Най-рано след няколко месеца ще стане ясно дали книжният пазар на площад "Славейков" в столицата ще се завърне на мястото си и в какъв вид.
До средата на януари проектът за новата визия на площада беше отворен за предложения и възражения на сайта на Район Средец. Събраните данни вече се анализират в направление "Архитектура и градоустройство".
Проектът предвижда перголите, монтирани на площада след ремонта на улица „Граф Игнатиев“, да бъдат покрити с растителност, а местата, на които ще бъдат изложени книгите, да бъдат общо 7, всяко от които с площ около 4 кв. м.
Книжарите, които почти 30 години развиват бизнеса си на площада, се обявяват против тази визия, тъй като местата са недостатъчни – от 60 работни места преди промените сега те са свити до 7.
Мариела, Ваня и Пламен са сред основателите на книжния пазар в началото на прехода. В сегашния вид на проекта местата за книжарите изглеждат по-скоро като рекламна витрина за излагане на книги, а не като търговско място за работа с клиенти, казва Мариела.
Продължаваме да работим в градинката пред хотел „Рила“. Хората питат кога се връщаме на „Славейков“, допълва тя. Според Мариела, красотата на площада няма да се загуби, ако книгите се върнат там. „Напротив – мисля, че ще се създаде по-голям уют, ще продължи да бъде едно духовно средище, каквото беше и преди.“
„Като се каже площад „Славейков“, се знае, че това е книжният пазар. Питам защо не ни искат“, споделя разочарованието си Ваня. Тя дава примери със страни, на които искаме да приличаме. „Тези книжни пазари са без цена, безплатни. Верона, Париж… Смешно е, не бива така.“
А Пламен допълва, че преместването на книжните сергии на друго място означава зачеркване на 30-годишен труд.
10 000 души са разгледали проекта за книжния пазар на "Славейков". Част от тях са категорично против книгите да се завърнат на площада, защото по думите им, така пространството е по-красиво и може да се минава спокойно. Според други мястото е свързано с книгите и те трябва да се завърнат там.
Кметът на Район Средец Трайчо Трайков оценява проекта като положителна трансформация. Той смята, че книги трябва да се продават в книжарниците, но като традиция, станала част от облика на площада, сегашното предложение е добър вариант.
„Въпреки че има хора, които си харесват стария, ориенталски характер на площада, смятат, че това е давало своеобразен колорит, като цяло преобладават мненията, че трансформацията е положителна“, уточнява Трайков.
Въпросите и забележките са свързани със зеленината върху перголите и вида на работните места. „Всичко това от гледна точка на факта да не започнат пак обичайните импровизации - плажни чадъри, кашони от банани и т.н.“
„Аз лично смятам, че книги трябва да се продават в книжарниците, но това е традиция, която стана част от нашия живот и от облика на централната част на София. Мисля, че не е лошо решението.“
Проектът за книжния пазар на пл. "Славейков" е одобрен от главния архитект на София Здравко Здравков, който смята, че има и други начини площадът да се оживи.
По думите на Здравков, идеята е била площадът да се изчисти от палетите и кашоните за банани.
„Изчистването на площада, изчистването на пешеходните пространства за хората е приоритет. Има 15 „чадърчета“ на площада, единствената възможност за разполагане на подобно съоръжение е пред Столична библиотека, където няма активни фасади, няма витрини на магазини. За останалата част от площада – той би могъл да се оживи по друг начин – да се ползва като места за фестивали, за акции на открито, защо не коледни базари“, коментира главният архитект на столицата, който е привърженик на купуването на книги от книжарниците.
Новите поколения трябва да бъдат спасени за четенето, апелира писателят Деян Енев. В подобен кашон като визираните на площад „Славейков“ преди години той откри „Калуна-каля“ на Георги Божинов и я възкреси за читателите.
Според Енев връщането на книжните търговци на „Славейков“ би било „животоспасяващ байпас“ срещу „нечетенето като смразяващ феномен“.
„В момента площад „Славейков“ ми прилича на язовир „Студена“ – ни повече, ни по-малко“, коментира писателят и връща лентата назад – към първите години на прехода, когато площадът по думите му е бил задръстен. „Но за хора като мен, които обичат да пипат и да разглеждат книги, това задръстване беше щастие.“
„Не искам да си кривя душата – сега пространството е много по-добро. Но нека час по-скоро то се насити с онова, което традицията и любовта към книгата за 30 години превърнаха в едно много смислено средище на столицата“, призова Енев.
Различните гледни точки чуйте в звуковия файл.
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..
Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас. Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..
Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..
С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..
Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..
От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
В три последователни вечери, от утре, Софийската опера и балет ще представи пред храм-паметника "Свети Александър Невски" музикалната поема "Рилският..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..