Най-рано след няколко месеца ще стане ясно дали книжният пазар на площад "Славейков" в столицата ще се завърне на мястото си и в какъв вид.
До средата на януари проектът за новата визия на площада беше отворен за предложения и възражения на сайта на Район Средец. Събраните данни вече се анализират в направление "Архитектура и градоустройство".
Проектът предвижда перголите, монтирани на площада след ремонта на улица „Граф Игнатиев“, да бъдат покрити с растителност, а местата, на които ще бъдат изложени книгите, да бъдат общо 7, всяко от които с площ около 4 кв. м.
Книжарите, които почти 30 години развиват бизнеса си на площада, се обявяват против тази визия, тъй като местата са недостатъчни – от 60 работни места преди промените сега те са свити до 7.
Мариела, Ваня и Пламен са сред основателите на книжния пазар в началото на прехода. В сегашния вид на проекта местата за книжарите изглеждат по-скоро като рекламна витрина за излагане на книги, а не като търговско място за работа с клиенти, казва Мариела.
Продължаваме да работим в градинката пред хотел „Рила“. Хората питат кога се връщаме на „Славейков“, допълва тя. Според Мариела, красотата на площада няма да се загуби, ако книгите се върнат там. „Напротив – мисля, че ще се създаде по-голям уют, ще продължи да бъде едно духовно средище, каквото беше и преди.“
„Като се каже площад „Славейков“, се знае, че това е книжният пазар. Питам защо не ни искат“, споделя разочарованието си Ваня. Тя дава примери със страни, на които искаме да приличаме. „Тези книжни пазари са без цена, безплатни. Верона, Париж… Смешно е, не бива така.“
А Пламен допълва, че преместването на книжните сергии на друго място означава зачеркване на 30-годишен труд.
10 000 души са разгледали проекта за книжния пазар на "Славейков". Част от тях са категорично против книгите да се завърнат на площада, защото по думите им, така пространството е по-красиво и може да се минава спокойно. Според други мястото е свързано с книгите и те трябва да се завърнат там.
Кметът на Район Средец Трайчо Трайков оценява проекта като положителна трансформация. Той смята, че книги трябва да се продават в книжарниците, но като традиция, станала част от облика на площада, сегашното предложение е добър вариант.
„Въпреки че има хора, които си харесват стария, ориенталски характер на площада, смятат, че това е давало своеобразен колорит, като цяло преобладават мненията, че трансформацията е положителна“, уточнява Трайков.
Въпросите и забележките са свързани със зеленината върху перголите и вида на работните места. „Всичко това от гледна точка на факта да не започнат пак обичайните импровизации - плажни чадъри, кашони от банани и т.н.“
„Аз лично смятам, че книги трябва да се продават в книжарниците, но това е традиция, която стана част от нашия живот и от облика на централната част на София. Мисля, че не е лошо решението.“
Проектът за книжния пазар на пл. "Славейков" е одобрен от главния архитект на София Здравко Здравков, който смята, че има и други начини площадът да се оживи.
По думите на Здравков, идеята е била площадът да се изчисти от палетите и кашоните за банани.
„Изчистването на площада, изчистването на пешеходните пространства за хората е приоритет. Има 15 „чадърчета“ на площада, единствената възможност за разполагане на подобно съоръжение е пред Столична библиотека, където няма активни фасади, няма витрини на магазини. За останалата част от площада – той би могъл да се оживи по друг начин – да се ползва като места за фестивали, за акции на открито, защо не коледни базари“, коментира главният архитект на столицата, който е привърженик на купуването на книги от книжарниците.
Новите поколения трябва да бъдат спасени за четенето, апелира писателят Деян Енев. В подобен кашон като визираните на площад „Славейков“ преди години той откри „Калуна-каля“ на Георги Божинов и я възкреси за читателите.
Според Енев връщането на книжните търговци на „Славейков“ би било „животоспасяващ байпас“ срещу „нечетенето като смразяващ феномен“.
„В момента площад „Славейков“ ми прилича на язовир „Студена“ – ни повече, ни по-малко“, коментира писателят и връща лентата назад – към първите години на прехода, когато площадът по думите му е бил задръстен. „Но за хора като мен, които обичат да пипат и да разглеждат книги, това задръстване беше щастие.“
„Не искам да си кривя душата – сега пространството е много по-добро. Но нека час по-скоро то се насити с онова, което традицията и любовта към книгата за 30 години превърнаха в едно много смислено средище на столицата“, призова Енев.
Различните гледни точки чуйте в звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..