Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евродепутатите обсъдиха новата методология за разширяването на Европейския съюз

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новата методология за разширяването на Европейския съюз стана част от дебатите в първия ден от февруарската сесия на Европейския парламент. В сряда евродепутатите ще излязат с резолюция за позицията си за новата методология, а по време на дебатите сега всички те се обединиха около позицията, че без върховенство на закона и силни правителствени институции не може да се говори за присъединяване на страни кандидатки.

През октомври Франция, Нидерландия и Дания попариха мечтата за европейските звезди на Северна Македония и Албания, а аргументът беше, че е нужна промяна в начина, по който се водят преговори. Три месеца по-късно Еврокомисията представи новите правила -  преговорите се фокусират върху 6 тематични групи или клъстъри, като времевата рамка за всяка от тях е 1 година. Първо се започва с върховенство на закона и тази глава се затваря последно, а преговорните глави могат да бъдат отваряни отново при нужда.

Еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи представи в пленарната зала новата методология.

"Държавите кандидатки трябва да изпълнят обещанията си за реформи, а Европейският съюз трябва да отговори, когато това се случи. За да повишим доверието в процеса, ще има по-силен фокус върху фундаменталните свободи", посочи Вархеи.

От всички парламентарни групи в Страсбург посланието беше в един дух – върховенство на закона и реален ангажимент на Европа да върне европейската перспектива на страните от Западните Балкани. Натали Лоазо – евродепутат от Франция, от групата "Обнови Европа" заяви:

"Това не е просто празна декларация, а нещо, което ни обединява. Имаме прекалено много врагове около нашия съюз и не ни трябват повече."

Най-често споменаваната държава кандидатка беше Сърбия. Виола фон Крамон Таубадел от групата на Зелените:

"Без функционираща демокрация, без върховенство на закона и добро управление няма какво да говорим. Върховенството на закона и медийният плурализъм са в упадък в Сърбия от началото на преговорите през 2014 г. и въпреки това се преструваме, че нищо не се случва."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ахмед Доган или Джевдет Чакъров ще водят листата в Разград

Ахмед Доган или Джевдет Чакъров ще водят листата с кандидати за народни представители в Разград. Това съобщи Бейтула Сали - председател на Общинския съвет на ДПС в Самуил: "Или почетният председател, или председателят на партията ще бъдат водачи в Разград. Обсъждахме номинациите и каква да е визията на листата в област Разград. Почетният председател каза..

публикувано на 19.09.24 в 16:04
Антон Славчев

НС реши - Антон Славчев остава начело на Антикорупционната комисия

Депутатите решиха, че Антон Славчев остава начело на Антикорупционната комисия. Около пет часа депутатите обсъждаха дали Славчев да бъде освободен от длъжност като изпълняващ функциите на председател и член на Комисията за противодействие на корупцията и на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество.   ПП-ДБ искат..

публикувано на 19.09.24 в 15:33
Професор Кирил Топалов

Проф. Кирил Топалов: Скопие е фатално зависимо от Белград, а Белград от Москва

Българските институции проявяват единодушие единствено по Македонския въпрос, всички сме единни. За първи път виждам единодушие на всички политически сили, това е чудесно. Това каза проф. Кирил Топалов, бивш дипломат и член на съвместната комисия за историческите въпроси с РСМ, в интервю пред БНР. "Трябваше да се обединим срещу..

публикувано на 19.09.24 в 15:00
Жител на иранската столица поставя цветя пред ливанското посолство в памет на убитите при взривовете на пейджъри, сред които е момиченце (на портрета вляво), Техеран, 18 септември 2024 г.

Убитите от взривените комуникационни устройства в Ливан вече са 37, ранените - над 3500

Броят на загиналите в поредицата експлозии на преносими комуникационни устройства в Ливан нарасна до 37, а на ранените - над 3500, каза министърът на здравеопазването Фирас Абиад. За повишен риск войната в Близкия изток да се разрасне предупредиха както държави в региона, така и ООН.  Най-малко 20 души са загинали при втората вълна от експлозии..

публикувано на 19.09.24 в 14:58
Кирил Петков (вляво) и Васил Стефанов (вдясно) в НС.

Васил Стефанов за взривовете в Ливан: Унгария се опитва да превърне България в изкупителна жертва

Унгария се опитва да превърне България в изкупителна жертва. Това коментира депутатът от ПП-ДБ Васил Стефанов по повод публикации в унгарски медии за евентуална "българска следа" в атентата в Ливан: ДАНС: През територията на България не са реализирани митнически операции с експлодиралите пейджъри Борисов призова ДАНС и кабинета да излязат с..

публикувано на 19.09.24 в 14:34

ЕП: Да се позволи на Украйна да използва западни оръжия срещу военни цели в Русия

С 425 гласа "за", 131 "против" и 63 "въздържал се" евродепутатите приеха резолюция, в която настояват страните от ЕС да премахнат ограниченията върху използването на западни оръжейни системи, доставени на Украйна срещу легитимни военни цели в Русия. Евродепутатите отново апелират към държавите членки да изпълнят ангажимента си за доставка на..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Станислав Балабанов

За взривените пейджъри: Докато държавата липсва, няма да се учудваме, че някъде по веригата сме замесени

Партиите от сглобката се обърнаха срещу българския народ. Така зам.-председателят на ПГ на ИТН Станислав Балабанов коментира отхвърлените им предложения за облекчаване на правилата за провеждане на референдуми: "Сглобката ПП-ДБ/ГЕРБ и остатъкът от ДПС, на кое точно вече нямам представа, се обърна ясно срещу българските граждани, отхвърляйки за пореден..

публикувано на 19.09.24 в 13:58