55 000 индустриални и 3 000 битови потребители на ток ще излязат на свободния пазар на електроенергия от новия регулаторен период - от 1-ви юли тази година. Процесът започва с най-големите битови консуматори на електрическа енергия, стана ясно по време на дискусия, посветена на плана за преминаване към следващия етап на либерализация.
Уязвимите и енергийно бедните групи засега остават на регулирания пазар, а министерствата на енергетиката и на труда трябва да разработят механизъм за тяхната защита, съобщи председателят на парламентарната комисия по енергетика Валентин Николов:
"Към момента уязвимите потребители, енергийно бедните, за съжаление все още не са идентифицирани и не е разработен механизъм именно за тяхното обезщетение и тяхната защита. Поради тази причина сме подходили към план, който да е по-щадящ, чрез който се предприемат следващи стъпки към пълна либерализация на пазара на електроенергия".
Процесът на пълната либерализация трябва да приключи през 2025-а година.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви в петък, че Киев и съюзниците му споделят разбирането, че вече е възможно да се постигне поне прекратяване на огъня, но добави, че в крайна сметка това ще зависи от "правилния натиск върху Русия", съобщава Ройтерс. Във вечерното си видеобръщение към украинския народ Зеленски заяви, че е провел..
Турция временно затвори протока Дарданели в двете посоки заради бушуващи пожари в северозападната провинция Чанаккале, които обхванаха големи територии заради силния вятър. Евакуирани са били три села и дом за възрастни хора, в който са били настанени 52-ама души. На кадри, излъчени от турски медии, се вижда как огнеборци са принудени да..
България изразява дълбока загриженост от разширяването на военната операция в Ивицата Газа и призовава за незабавното и безусловно освобождаване на всички израелски заложници, държани от "Хамас" в нечовешки условия. Това се посочва в публикация на страницата на Министерството на външните работи (МВнР) в социалната мрежа "X". Хуманитарната..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е обсъдил с италианския премиер Джорджа Мелони възможността срещата му с Путин да се проведе в Рим следващата седмица, съобщи Sky News, позовавайки се на източници от италианското правителство. Добавя се още, че това най-вероятно би се случило във Ватикана. Италия е готов да подкрепи "искрено и..
Авиокомпания е свалила дете с инвалидна количка от самолет на летището в София. За скандалния случай съобщи транспортният министър Гроздан Караджов в профила си във Фейсбук. Българско семейство с трудноподвижно дете на 9 години е избрало да пътува до Тулуза през Бергамо с полет на нискотарифна авиокомпания. Семейството е било качено на борда..
Не е установено наличие на заболяване от син език по преживните животни след сигнал в конкретен обект в Смолянска област. По-рано днес се появи информация в социалните мрежи за заболяването сред стадо в Родопите. Направена е проверка от Областната дирекция по безопасност на храните за евентуално заболяване от син език по преживните животни и..
Киев ще получи над 3,2 милиарда евро, след като страните членки на ЕС приеха решение за четвъртото редовно плащане на помощта по линия на Механизма за Украйна. Основната цел е да се укрепи макрофинансовата стабилност на страната и да се подпомогне функционирането на нейната публична администрация. Плащанията по Механизма за Украйна са тясно..
Промените в Закона за еврото са изключително вредни и ефектът им върху цените в България ще е в посока нагоре, т.е. заради тези промени цените ще са..
Министърът на финансите не знае колко са магистратите, държавните служители и военните, за които плаща здравни вноски. Това обясни пред БНР д-р Стойчо..
В определени браншове - малки производители и търговци, семейни фирми, които ползват външно счетоводство - е необходимо повече време за обявяване на..