На 14 февруари някои празнуваха Трифон Зарезан – празника на виното, други – Свети Валентин – празника на влюбените, трети се чудеха дали и какво да празнуват. Аз бях в Софийската опера. Там имаше и празник, и много усмивки, и добро послание. Бях на премиерата на мюзикъла „Шрек” – тази нестандартна приказка, в която принцесата обиква чудовище. Когато го целува, нали знаете, трябва според приказните стандарти магията да се развали и той да се превърне в красив принц. Не. Магията се разваля и красивата принцеса също се превръща в чудовище. И приказката пак има щастлив край. Как? Защото това е приказка с поука, че важна е не външната, а духовната красота. И също, че трябва да уважаваме различните и да живеем добре всички заедно.
Седях на трети балкон и ясно видях, че цялата зала – от първи ред на партера до последния ред на трети балкон е пълна с публика. И правилно! Американският постановъчен екип ни беше обещал страхотен спектакъл – чудесен музикален, танцов и куклен театър в един спектакъл, с един билет. И наистина ни го даде. Великолепни сценография, кукли и костюми. Чувстваш се като в американски филмиран мюзикъл. Имаше и българско участие в постановъчния екип – на хореографката Риолина Топалова, и тя се справи достойно. Браво! Само в дългата сцена на Фиона може да се пипне още. Режисурата на Уест Хайлър е майсторска. Преводът на Лора Димитрова, Мирослав Димов и Борис Панкин е остроумен със закачки за всички възрасти и без пошлости. Браво! Диригентът Игор Богданов води умело музикалното пресъздаване. И стигаме до най-важното – артистите. Невероятен кастинг! Скептиците казват: „Защо отново мюзикъл в Операта? Артистите не могат да пеят така, както го изисква тази зала!” Напротив, нямаше компромис в изпълнението на Цветелин Павлов в ролята на Магарето. Беше завладяващ и като майстор куклен артист, и като певец, като всичко. Сякаш оживя на сцената неговият герой. Не пропускайте да го гледате! Можем и трябва да се гордеем с такъв артист! Поп певицата Кръстина Кокорска /Криста/ също беше завладяваща в ролята на Фиона, а сигурна съм, че и Весела Делчева е чудесна в другия състав. И трите изпълнителки, които пресъздаваха принцеса Фиона /на различна възраст/ бяха отлично избрани, като силно ме впечатли най-малката – Калина Асенова. Много музикално дете с голяма харизма! Интересно ми е как ще се развива. Баща й – Камен Асенов, също беше много ярък в ролята на злодея Лорд Фаркуад. Е, на Шрек не му достигаше вокално майсторство в най-трудните за пеене лирични моменти, но пък Константин Икономов също е завладяващ артист, който държи вниманието на зрителя от начало до край и много добър избор за главния герой. Ще ми бъде интересно да гледам и другия изпълнител Атанас Йонков.
Отново ще кажа – много добър кастинг и режисура, която обедини всички тези добри актьори, певци и танцьори в един силен спектакъл. Приказката наистина оживя на сцената на Софийската опера. А в залата имаше много деца и тяхното внимание от начало до край е най-вярната и висока оценка за спектакъла. Не пропускайте гледате „Шрек” в Софийската опера, да се забавлявате заедно с приятели или с децата си. Струва си! Моето семейство беше щастливо в театъра на празника на любовта. Какво по-хубаво от любовта към изкуството, споделена с любимите хора?!
Чуйте в звуковия файл впечатленията на едно от децата в публиката и кратко интервю с едно от децата на сцената. Това е 9-годишният Антон-Марио Петров, който е син на оперетната артистка Людмила Козарева, когото гледахме в ролята на Гаврош в мюзикъла „Клетниците” и в ролите на малкия Шрек и джуджето-баща на лорд Фаркуад в „Шрек”.
Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..