Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очакванията са, че сутринта на европейската среща ще бъде оповестено ново предложение

| обновено на 21.02.20 в 01:28
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейските лидери обсъждат следващата многогодишна финансова рамка на извънредна среща на върха, свикана от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел. 

След първия кръг от общи дискусии, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел прекрати временно заседанието и започна серия от двустранни срещи. Премиерът на Люксембург Ксавие Бетел предпочете да вечеря сам, докато изчаква своя ред за двустранна среща с Мишел, но определи настроението около кръглата маса като „добро“, предаде „Юрактив“. „Политико“ се позова на официални лица, според които сутринта ще бъде оповестено „ново предложение“.

Конфликтните точки са много – от размера на бюджета, през разпределението на средствата по пера и обвързването му с върховенството на закона, до приоритетите в определени сфери. Зелената сделка също разделя страните, част от които виждат в нея собствените си икономически неволи, а други – шансът за нов тласък на икономиката.

Повече пари за земеделие и кохезия искат страните от Вишеградската четворка – Полша,Унгария, Чехия и Словакия, става ясно от публикация в Туитър на полския премиер Матеуш Моравецки. Тя бе направена малко преди да започне двустранната му среща с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел. 

Германският канцлер Ангела Меркел се е прибрала в хотела си, но има готовност във всеки един момент да се върне в сградата „Европа“, където се провежда извънредната среща на върха. Разговорът на четири очи между председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и френския президент Еманюел Макрон продължи близо час – четири пъти повече от повечето двустранни срещи, но засега няма яснота какъв е разговорът от него. „Политико“ цитира свои източници, че казусът със селскостопанските въпроси е далеч от разрешаване. Франция е една от държавите, които също настояват за запазване на парите за фермерите.

Какво още са си казали лидерите на държавите от Вишеградската четворка остава неясно, както и изходът от разговорите между Мишел и Матеуш Моравецки.

Балтийските държави настояват в следващия 7-годишен бюджет да се осигурят пари за балтийската железница, става ясно от информацията от щабовете на Литва, Латвия и Естония. 

Възможно е скоро европейските лидери отново да се съберат около кръглата маса, но по-вероятно е да се сбъдне другата прогноза – двустранните срещи да продължат до сутринта. Част от западните издания припомнят, че премиерите на Словакия и Ирландия все още не са се включили в работата на съвета.

В отзивите от срещата не липсват и усмивки. Пост в Туитър показа колаж на част от европейските лидери, състарени с десетилетия, с въпроса: „Колко дълго бе чакано това ръкостискане за успешните преговори по многогодишния бюджет?“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Красимир Калинов

Проф. Красимир Калинов: Няма как да бъдат различени фалшифицираните бюлетини, за да не ги броим

Една фалшифицирана бюлетина, пъхната в купчинката с другите, няма как да бъде различена и затова да не я броим. Това каза пред БНР  проф. Красимир Калинов - един от експертите, които ще извършат повторното преброяване по решение на Конституционния съд, статистик, изборен експерт и бивш член на ЦИК. Юристи, математици и IT специалисти, много от..

публикувано на 01.12.24 в 10:47

Събитията от седмицата - избор на председател на НС, чума по овцете, Шенген

Пълен блокаж, колкото повече дърпаш конците, толкова повече възела се затяга. И трите поредни опита - 6-и, 7-и и 8-и - да се избере председателят на 51-ото НС не успяха. Бурни емоции, обвинения в зависимости, разединение, наказани за неподчинение на партийната повеля, но и начало на избора на нов главен прокурор белязаха отминаващата седмица, в която..

публикувано на 01.12.24 в 10:33

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19
Андрей Ковачев

Андрей Ковачев: С дипломатически ходове РСМ не може да промени преговорната рамка за ЕС

"Надявам се Народното събрание да намери време, за да допълни Закона за българското гражданство - да има церемония по връчването и публичен регистър на всички, които са получили българско гражданство, както и да има възможност за отнемането му , когато има ясни сигнали за говор на омраза срещу България".  Това каза пред БНР евродепутатът от..

публикувано на 01.12.24 в 10:13

Започват проверки за опасни играчки и коледни светлини

Държавната агенция за метрологичен и технически надзор ще проверява през декември търговците на играчки, коледни светлини и фойерверки за неизправни и опасни стоки. Кампанията ще продължи до края на годината, разкрита е и специална телефонна линия за сигнали от потребителите. Държавните инспектори ще извършват масови внезапни проверки в магазините за..

публикувано на 01.12.24 в 09:52

Министерството на транспорта подкрепя проекта летище "София" да носи името на Васил Левски

Министерството на транспорта и съобщенията подкрепи проекта летище "София" да носи името на най-светлата историческа личност за България Васил Левски, предложен от Българската академия на науките. Служебният министър на транспорта Красимира Стоянова не се ангажира със срок кога може да стане това, тъй като първо трябва да бъде издаден указ от държавния..

публикувано на 01.12.24 в 09:19
Заместник-кметът на София по направление ''Зелена система, екология и земеползване

Нискоемисионната зона за автомобили в София влиза в сила

Нискоемисионната зона за автомобили в София влиза в сила от днес с разширен обхват, който налага ограничаване на движението на моторни превозни средства от първа и от втора екогрупа. Забраната за влизане в центъра на столицата цели да се подобри чистотата на въздуха и ще важи до 28 февруари 2025 г. Приета е с решение на Столичния общински съвет в края на..

публикувано на 01.12.24 в 09:08