Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов протест срещу ратификацията на СЕТА

Снимка: БГНЕС

Граждани ще протестират срещу гласуването на второ четене на ратификацията на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада и ЕС, известно с абревиатурата СЕТА, съобщи на пресконференция Христо Лафчиев от национална група "Не на Стратегията за детето 2019 - 2030". 

Очаква се ратификацията му да бъде одобрена утре (19-и февруари) сутринта в парламента, а под прозорците на депутатите ще се съберат представители на различни организации и дори политически партии. Протестът се организира във фейсбук, а около тезата, че търговското споразумение е пагубно за страната ни, се обединяват десетки хора. 

Хора от различни професии се обединяват в искането си България да се откаже от СЕТА - търговското споразумение между Европейския съюз и Канада, обясни Лафчиев.

"Различни хора тръгват да обсъждат СЕТА и да заявяват различни позиции. Ще имаме изключително оспорвано гласуване в парламента", каза Лафчиев, с което обясни защо протестът е насрочен за сряда. Няколко мнения бяха представени, първото от които на Мадлен Кирчева - икономист и общественик. Според нея канадски предприемачи или американски предприемачи с регистрация в Канада "ще претендират по отношение на селско стопанство, като търговия със семена или инвестиране в животновъдство: "Ние знаем, че има разработени ГМО култури и животни, патентовани гени и породи. Ако тук бъдат допуснати такива инвестиции, а СЕТА ни задължава, то ние ще трябва да плащаме и ще трябва да излезем от характерната за българина храна". 

Магдалена Ташева от партия "Атака" се притеснява, че страната ни ще бъде ощетена заради клаузи в споразумението, които са в полза на чужди инвеститори. 

Явор Гочев от Българския родителски централен комитет изрази опасение, че между законовите текстове за търговското споразумение могат да бъдат направени промени в напълно различна сфера, което е характерно поведение на управляващите. 

По време на пресконференцията не бяха представени тези на експерти, които подкрепят споразумението и не бе направен опит аргументите на поддръжниците на СЕТА да бъдат оборени. 

Репортаж на Марта Младенова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДСБ започва подготовка за президентските избори с амбиция за победа

ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..

публикувано на 16.02.25 в 15:46
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29