Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наследник на фотографски род планира изложба с ценни ретро снимки

Запазена е част от архива на фотоиздателство "Григор Пасков", основано преди 100 години

Григор Пасков
Снимка: Поли Начева

Тази година се навършват 100 години от създаването на фотоиздателство "Григоръ Пасковъ". Григор Пасков е създател на първото фотоателие и първата книжарница в Хасково, а неговият син Георги Пасков е направил фотографии от почти всички градове, туристически обекти и забележителности в България. Семейната фирма е произвеждала и фотографска хартия, с която са работили до 1949 година. 

"Фактически дейността по заснемането на цяла България е дело на баща ми - Георги Пасков", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Григор Пасков, внук на основателя на фотоиздателството. "Камерата я дадохме в Техническия музей в София. Това е една камера, която беше в приличен малък куфар, но теглото идва не само от камерата, но и от негативите, които са стъкла, при това стъкла в размер 9 на 13. Общо взето около 20-тина килограма е била екипировката на баща ми при правене на снимките."

Предвоенните фотографии са правени в периода след 1925-1926 година докъм 1943 година. "След войната сме правели заедно снимки и може би най-дългото ми сътрудничество или помощ при снимането беше в град Елена. Но вече всичко ставаше на лента, която беше носител на изображението и то за цветни диапозитиви, тъй като картичките вече бяха станали цветни", допълни Григор Пасков. 

"От снимките, които съм правил с баща ми - той казваше: първо ще трябва да идем да видим какво ще снимаме, как е светлината, откъде идва слънцето", спомня си още наследникът на фамилия Паскови. 

"Във фонда на баща ми били са останали около 4 хиляди стъкла, в момента аз имам не повече от 700", уточни Григор Пасков - внук. Сред запазените е снимка на гроба на Яне Сандански, направена от Георги Пасков. Григор Пасков мечтае да направи фотографска изложба със стари снимки през октомври 2020 година в София.

"Сега има много по-голяма възможност, невероятно по-голяма да се прави всякакъв вид фотография", смята той.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Младежки камерен хор

Младежки камерен хор "Охана" спечели Гран при на нациите 2025

От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите".  С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..

публикувано на 09.07.25 в 15:54

Фестивалът Arbanassi Summer Music - с три концерта през юли

В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music.  Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...

публикувано на 09.07.25 в 14:39
Фестивален оркестър Allegra

Фестивал и академия "Алегра" обогатява летния културен пейзаж на столицата

Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..

публикувано на 09.07.25 в 13:45
Ирина Ботева и Максимилиян Бояджиев

Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев: Любовта към българските народни танци се възвърна трайно

След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции.  Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..

публикувано на 08.07.25 в 14:35

В Двореца - новият камерен фестивал в Балчик

Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик.   От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..

публикувано на 08.07.25 в 12:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..

обновено на 07.07.25 в 17:34
 Андрей Янев и изложбата

Художникът Андрей Янев: Провокацията да отправяш към себе си въпроси ме държи в будно състояние

Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт".  Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си .  "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..

публикувано на 07.07.25 в 09:33