Тази година се навършват 100 години от създаването на фотоиздателство "Григоръ Пасковъ". Григор Пасков е създател на първото фотоателие и първата книжарница в Хасково, а неговият син Георги Пасков е направил фотографии от почти всички градове, туристически обекти и забележителности в България. Семейната фирма е произвеждала и фотографска хартия, с която са работили до 1949 година.
"Фактически дейността по заснемането на цяла България е дело на баща ми - Георги Пасков", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Григор Пасков, внук на основателя на фотоиздателството. "Камерата я дадохме в Техническия музей в София. Това е една камера, която беше в приличен малък куфар, но теглото идва не само от камерата, но и от негативите, които са стъкла, при това стъкла в размер 9 на 13. Общо взето около 20-тина килограма е била екипировката на баща ми при правене на снимките."
Предвоенните фотографии са правени в периода след 1925-1926 година докъм 1943 година. "След войната сме правели заедно снимки и може би най-дългото ми сътрудничество или помощ при снимането беше в град Елена. Но вече всичко ставаше на лента, която беше носител на изображението и то за цветни диапозитиви, тъй като картичките вече бяха станали цветни", допълни Григор Пасков.
"От снимките, които съм правил с баща ми - той казваше: първо ще трябва да идем да видим какво ще снимаме, как е светлината, откъде идва слънцето", спомня си още наследникът на фамилия Паскови.
"Във фонда на баща ми били са останали около 4 хиляди стъкла, в момента аз имам не повече от 700", уточни Григор Пасков - внук. Сред запазените е снимка на гроба на Яне Сандански, направена от Георги Пасков. Григор Пасков мечтае да направи фотографска изложба със стари снимки през октомври 2020 година в София.
"Сега има много по-голяма възможност, невероятно по-голяма да се прави всякакъв вид фотография", смята той.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..