Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгата „Сънища“ на Виктор Меламед - част от инициатива за пишещите дипломати

Илюстрация към книгата „Сънища“ на Виктор Меламед
Снимка: личен архив

Книгата „Сънища“ на Виктор Меламед с илюстрации на художника Греди Асса е интересен литературен полет в света на културната дипломация. Представянето на книгата е сред първото от серията събития с фокус върху „пишещите дипломати“. Това се случва благодарение на Държавният културен институт и Дипломатическия институт към Министерството на външните работи.

"Желанието на всеки автор е да пресъздаде и нещо повече. Ако ние направим една точна картина на това, което казваме, това ще бъде репортаж, ще бъде журналистически материал. Когато говорим за литература, в литературата винаги има нещо, което ти се иска да е по-различно. Ти си го виждал по някакъв начин, усетил си го по особен със сърцето си начин и това искаш да предадеш", сподели Виктор Меламед пред БНР.

Виктор Меламед

Черно-белите илюстрации са кодови названия за всичко, което се случва. После можеш да ги оцветиш, но трябва да имаш репери, каза художникът Греди Асса.

Какво откриха един за друг Виктор Меламед и Греди Асса от съвместната им работа?

"Винаги съм чувствал Греди (Греди Асса - бел. ред.) достатъчно близък. Изненадвал ме е много през годините, но тези илюстрации всъщност потвърдиха това, което винаги съм знаел - че е с невероятна визия, нестандартна визия към всичко, което се случва около нас. Тези илюстрации са онова недоизказано нещо, което би трябвало да продължи разказа по някакъв начин", каза Виктор Меламед.

Греди Асса

"В тези разкази ти съзнаваш колко любопитно и как по различен ракурс той може да напише нещо, което ние даже няма да го забележим. Но за мен беше по-важно, че за тези повърхностни интриги, вълнения, пътеписи се крие една изключителна доза интелектуалност, която се забелязва, че тя е продукт на натрупвания", каза Греди Асса. 

Този разказ е метафора за това, че човек не трябва да се отказва, допълни художникът.

"Всъщност не е важен успехът, важен е пътят, усилието, защото усилието всъщност е най-прекрасният  успех. Това е като красотата - тя няма цел, усилието по същия начин - то няма цел. То има пътуване и точно в това пътуване ти срещаш различни мечти, надежди, ситуации, копнежи, блянове и затова се получава изкуството", изтъкна Греди Асса. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41