Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Щайнмайер: САЩ, Китай и Русия правят света по-опасен

Мюнхенската конференция по сигурността събра десетки световни лидери

| обновено на 14.02.20 в 20:24
Германският президент Фран-Валтер Щайнмайер открива конференцията по сигурността в Мюнхен.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Съединените щати, Китай и Русия правят света по-опасен - с тези думи германският президент Фран-Валтер Щайнмайер откри ежегодната Конференция по сигурността в Мюнхен.

Войните в Либия и Йемен, бъдещето на сигурността в Европа, ще доминира ли Китай следващото поколение на телекомуникационната инфраструктура - това са основните теми на форума. България е представена от премиера Бойко Борисов и министърът на външните работи Екатерина Захариева.

С всяка година все повече се отдалечаваме от целта си да създадем мирен свят чрез международно сътрудничество, заяви германският президент Франк-Валтер Щайнмайер в първата реч на Конференцията по сигурността в Мюнхен.

„Бих искал да кажа, че сме се поучили от историята - 1945-а, 1989-а, но се опасявам, че сме свидетели на все по-разрушителна динамика в световната политика“, каза той.

Русия анексира Крим без оглед на последствията, Китай се бори за надмощие в Южнокитайско море, продължи германският държавен глава и се обърна към традиционния съюзник на Европа - Америка.

„Най-близкият ни съюзник Съединените щати, при сегашния президент се отказва от идеята за международни организации и с политиката си „Америка на първо място“ мислят само за себе си. Америка да стане велика отново, но за сметка на партньорите и съседите“, каза Щайнмайер.

Германският външен министър Хайко Маас отговори на призива на френския президент Еманюел Макрон за засилване на европейската отбрана.

„Европа ще играе по силите си в бъдеще. Разбира се, че мисля за създаването на Съюз за европейска сигурност и отбрана - като силен европейски стълб на НАТО. Тук лежи задачата за оформянето на европейската политика през 2020-а“, каза той.

Борисов: Предизвикателства са тероризмът, нелегалната миграция, коронавирусът

Премиерът Бойко Борисов очерта като предизвикателства тероризма, нелегалната миграция, а сега и коронавируса, който по думите му всява голяма паника.

При първите си разговори в Мюнхен - с премиера на Бавария Маркус Зьодер , Борисов изтъкна ,че България е единствената страна, която се справи с нелегалната миграция и вдига доходите всяка година. Българският министър-председател разговаря и с президента на Германия Щайнмайер.

35 държавни глави са сред 500-те политици, официални представители и агенти от службите, които присъстват на тридневната среща на върха до неделя. Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо, френският президент Еманюел Макрон, генералният секретар на НАТО - Йенс Столтенберг, украинският държавен глава Володимир Зеленски и външните министри на Русия, Иран и Индия са в Мюнхен.

Обсъждат идентичността на Запада

Тази година форумът започна с панел за идентичността и целта на Запада, който се очаква да отрази увеличаващата се схизма в трансатлантическите отношения. До края на деня е предвиден дебат за мултилатерализма, сигурността на Западните Балкани и Либия.

В близо 100-страничния доклад за дискусиите в Мюнхен изтъкнати икономисти и специалисти по сигурността твърдят, че общественият модел на Запада е пред разпад. И очертават четири основни причини: растящ национализъм, оспорвана глобализация, военно въздържане на Запада и намаляваща солидарност като основна градивна единица на западното общество.

Социологическо проучвано по поръчка на Мюнхенската конференция по сигурността показва, че западните общества предпочитат да не се наместват в световните конфликти, като търговския спор между Съединените щати и Китай и взаимните обвинения между Вашингтон и Москва.

До края на днешния ден е предвиден дебат за мултилатерализма, сигурността на Западните Балкани и Либия.

Американският държавен секретар Майк Помпейо и министърът на отбраната Марк Еспър ще направят ключови речи този уикенд, а очакваното основно послание е, че Китай използва 5G технологиите за да засили влиянието си, икономическата агресия и шпионажа, което не е в интерес нито на Съединените щати, нито на Европа.

