Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени българисти в Полша с отворено писмо по казус с отнет имот на полонист у нас

Камен Рикев: Държавата трябва да спре беззаконието с имотните измами

Димитър Танев: Системата улеснява кражбата на самоличност

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Учени българисти в Полша излязоха с отворено писмо към българските власти, медии и общество по казуса с неправомерно отнет имот на българския полонист и преподавател Антоанета Попова.

Случаят е още от 2010 година и широко огласен в личния блог на самата Антоанета Попова. Тя и брат й Кръстьо Попов са жертви на имотната мафия. С фалшив предварителен договор за продажба те като собственици са били лишени от наследствен имот. 

За началото на март е насрочено поредно заседание на Софийския градски съд. Очакванията са този предварителен договор да бъде обявен за фалшив. „Което няма да върне къщата й, а ще потъне в нова гора от казуси, параграфи, обжалвания и други трикове“, посочи в предаването "Хоризонт до обед" българистът д-р Камен Рикев, подписал отвореното писмо на учените.

На 16 май 2019 година къщата на Антоанета и Кръстьо Попови на ул. „Кръстьо Сарафов“ в столичния квартал "Лозенец" е била съборена. „Тази къща предшествениците на Антоанета Попова са закупили от Стоян Михайловски, автора на „Върви, народе възродени“, допълни Камен Рикев, който вижда в това казус, "надхвърлящ пределите на правораздавателната система".

Сега Антоанета и Кръстьо Попови живеят в малка квартира буквално на крачки от съборения им дом. „Защото са решили, доколкото им позволяват силите, да не престават със своята битка, която е вече битка символична, битка държавата и гражданите да установят, че с тях е извършено едно безумие.“

„Каквото и да отразяват българските медии, това няма никакво отношение към процеса на овладяване на частни имоти на хората от страна на трети лица, които ние в нашето отворено писмо определяме като „имотна мафия“, коментира Камен Рикев. Според него пораженията са трагични - както върху гражданското общество, така и най-вече върху самата личност на засегнатото лице.

Д-р Антоанета Попова е дългогодишен преподавател по полски език и стилистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Подготвила е няколко поколения български полонисти и слависти. Камен Рикев я определи като „изключително фин и хрисим човек“ и „великолепен преводач на полска литература“.

„Нейните преводи красят българското преводно наследство до днес. За щастие Антоанета Попова и до днес продължава да произвежда преводи на изключително високо равнище“, допълни той.

Причината полските българисти да застанат зад нея и случая с имотната измама е „очевидното беззаконие и гавра над човешкото елементарно достойнство“, посочи Рикев, който се чувства потресен и смята, че е дошъл момент, в който „почти всички средства, легални, в България за защита на невинния са изчерпани“.

„Жестът на полските българисти – една доста голяма и сплотена общност граждански научна област, е от една страна декларация на очевидното – че държавата трябва да си свърши работата“, подчерта Камен Рикев. 

В България, както и в голяма част от европейските страни, има възможност за подобна кражба на самоличност при документирането на права по отношение на недвижим имот, изтъкна пред „Хоризонт“ Димитър Танев, бивш председател на Нотариалната камара. Като една от причините той открои отворената система на Агенцията по вписванията и възможността всеки да има документ на всяко друго лице, без да има връзка с него.    

„Независимо дали се касае за къща в "Лозенец" или за гарсониерата на една пенсионерка в "Люлин" – това е откритата система до документите на собственост. Всеки може да има препис, незаверено копие от документа на всяко друго лице с данни за подписа, ЕГН, лична карта, адрес, банкови сметки – нещо, което го няма в Европейския съюз. Това е сериозен пропуск“, коментира Димитър Танев.

Двете гледни точки чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20