Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

При саамите по скайп

Северните коренни народи се препитават с еленовъдство, имат парламенти и над 10 езика

Традиционните култури са под натиск заради климатичните промени и индустрията

7
Представители на саамския парламент по време на официална среща в Рованиеми, Финландия, 2019 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

През скайп, а не с впряг на северни елени радио пътуване до Лапландия ни отвежда при саамите - коренни народи на Европа, преживели много трудности и днес много различни помежду си.

Следите от традиционната култура на саамите са живи и до момента в Русия, Норвегия, Финландия и Швеция.

Саамите са били разделени от държавни граници през по-голямата част на XX век, а и преди това. Те са обитавали обширни територии и вторичното им разделяне прави и историята на всяка от групите много различна. Като особено отчетлива се очертава разликата между саамите, които остават да живеят в бившия Съветски съюз и саамите в скандинавските страни.

Премиерът на Норвегия Ерна Солберг се среща с деца в традиционни саамски носии в Националния ден на саамите 6 февруари, 2019г.

Културата на саамите, където и да се намират, включва отглеждането на елени, които намират и специално място в музиката им. 

Снимка: Владислава Владимирова

Еленът е свещеното животно и най-важно – като източник на храна, източник на облекло. Това е източникът на живота. Не всички саами са еленовъди, но в днешно време северният елен е символ на саамите“, разказва пред "Хоризонт" Владислава Владимирова от Университета в шведския град Упсала. Тя специализира в изучаването на коренните народи.

Митологиите на различните групи саами са близки и те имат много културни сходства. Саамите пазят вярването, че човекът произлиза от елен.

Свещените места на саамите са свързани със страшилище, към което човек трябва да има специално отношение. Човекоподобни същества, които живеят под земята, са друг персонаж в митологията на саамите. 

Знамето на саамите е издигнато пред Кметството в норвежката столица Осло в Деня на саамите 6 февруари.

Владислава Владимирова разказва още, че саамите имат цветни носии, в които преобладават червените и сините нюанси. Някои от тях все още живеят в юрти, а еленовъдството остава основният им поминък. Занимават се и с риболов. Като коренни народи в Швеция, Финландия и Норвегия имат специални права и свои мини парламенти.

Климатичните проблеми и индустрията създават огромни проблеми на саамите, които правят избора да живеят като дедите си. Глобалното затопляне променя обитаваните от елените обширни територии. Общностите на саамите си имат квоти за броя отглеждани елени.

Михаел Рийслер - Личен архив

Лингвистът Михаил Рийслер говори няколко от разновидностите на саамските езици. Говори чудесно и български, макар да се притеснява, че бърка някои неща с руския.

Саамските езици, които са активни и се говорят, са поне 10, пояснява Рийслер в предаването "Изотопия". „Те са като славянските езици. Говорещите по-близките от тях, както е например със сръбския и българския, могат да се разбират помежду си."

Снимка: Владислава Владимирова

Като малки народи, които се борят да спасят културата си от изчезване, саамите ценят местните си езици като много важни, допълва лингвистът.

Саамите на руска територия са православни, а във Финландия, Норвегия и Швеция доминира лутеранството.

Целият репортаж е в звуковия файл. 

Снимки в текста: ЕПА/БГНЕС, Михаел Рийслер и Владислава Владимирова - Личен архив

Снимки в галерията: Владислава Владимирова - Личен архив 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11