“Истината е, че скандалите и сътресенията в енергетиката не са нещо ново“, каза пред БНР икономистът Евгений Кънев за актуалните проблеми в енергийния сектор и допълни:
“Бих казал, че те съпътстват дори целия преход, макар и последните години по-ясно да се заявяват, след като липсата на реформи в този сектор си казва влиянието или поне недовършени реформи. Защото наистина са направили нещо по отношение на либерализацията на пазара. Но държавното присъствие в енергетиката е най-силно в този сектор за целия преход“.
Каква е ролята на държавата
“Ролята на държавата от една страна е като производител на енергия, от друга страна през НЕК да влияе в разпределението. От друга страна има и държавни предприятия, които са консуматори. Освен това и регулаторът, макар и независим, също е под държавно влияние – виждаме, че държавата е навсякъде. Което позволява всъщност при оказване на политически натиск някъде да има прокарване на определени интереси през държавата“, коментира Кънев в предаването "Преди всички".
“ТЕЦ Марица изток 2“ е разковничето през голяма част от времето, каза още той:
“Там неефективността, с която работи тази централа и политическите игри със студения резерв, както и липсата на всякакви реформи, които към днешна дата поставят централата в изключително тежко положение. И от една страна тя е неефективна и произвежда скъп ток, от друга това още повече се затлачва с това, че трябва да плаща и за емисиите, които излъчва“.
Какво може да се направи
“Това е проблемът - че вместо да се вземат мерки предвид и новата климатична ситуация, която имаме в Европа със “зелената сделка“ в момента се взема решение точно на обратното“, коментира още Кънев и допълни:
“Има много възможности за използването на “ТЕЦ Марица изток 2“ и с намалена употреба или без въглища“.
Може ли да се направи при запазване на работещите в централата
“Това наистина е голям проблем, защото казвате, че в държавата навсякъде е така, но все пак има значение каква е държавата. Когато има значение какви хора управляват и дали работят в законодателна рамка или под политическо давление – винаги има огромно значение. Както казах тази централа винаги е била в джоба на политиците и всъщност е отнасяла голяма част от грешките в техните решения.
Защо Домусчиев и неговата асоциация са толкова активни и защо Ковачки дава обяснение
“Аз не съм в течение на конкретните политически и олигархични войни. Но е ясно, че от една страна работодателите не могат да търпят положение, когато трябва да купуват едни от най-високите енергии в Европа, защото последните няколко дни беше така. От друга страна обяснението е, че всъщност точно “ТЕЦ Марица изток 2“, която е основен производител, произвежда също скъпа енергия. И не случайно България е вносител на електроенергия за пръв път от доста време и причината за това е, че ние не развихме нашата ВЕИ индустрия. Всички наши съседи, за които смятахме, че никога няма да имат достатъчно мощности и ние ще изнасяме за тях, развиха своята ВЕИ индустрия“, каза още той.
Интервюто на Юлияна Корнажева с Евгений Кънев можете да чуете от звуковия файл.
Атаките срещу държавната енергетика застрашават националната сигурност. Това се казва в обща позиция на синдикатите - КНСБ и КТ "Подкрепа", след поисканите от бизнеса оставки в системата, заради високата цена на промишления ток . Позицията е изпратена..
„Напрежението в енергийния сектор не е от вчера. Още през 2016 година беше организиран безпрецедентният в историята протест на работодателите и на предприемачите във връзка с високите цени на електроенергията. Оттогава до днес има дисбаланси и..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира иронично свиканата от МЕЧ среща на опозиционни партии, на която ще се обсъжда дали да бъде внесен общ вот на недоверие с мотив "провал в сектор вътрешна сигурност": "Не сме канени. ПП и ДБ, "Възраждане",..
В продължение на два дни - 23 и 24 юли, ще се извършва интензивна работа по АМ "Струма" в участъка Дупница-Бобошево, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Това налага временни промени в организацията на движението по аутобана. На 23 и 24..
С такива огромни правомощия, каквито ще се дадат на КЗП, всеки един бизнес ще бъде застрашен. Това заяви пред БНР Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия, по повод промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез..
Създават се бухалки срещу бизнеса! Така Мартин Димитров, депутат от ПП-ДБ, член на Комисията по бюджет и финанси, коментира пред БНР промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията..
Германският канцлер Фридрих Мерц приема на работна вечеря в Берлин френския президент Еманюел Макрон за разговори за сигурността на НАТО и търговския спор между САЩ и ЕС, след като Тръмп заплаши с 30% мита върху европейския внос, ако не бъде..
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще представи днес предложения за промени в рамковите учебни планове в гимназиалния етап, както и в изпитите от националните външни оценявания. Пресконференцията ще се проведе от 12:30 часа в..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ и Япония са постигнали търговско споразумение. Съгласно него стоките от Япония ще бъдат облагани с 15% мито, а Токио ще инвестира 550 милиарда долара в американската икономика. Търговската..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..