Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ удължиха с още 45 дни временния лиценз на "Хуавей"

Нюйорски съд повдигна нови криминални обвинения спрямо китайския технологичен гигант

Снимка: ЕПА/БГНЕС

САЩ удължиха с още 45 дни - до 1 април, временния лиценз на "Хуавей" (Huawei), позволяващ на американските компании да правят бизнес с китайския технологичен гигант.

Целта е да се предостави малко повече време на американските фирми да намерят алтернативи на китайската компания, която продължаваща да се счита от администрацията на Белия дом за заплаха за националната сигурност на страната.

Продължаването на временния лиценз е наполовина от предишните подобни удължавания по 90 дни, предоставени от Министерството на търговията на САЩ през май, август и ноември 2019-а година.

"Хуавей" беше поставена в т.нар. "черен списък" на САЩ от май миналата година. В същото време президентът Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед, която по същество забранява дейността на дружеството в САЩ в светлината на опасения за националната сигурност с оглед на опасения, че "Хуавей" има тесни връзки с китайското правителство. "Хуавей" многократно отрече подобни обвинения.

"Временният лиценз се удължава отново, за да се предотврати прекъсването на съществуващите мрежови комуникационни системи в провинциалните райони на САЩ и да се разрешат мерките за глобалната мрежова сигурност", заяви в четвъртък Министерството на търговията.

"Удължаването за 45 дни е необходимо, за да се даде възможност на съществуващите далекосъобщителни доставчици - особено на тези в провинциалните райони на САЩ, да продължат временно и сигурно да експлоатират съществуващите мрежи, докато идентифицират алтернативи на "Хуавей" за бъдеща експлоатация“, се казва в съобщението.

Решението в четвъртък съвпада с повдигнати от Източния районен съд на Ню Йорк обвинения спрямо "Хуавей" за "конспирация за рекет", за кражба на търговски тайни и заобикаляне на санкциите срещу Северна Корея.

Други обвинения на Нюйоркския съд включват конспирация за извършване на банкови измами, конспирация за измама на САЩ, конспирация за нарушаване на Закона за международните спешни икономически сили (IEEPA), конспирацията за пране на пари и заговора за възпрепятстване на правосъдието.

"Хуавей" осъди повдигнатите от САЩ обвинения в рекет

Huawei Technologies Co. Ltd. направи медийно изявление, в което осъди решението на САЩ да обвинят компанията в рекет и кражба на търговски тайни.

Китайският телекомуникационен гигант обеща да докаже, че обвиненията са "неоснователни", твърдейки, че процесът на съда в Ню Йорк е започнал с цел премахване на конкуренцията, а не за налагане на закона. В допълнение компанията разкритикува новите обвинения, определяйки ги като опит за "безвъзвратно увреждане на репутацията на "Хуавей".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква се депутатите да определят правилата за разпределяне на 260 млн. лева за медицинския персонал

Очаква се днес управляващото мнозинство да внесе поправки в законопроекта за бюджета на Здравната каса, които да определят правилата за разпределяне на целевите 260 милиона евро за заплати на медицинския персонал в болниците у нас. Законопроектът беше одобрен на първо четене в пленарната зала в четвъртък, а днес изтича срокът за предложения преди..

публикувано на 24.11.25 в 04:46

Днес изтича срокът за предложения за промени в проектобюджета на ДОО

До края на днешния ден изтича срокът за внасяне на предложения от страна на депутатите между първо и второ четене на проекта за бюджет на Държавното обществено осигуряване за следващата година. Към момента няма внесени промени от парламентарните групи на управляващата коалиция и от ДПС-НН.  Хасан Адемов от "Алианс за права и свободи" предлага увеличаване..

публикувано на 24.11.25 в 04:40

РЗОК Ловеч с информационна кампания в Угърчин

Районната здравноосигурителна каса в Ловеч продължава информационната си кампания днес със срещи с пенсионери и ученици в град Угърчин. Като част от кампанията "НЗОК за теб“ районната здравноосигурителна каса продължава с информационните си срещи в област Ловеч.  Днес те ще са в пенсионерския клуб в Угърчин и с дванадесетокласници в..

публикувано на 24.11.25 в 04:32
Илияна Йотова

Вицепрезидентът ще участва в кръгла маса за включването на бежанци в приемащите общества

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва в откриването на кръгла маса "Ефективното социално включване на бежанци и мигранти в приемащите общества - акценти, предизвикателства, перспективи“. Събитието се реализира по проект, финансиран със средства, отпуснати целево от държавния бюджет на Софийският университет  "Св. Климент Охридски“ за научни изследвания..

публикувано на 24.11.25 в 04:26

Отново протести във Великобритания срещу плановете за настаняване на мигранти

Във Великобритания стотици протестираха срещу плановете за настаняване на търсещи убежище в армейски тренировъчен лагер в Източен Съсекс, докато оратори насърчаваха протестиращите да „сформират патрули“, които да не позволяват достъп на мигрантите и да спрат да плащат общински данък. Тренировъчният лагер Кроубъроу е част от една от двете казарми,..

публикувано на 24.11.25 в 04:22

Словения отхвърли на референдум възможността за асистирано самоубийство

Словенците се обявиха на референдум против легализирането на асистираното самоубийство, предаде Франс прес. През юли миналата година парламентът на Словения одобри закон, който дава право на неизлечимо болни хора да сложат край на живота си, ако са изправени пред непоносимо страдание без очакване за подобрение. Законът бе одобрен след референдум, който се..

публикувано на 24.11.25 в 03:05

Кипър ще инвестира над 60 млн. евро в обучение за заетост

Кипър ще инвестира догодина близо 63 млн. евро в обучение за заетост. Това предвижда бюджетът на специализираната Агенция за развитие на човешките ресурси, който ще бъде обсъден в парламента днес. Със средствата ще бъдат финансирани програми и проекти за интеграцията на безработни на пазара на труда и обучението на заети през целия им живот...

публикувано на 24.11.25 в 02:51