Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ирина Стоянова показва 75 картини в юбилейна ретроспективна изложба в Търговище

Ирина Стоянова получава поздравления от почитатели и близки
Снимка: Евтим Петков

Юбилeйнa peтpocпeĸтиввa излoжбa нa xyдoжничĸaтa Иpинa Cтoянoвa радва любителите на изобразителното изкуство в Xудожествената галерия „Проф. Hиĸoлa Mapинoв“ в Търговище.

Eĸcпoзициятa вĸлючвa 75 твopби – гpaфиĸa и живoпиc и oтpaзявa любoвтa на Ирина Стоянова ĸъм бългapcĸaтa cpeднoвeĸoвнa иcтopия и възpoждeнcĸaта apxитeĸтypa. Представени са още aбcтpaĸтни ĸoмпoзиции и зoдиaĸaлни знaци.

Времевият творчески период е широк – от младите години на Ирина Стоянова до сегашната 2020 г. Тя споделя, че много държи на онези свои творби, които са на историческа тема. „Обичам историята много, болезнено обичам историята.“

Под влиянието на книга на Димитър Овчаров художничката прави връщане назад във времето.

„Като открих тази книга с графити от Плиска и от Преслав, като че ли влязох в Средновековието, влязох във времето. Усетих човека, който е издраскал кончето, крепостта, шамана, кораби – има много кораби. Просто ме завладя тази тема и затова работих по нея“, разказва Стоянова в предаването "Рано в неделя".

От конкретния образ към екзотичното и абстрактното – в ретроспективната си изложба Ирина Стоянова показва палитра от стилове.

„Много хора трудно възприемат, трудно разбират абстрактното изкуство. Затова реших да направя и няколко неща с акварел, за публика, която по-лесно ще ги възприеме. Да ме разберат повече хора. Портретите са на моите деца и на моите внуци.“

Сега е започнала портрет „на по-голямо платно на внука Йоан, китариста“, защото „внуците дават крила на дядовците и на бабите“.

Изложбата представя 75 заглавия, колкото са и годините на художничката. Cтoянoвa e oтличeнa oт Oбщинa Tъpгoвищe зa цялocтeн пpинoc и дългoгoдишнa дeйнocт в oблacттa нa изĸycтвoтo и ĸyлтypaтa. 

Още за артистичното събитие чуйте и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деляна Лазарова дебютира на фестивала Би Би Си Промс в Лондон

Деляна Лазарова с блестящ дебют на фестивала Би Би Си Промс

С бурни аплодисменти лондончани показаха високата си оценка за дебюта на българската диригентка Деляна Лазарова на най-големия и престижен европейски музикален фестивал - Би Би Си Промс. Концертът в Роял Албърт Хол на 10 септември беше част от ежегодните участия на Шотландския симфоничен оркестър на Би Би Си. С него, по особено тържествен и специален..

публикувано на 11.09.25 в 19:20
Народен театър „Иван Вазов“

Народният театър "Иван Вазов" подготвя 13 премиери за новия сезон

  Народният театър "Иван Вазов" представи новия си сезон. Той започва със заявката за "театър на три континента".  Официално  започва в събота, 13 септември, с 62-рото представление на "Великденско вино" с участието на Владо Пенев. Дни по-късно предстоят три премиери. Едната ще е следващият вторник и за първите пет поредни представления..

публикувано на 11.09.25 в 16:33
Емилия Радева

Премиера на книга за актрисата Емилия Радева

С премиера на книга за актрисата Емилия Радева започва днес есенният литературен сезон на Столичната библиотека. "Животът ми - едно добро представление" е заглавието на изданието, което ще бъде представено от съставителя на книгата и дъщеря на известните актьори Емилия Радева и Любомир Димитров Катерина Димитрова. Посетителите ще видят..

публикувано на 11.09.25 в 07:50
Музеят на моето време

Родът, загубите и надеждите на Слава Янакиева в книгата "Музеят на моето време"

Книгата "Музеят на моето време" на Слава Янакиева представя колекция от фрагменти, в които личното свидетелство се превръща в общо послание за памет, род, загуби и надежда. Янакиева е културолог, преводач и университетски преподавател. Започва своето търсене в тишината на Covid пандемията. "Цялото бреме на времето, което мъкнем, трябва..

публикувано на 10.09.25 в 15:35

От днес Пловдив е "Сцена на кръстопът"

Международният театрален фестивал "Сцена на кръстопът", чийто основоположник е Стефан Данаилов, се открива за 29-а поредна година. Домакин е Пловдивският драматичен театър. Първото представление в афиша е спектакълът „Без кръв“ на Пловдивската трупа по едноимения роман на Алесандро Барико. Режисьор е Диана Добрева, а сценичната адаптация..

публикувано на 10.09.25 в 15:01
Иван Шишиев

Иван Шишиев отбелязва десетата годишнина на "Етюд-и-те на София" с книга

Книгата "Етюд-и-те на София. 10 години в кадри" на фотографа Иван Шишиев запечатва едни от най-интересните и впечатляващи хора, места и събития в столицата ни през последното десетилетие.  "Вече има публикувани над 18 000 кадъра, които разказват какво се случва в София и България. Публикувал съм и снимки от Ирак, Албания, Киргистан,..

публикувано на 10.09.25 в 12:30

Избраниците на Райна Кабаиванска в юбилейния ѝ майсторски клас

Започна юбилейният 25-и международен майсторски клас на оперната дива Райна Кабаиванска, организиран от Нов Български Университет. Той отбеляза рекорден интерес – за участие се записаха 140 млади оперни певци от 30 държави. Ето кои са избраниците на Маестрата, след прослушването на 4-и септември на сцената на Софийската национална опера и балет:..

публикувано на 09.09.25 в 17:46