20 хиляди деца със специални образователни потребности и хронични заболявания имат ресурсно подпомагане от 5 хиляди специалисти в страната, но въпреки това у нас продължават отказите за прием в детски градини и в училища на деца, страдащи от епилепсия. Затова лекари и родители на деца с епилепсия настояват за промяна на нормативната база.
Отсъствието на утвърдени, но ефективни и евтини лекарства, медикаменти за спешни случаи при епилепсия и липсата на ново лекарство вече над 10 години. Това са основните проблеми, пред които се изправят болните от епилепсия у нас.
Асоциацията на родители на деца с епилепсия и Дружеството против епилепсия отбеляза днес Международния ден за борба с епилепсията с дискусия в столицата.
Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия, сподели пред БНР, че в България няма официална статистика за това колко хора страдат от заболяването. Причината е социалната стигма, която кара хората с овладяна епилепсия да не я споменават:
„Много малко от тях взимат лекарствата си през Здравна каса“.
6656 деца са получавали лекарства за епилепсия през НЗОК към септември 2019 година, а 1133 деца до 18-годишна възраст са били хоспитализирани. По думите на Събева това е „изключително малка и нереална бройка“, тъй като по данни на СЗО в световен мащаб 1% от населението страда от епилепсия.
Според специалисти при правилно лечение 70% от хората с епилепсия могат да водят пълноценен живот.
Достатъчно осигурено ли е правилното лечение в България
„Имаме прекрасни специалисти, много добри специалисти... Имаме вече всички възможни лечения. Имаме и хирургично лечение, което, макар да е за малък брой хора, е на световно ниво. Има и засилени опити в кетогенната диета, за която с години настоявахме… Проблемът ни е с медикаментите… От 10 години у нас не е регистриран нов медикамент за лечение на епилепсия през Здравната каса. И не само това, а изчезват медикаменти, което означава, че тези хора, които ги приемат, трябва да отидат и да развиваме мощна „куфарна търговия“ със съдените и по-далечни страни. Налага се всеки да се спасява сам“.
„В мрежата липсват дори съвсем евтини медикаменти като фенобарбитал“, допълни Събева в предаването „Преди всички“:
„За първа помощ нямаме, животоспасяващите ги нямаме. Нямаме ректален диазепам, а вече в света има назален – впръсква се в носа и пристъпът се прекратява, облекчава и си сигурен, че може да спасиш този живот“.
По думите ѝ 70% от болните имат всички шансове да бъдат и професори, и академици, и научни работници, но нямат достъп до образование:
„Защото има страховете на директори, на учители, че те имат пристъпи. При епилепсията най-неприятното е, че е заболяване, което е непредвидимо - не знаеш кога ще се случи“.
Голяма част от децата не тръгват дори на детска градина или отиват на индивидуално обучение. Събева е на мнение, че университетите трябва „да се разчупят малко“ и бъдещите учители да ходят на практики за работа с такива деца.
Как се справят родителите
„Един родител на малките деца остава вкъщи, продължава да го гледа, търси баби и дядовци, за да ходи на работа… Нашето „аз“ изчезва. Говорим за „ние“. Нямаме „аз и детето ми“, говорим за „ние“ - „Ние днес имахме пристъп“, „Ние днес ходихме на училище“.
Колко далеч е нашето общество от справянето с проблема
„Не знам дали е много далеч. По-скоро мисля, че навсякъде има този проблем. Въпросът е, че европейските обществата са направили така, че да няма възможност директорът да откаже, а щом има законово (задължение) той трябва да намери начин да приспособи средата към нуждите на детето. Ние обикновено приспособяваме детето към средата, а не обратно“, каза още Веска Събева.
Тя обобщи, че проблем е, че дори и завършилите образование не могат да си намерят по никакъв начин работа, ако кажат, че имат епилепсия.
Повече по темата можете да чуете от звуковите файлове.
Броят на потвърдените жертви на израелската война в Газа надхвърли 52 хиляди. Резкият скок в статистиката, водена от здравните власти в палестинския анклав и призната за достоверна от ООН, се дължи на потвърждаването на смъртта на 697 души, отчитани досега като изчезнали. Кореспонденти на Ал-Джазира в Газа съобщават за 21 жертви на израелски удари..
Ивайло Мирчев и Божидар Божанов бяха избрани за съпредседатели на "Да, България". Двамата получиха 443 гласа от делегатите на четвъртата национална конференция, което означава, че за тях са гласували 66% от партийните активисти. Делегатите приеха в устава да бъде записана опцията за съпредседатели. На последвалото гласуване определиха партията да..
Кметовете на селата Лехчево и Кобиляк в област Монтана призоваха държавата да помогне за отстраняване на щетите от наводнението снощи. Цял ден екипи на Пожарната и Гражданска защита отводняват дворове и къщи. Екипи на пожарната отводняват къщи в Монтанско Няма пострадали хора от снощните поройни дъждове в Монтанско Проливен дъжд се изля..
Нови жертви сред мирното население в Украйна - въпреки предупрежденията на САЩ руската авиация продължава да бомбардира украинските градове. Три бомби са поразили Константиновка в Донбас. Загинали са трима души. Няколко души са ранени. Русия извърши най-смъртоносната си атака срещу Украйна от юли миналата година Константиновка се намира на ключов..
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио днес каза, че мирното споразумение между Русия и Украйна трябва да бъде постигнато скоро и че Вашингтон се опитва да прецени дали си струва да продължи да бъде посредник, предаде "Ройтерс". Доналд Тръмп се надява на мирно споразумение между Русия и Украйна още тази седмица "Не можем да продължаваме..
Затваря се за движение , включително и за превозните средства на градския транспорт, цялото локално платно на бул. "Цариградско шосе" от ул."Владимир Пашов" на 50 м в посока кръстовището на "4-ти километър". Превозните средства на градският транспорт ще се движат с променени маршрути , съответно: Тролейбусите по линии №3 и №5 ще се движат по..
Необходим е ремонт на 2-километровия път до руенския манастир "Св. Иван Рилски" над с. Скрино, казват монасите, разчитайки на Общината в Бобошево да заложи средства по бюджета. Светата обител се посещава, особено лятото, от групи туристи и миряни от цялата страна, често пъти - с автобуси. В Руенския манастир служат двама монаси -..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.