Освен ден на любовта и виното 14-и февруари е и професионален празник на археолога. Отбелязва се като такъв от 1971-ва година по инициатива на Националния археологически институт с музей при БАН. В последните 13 години там на днешния ден откриват изложба с най-ценните и най-интересните археологически находки през изминалата година. Така ще се случи и днес в 18 часа, когато ще бъде открита експозиция с артефактите, намерени през 2019-а година.
От събота (15-и февруари) изложбата "Българска археология 2019" ще е отворена за посетители.
Археолозите казват, че 2019 е била една от най-натоварените с археологически проучвания години през последните две десетилетия. Работили са по спасителни разкопки, по непроучвани обекти и в слабо изследвани райони на България. Изложбата сега представя над 300 експоната от 26 обекта, както и постери за проучвания от ранната праистория до Средновековието. Доц. Христо Попов – директор на Националния археологически институт с музей при БАН, обясни:
"Имахме много натоварена година от гледната точка на проучванията, с които трябваше да се ангажираме. Министерството на културата подкрепи над 120 проекта за планирани проучвания. Многото инфраструктурни проекти в страната в момента или се задвижват, или работят вече от години - газопроводи, магистрала "Хемус", на която имаше повече от 100 спасителни проучвания по нейните трасета".
17 исторически и археологически музеи в страната предоставят находки от своите фондове, за да е възможна 13-ата изложба "Българска археология", казва гл. ас. Камен Бояджиев:
"Общо 26 обекта са представени с над 300 находки. ... Представителна извадка, която покрива много широк хронологически диапазон".
Сред най-впечатляващите находки са антропоморфни фигурки и съдове от Стамболийски и Орлово, костена игла с глава на животно от Слатина, украсена статуетка от Балей, керамична фиала и сребърни торква, нагръдник и халка от Владиня, бронзова статуетка на овен от Аполония. И още – златна фалера от Алмус, бронзов колан от Големанци, кръст-реликварий от Перперикон, колективна находка на сребърни монети от Търново и златен пръстен-печат от Калиакра. Въпросната колективна находка от сребърни монети включва 10 броя и са от времето на цар Иван Александър. Монетите са открити в църква от ХІV в. със запазени останки от стенописи и интересна архитектурна украса. Пръстенът-печат от Калиакра пък е намерен при разкрити нови гробове от втората половина на ХIV в. Пръстенът е от известния „Калоянов тип“, но с много по-изящна украса по халката.
Изложбата “Българска археология 2019” ще бъде отворена за посетители от 15-и до 26-и април.
Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви, така и суха храна на гранули. Около 80 кучета са настанени в момента в Общинския приют за..
В заключителната декларация на конференцията за национален диалог в Сирия, която се проведе днес в Дамаск, се казва, че всички въоръжени групи извън армията на страната се считат за "забранени", предаде АФП. Сирия призова Израел да се изтегли от нейни територии Участниците призовават и за "монопол върху оръжията от страна на..
Повишаването на енергийната свързаност между страните в региона ще даде възможност за намаляване на цените на тока в региона, за повишаване на конкурентоспособността и за сигурност на доставките. Това каза енергийният министър Жечо Станков по време на годишната конференция Energy Summit, организирана от в. "Капитал": "Нашата цел е да се превърнем в..
Регионалната библиотека "Емануил Попдимитров“ в Кюстендил осигури виртуален асистент - консултант, за потребителите, посещаващи интернет страницата на местния културен институт. Това ще подобри дигиталното обслужване, а библиотеката се нарежда сред иновативните библиотеки в страната, отбелязват от екипа. Потребителите на услуги на..
Екип на Министерството на образованието и науката разяснява на място възможностите за кандидатстване в български ВУЗ за средношколците от Босилеград и Цариброд. Срещата със средношколците от босилеградската гимнания беше днес, а в Цариброд е насрочена за утре, сряда. Кандидатстването на хора с българско гражданство в чужбина е..
Над 27 500 лева събраха ученици от Кърджали в подкрепа на дете - инвалид. В училището ще бъде изграден асансьор, за да може осмокласникът Арджан Мехмед да се придвижва с инвалидната си количка до учебните кабинети. По-голямата част от сумата беше събрана на благотворителен концерт с участието на Валя Балканска и гайдаря Петър Янев. "Традиции от..
През миналата година в област Монтана са станали най-много пожари за последните 5 години. Регистрирани са 1224 пожара, което е с над 300 повече от 2023 година. Увеличението се дължи най-вече на станалите през лятото пожари в сухи треви и гористи местности 1224 пожара са гасили огнеборци в област Монтана през миналата година. В сравнение с..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...