Непосредствено преди началото на форума Международния институт за стратегически изследвания във Вашингтон излезе с доклад, който посочва, че разходите за отбрана в света са се увеличили с 4% през 2019-та - най-големият ръст от 10 години. Най-голямо е увеличението в бюджета за отбрана на Съединените щати и Китай.

На 15 февруари на специална церемония в кулоарите на форума Захариева ще връчи най-високото отличие на МВнР - почетния знак „Златна лаврова клонка“, на председателя на Мюнхенската конференция по сигурността Волфганг Ишингер.

Председателят на Мюнхенската конференция по сигурността проф. д-р Волфганг Ишингер ще бъде удостоен с почетния знак „Златна лаврова клонка“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Заседание на Министерския съвет

Главчев: Най-критикуваните министри са с най-голям принос за Шенген

Служебният премиер Димитър Главчев отбеляза в началото на правителственото заседание, че месец след проведените предсрочни парламентарни избори Народното събрание все още е на първото си заседание. Според Главчев всички очакват от политическите партии да постигнат консенсус, за да се сформира мнозинство и редовен кабинет. Той отбеляза, че позитивните..

публикувано на 27.11.24 в 12:23

Рая Назарян и Силви Кирилов отново на балотаж за председателския пост в 51-вото НС

Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от "Има такъв народ" отново ще са на балотаж за председател на парламента. Преди повторното гласуване Народното събрание излезе в едночасова почивка. На първия тур от днешния шести опит за избор на председател на НС четиримата номинирани не събраха необходимия брой гласове. Рая Назарян от..

публикувано на 27.11.24 в 12:18

Предпазлива петролна търговия на фона на примирието между Израел и "Хизбула"

Инвеститорите все още оценяват въздействието на влязлото през нощта примирие между Израел и "Хизбула".  Затова цените на петрола се задържаха около вчерашните си нива при азиатската търговия.  Фючърсите на сорта "Брент", референтен за Европа, отбелязаха спад с 2 цента до 72,79 долара за барел, а цената на лекия американски суров петрол намаля..

публикувано на 27.11.24 в 12:09
Президентът Румен Радев разговаря с Нгуен Ван Нен, секретар на партийния комитет на Хошимин.

Президентът участва във виетнамско-български бизнес форум

Със срещи в Хошимин продължава посещението на президента Румен Радев във Виетнам. Държавният глава разговаря със секретаря на партийния комитет на града и откри виетнамско-български бизнес форум. В него участват 185 компании от Виетнам. Радев представи възможностите, които дава страната ни за бизнес и за инвестиции. Сред потенциалните сфери..

публикувано на 27.11.24 в 12:06

Прокурорската колегия допусна Сарафов до изслушване от Пленума на ВСС

Без дебати и без нито един глас "против" Прокурорската колегия допусна единствения кандидат за главен прокурор Борислав Сарафов до последната фаза на процедурата - изслушване от Пленума на Висшия съдебен съвет. Преди гласуването кадровиците бяха запознати с докладите на Комисиите по атестирането и конкурсите и по професионална етика, според..

публикувано на 27.11.24 в 12:02
Бойко Борисов

ГЕРБ-СДС с две питания до Конституционния съд

Депутатите от коалицията ГЕРБ-СДС ще отправят две питания до Конституционния съд.  Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че едното питане е за правата на депутатите, а другото - дали Висш съдебен съвет с изтекъл мандат може да проведе процедура по избор на нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд. Шестият опит:..

публикувано на 27.11.24 в 11:43
Урсула фон дер Лайен в Европарламента в Страсбург, 27 ноември 2024 г.

Първата голяма инициатива на новата ЕК: Компас за конкурентоспособността

"Компас за конкурентоспособността" ще бъда първата голяма инициатива на новата Комисия, обяви нейната председателка Урсула фон дер Лайен при представянето на новия си екип пред евродепутатите в Страсбург. Инициативата ще се базира на три стълба според доклада Драги - затваряне на иновационната пропаст със Съединените щати и Китай,..

публикувано на 27.11.24 в 11:26