Най-рано след няколко месеца ще стане ясно дали книжният пазар на площад "Славейков" в столицата ще се завърне на мястото си и в какъв вид.
До средата на януари проектът за новата визия на площада беше отворен за предложения и възражения на сайта на Район Средец. Събраните данни вече се анализират в направление "Архитектура и градоустройство".
Проектът предвижда перголите, монтирани на площада след ремонта на улица „Граф Игнатиев“, да бъдат покрити с растителност, а местата, на които ще бъдат изложени книгите, да бъдат общо 7, всяко от които с площ около 4 кв. м.
Книжарите, които почти 30 години развиват бизнеса си на площада, се обявяват против тази визия, тъй като местата са недостатъчни – от 60 работни места преди промените сега те са свити до 7.
Мариела, Ваня и Пламен са сред основателите на книжния пазар в началото на прехода. В сегашния вид на проекта местата за книжарите изглеждат по-скоро като рекламна витрина за излагане на книги, а не като търговско място за работа с клиенти, казва Мариела.
Продължаваме да работим в градинката пред хотел „Рила“. Хората питат кога се връщаме на „Славейков“, допълва тя. Според Мариела, красотата на площада няма да се загуби, ако книгите се върнат там. „Напротив – мисля, че ще се създаде по-голям уют, ще продължи да бъде едно духовно средище, каквото беше и преди.“
„Като се каже площад „Славейков“, се знае, че това е книжният пазар. Питам защо не ни искат“, споделя разочарованието си Ваня. Тя дава примери със страни, на които искаме да приличаме. „Тези книжни пазари са без цена, безплатни. Верона, Париж… Смешно е, не бива така.“
А Пламен допълва, че преместването на книжните сергии на друго място означава зачеркване на 30-годишен труд.
10 000 души са разгледали проекта за книжния пазар на "Славейков". Част от тях са категорично против книгите да се завърнат на площада, защото по думите им, така пространството е по-красиво и може да се минава спокойно. Според други мястото е свързано с книгите и те трябва да се завърнат там.
Кметът на Район Средец Трайчо Трайков оценява проекта като положителна трансформация. Той смята, че книги трябва да се продават в книжарниците, но като традиция, станала част от облика на площада, сегашното предложение е добър вариант.
„Въпреки че има хора, които си харесват стария, ориенталски характер на площада, смятат, че това е давало своеобразен колорит, като цяло преобладават мненията, че трансформацията е положителна“, уточнява Трайков.
Въпросите и забележките са свързани със зеленината върху перголите и вида на работните места. „Всичко това от гледна точка на факта да не започнат пак обичайните импровизации - плажни чадъри, кашони от банани и т.н.“
„Аз лично смятам, че книги трябва да се продават в книжарниците, но това е традиция, която стана част от нашия живот и от облика на централната част на София. Мисля, че не е лошо решението.“
Проектът за книжния пазар на пл. "Славейков" е одобрен от главния архитект на София Здравко Здравков, който смята, че има и други начини площадът да се оживи.
По думите на Здравков, идеята е била площадът да се изчисти от палетите и кашоните за банани.
„Изчистването на площада, изчистването на пешеходните пространства за хората е приоритет. Има 15 „чадърчета“ на площада, единствената възможност за разполагане на подобно съоръжение е пред Столична библиотека, където няма активни фасади, няма витрини на магазини. За останалата част от площада – той би могъл да се оживи по друг начин – да се ползва като места за фестивали, за акции на открито, защо не коледни базари“, коментира главният архитект на столицата, който е привърженик на купуването на книги от книжарниците.
Новите поколения трябва да бъдат спасени за четенето, апелира писателят Деян Енев. В подобен кашон като визираните на площад „Славейков“ преди години той откри „Калуна-каля“ на Георги Божинов и я възкреси за читателите.
Според Енев връщането на книжните търговци на „Славейков“ би било „животоспасяващ байпас“ срещу „нечетенето като смразяващ феномен“.
„В момента площад „Славейков“ ми прилича на язовир „Студена“ – ни повече, ни по-малко“, коментира писателят и връща лентата назад – към първите години на прехода, когато площадът по думите му е бил задръстен. „Но за хора като мен, които обичат да пипат и да разглеждат книги, това задръстване беше щастие.“
„Не искам да си кривя душата – сега пространството е много по-добро. Но нека час по-скоро то се насити с онова, което традицията и любовта към книгата за 30 години превърнаха в едно много смислено средище на столицата“, призова Енев.
Различните гледни точки чуйте в звуковия файл.
В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...
Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори . От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари. Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата. От летище..
Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас. Сред задълженията на учениците у нас, описани в..
"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..
Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година. Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..
Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София , които са "белият дроб" на столицата. Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Един безуспешен опит на БАБХ да прехвърли отговорността на бизнеса. Такава оценка даде Симеон Караколев, председател на Национална асоциация на..