Освен ден на любовта и виното 14-и февруари е и професионален празник на археолога. Отбелязва се като такъв от 1971-ва година по инициатива на Националния археологически институт с музей при БАН. В последните 13 години там на днешния ден откриват изложба с най-ценните и най-интересните археологически находки през изминалата година. Така ще се случи и днес в 18 часа, когато ще бъде открита експозиция с артефактите, намерени през 2019-а година.
От събота (15-и февруари) изложбата "Българска археология 2019" ще е отворена за посетители.
Археолозите казват, че 2019 е била една от най-натоварените с археологически проучвания години през последните две десетилетия. Работили са по спасителни разкопки, по непроучвани обекти и в слабо изследвани райони на България. Изложбата сега представя над 300 експоната от 26 обекта, както и постери за проучвания от ранната праистория до Средновековието. Доц. Христо Попов – директор на Националния археологически институт с музей при БАН, обясни:
"Имахме много натоварена година от гледната точка на проучванията, с които трябваше да се ангажираме. Министерството на културата подкрепи над 120 проекта за планирани проучвания. Многото инфраструктурни проекти в страната в момента или се задвижват, или работят вече от години - газопроводи, магистрала "Хемус", на която имаше повече от 100 спасителни проучвания по нейните трасета".
17 исторически и археологически музеи в страната предоставят находки от своите фондове, за да е възможна 13-ата изложба "Българска археология", казва гл. ас. Камен Бояджиев:
"Общо 26 обекта са представени с над 300 находки. ... Представителна извадка, която покрива много широк хронологически диапазон".
Сред най-впечатляващите находки са антропоморфни фигурки и съдове от Стамболийски и Орлово, костена игла с глава на животно от Слатина, украсена статуетка от Балей, керамична фиала и сребърни торква, нагръдник и халка от Владиня, бронзова статуетка на овен от Аполония. И още – златна фалера от Алмус, бронзов колан от Големанци, кръст-реликварий от Перперикон, колективна находка на сребърни монети от Търново и златен пръстен-печат от Калиакра. Въпросната колективна находка от сребърни монети включва 10 броя и са от времето на цар Иван Александър. Монетите са открити в църква от ХІV в. със запазени останки от стенописи и интересна архитектурна украса. Пръстенът-печат от Калиакра пък е намерен при разкрити нови гробове от втората половина на ХIV в. Пръстенът е от известния „Калоянов тип“, но с много по-изящна украса по халката.
Изложбата “Българска археология 2019” ще бъде отворена за посетители от 15-и до 26-и април.
Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
БСП-Обединена левица ще се опита днес да убеди останалите партии и коалиции в Народното събрание, без ДПС-Ново начало, да се обединят около кандидатурата на Наталия Киселова за председател на парламента. Поканата на левицата е всички да се срещнат заедно. Призивът към тях е да уточнят спешните законодателни инициативи, по които да започнат..
Президентът Румен Радев ще участва в церемонията по встъпване в длъжност на Любомир Каримански като член на Управителния съвет на Българската народна банка. На събитието ще присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова. Държавният глава подписа указ за назначаването на Каримански в началото на октомври. Той заменя на поста настоящия член на..
Британският премиер Киър Стармър заяви, че Обединеното кралство няма нужда да избира между Съединените щати и ЕС. В реч, посветена на външната политика на Обединеното кралство, по време на традиционния банкет на кмета на лондонското Сити, Киър Стармър нападна консерваторите, че са "обърнали гръб на света", като изтъкна, че правителството му вместо това..
Повишените разходи за живот в Кипър, съчетани с ниски заплати и пенсии, са основен проблем според мнозинството от кипърците, установи ново социологическо проучване. В същото време рекордно високо ниво за последните 20 години достигнаха депозитите на домакинствата в банките, отчете Централната банка на страната в свой доклад. 54% от..
Британската кралица Камила ще пропусне някои части от държавното посещение на емира на Катар тази седмица поради вирусна инфекция в гърдите, съобщи източник от Бъкингамския дворец. Източникът от двореца уточни за медиите, че инфекцията, която кралицата получи преди няколко седмици, не е отшумяла и тя е доста изтощена. Промените в програмата на..
Документална изложба, посветена на историята на Българската екзархия, бе открита тази вечер в Художествена галерия "Кирил Петров“ в Монтана. Поводът е 133 години от обявяването на градския статут на Монтана . Изложбата "Българска екзархия - история в снимки“ е посветена на 150 години Българска екзархия. На 23 пана със снимки и текст на..
3 770 са шофьорите-нарушители в първия ден на въведената нискоемисионна зона в центъра на София. Те ще бъдат глобени по 50 лева, съобщи Димитър Петров - ръководител на дирекция ''Управление и анализ на трафика'' на Столичната община. Той припомни, че нискоемисионната зона важи в периода 1 декември 2024 година - 28 февруари 2025 и обхваща т.нар. Малък..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..