висок стандарт на живот, която си има своите правила, по които действа. Дали са добри, дали са лоши – няма да ги коментираме.“ Позицията е на разследващия журналист Генка Шикерова, автор на документалната трилогия „Социалната война“, която е пусната за свободно гледане в YouTube канал на dnews.bg. 

„Все повече хора започват подсъзнателно да се страхуват, че някакво зло наближава, че ни преследва и че някакви хора ще нахлуват в семействата и ще извеждат деца“, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Генка Шикерова, която смята, че атаките са на емоционално ниво и не се говори с аргументи.

Защо Норвегия? Ако върнем времето назад, ще проследим как атаките тръгват през руски сайтове, обясни Шикерова. Има подобни атаки и срещу Швеция и други европейски държави със силно изразена социална политика. „Но някак си през Норвегия и по причина, че там има и български казус с жена, чиито деца бяха временно изведени от семейството, това успя да покълне в България. Като послания, които бяха хвърлени в началото малко хаотично, но в един момент се оформиха по-ясно и започнаха да се разпространяват все по-масово и по-масово“, коментира журналистът.

В Норвегия има много сериозна дискусия по проблемите в тяхната система, допълни Генка Шикерова, която заснема част от трилогията си в скандинавската държава. „Те не ги отричат. Тези проблеми са факт. Но техните проблеми не са наши проблеми. И не става въпрос за това, че някакъв модел ще бъде приложен от там тук и въобще някакви хора нахлуват, влизат, взимат деца. Не се случва“, коментира тя.

Създаването на паника и страхове в България става по линия на американски евангелистки църкви и преплитането на това влияние с руския консерватизъм, подчерта Шикерова. „Проф. Ивайло Дичев също говори за това. Той казва – тези послания, които идват от американските евангелистки църкви, идват при нас пречупени през руската пропаганда. При нас е някаква смесица от атака, която идва и от двете страни – и от изток, и от запад. И тук става наистина каша.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35