„Преди години беше птичият грип, преди това „свинският грип“, но тогава не беше навлязла толкова силно електронизацията на медиите, както и спекулата беше в съвсем други аспекти. Фейсбук нямаше такова влияние“.
Необходимо е и ние като граждани да бъдем дисциплинирани, отбеляза анализаторът и призова:
„Когато и ако ви се наложи да ви бъде наложена карантината, то останете си у вас 2 седмици, подгответе се добре, за да не се създава допълнително стрес за самата система, дори и да нямате дадения вирус, дори и да няма подобно заболяване, хората трябва да следват това, което им се казва от страна на здравните власти, защото те са именно тези, на които трябва да се разчита в моменти като този“.
По казуса за издаването на болнични на хората, които трябва да останат под карантина, експертът коментира, че е добре да има приоритизиране на случаите:
„Когато става въпрос за издаване болничен за карантина би следвало да има приоритизация на кого и кога е нужно да влезе под карантина, като това най-вероятно, най-сигурно и най-логично би следвало да бъде, когато някой пристига от страна, отбелязана на картата, като регион, в който вече има епидемия от това заболяване“.
Приоритизацията е начин да се създаде буфер срещу рисковете да се изхарчи бюджета на НОИ и да възникнат проблеми за други граждани, на които им се налага поради други причини да използват болнични, обясни Шарков.
Влиянието на епидемията върху растежа е неминуемо, но за икономиката паниката от коронавируса е основният негативен фактор, посочи експертът. Той напомни, че част от дейностите, особено висококвалифицираните, биха могли да се извършват и дистанционно:
„Когато говорим за липса на хора от работа, следва знаем, че в 21-ви век немалка част от работа, с изключение на нискоквалифицирания труд, може да бъде извършвана и от къщи. И в този аспект има частично решение на проблема. Но макрообстановката е това, което е препъни камъчето - в следствие на коронавируса и вследствие на паниката около коронавируса".
За българската икономика отрицателно влияние би имала по-скоро макроикономическата ситуация, смята Шарков.
Каква е заплахата за европейската икономика
„Италия е пред рецесия, тя вече е почти в техническа рецесия. Това е отпреди да се разпространи коронавируса - Италия имаше съществени проблеми със своята икономика, ръстът и беше твърде нисък. В момента следствие и на спирането на част от търговията с Китай, и в следствие на лошото управление на Централната банка, тези проблеми започват да се задълбочават“.
„В Германия, като основният двигател на еврозоната, започва да се засяга икономиката. Очаква се в първото тримесечие да има забавяне и да се доближи ръстът до 0,1 процент, което е почти стагнация…Но Германия може да издържи такава стагнация, понеже е най-силна и най-мощна икономика в ЕС, за разлика от нас, за които стагнацията би действала абсолютно катастрофално….Така, че най-застрашени биха били икономиките, които към момента не осъществяват достатъчно висок ръст“.
Какви мерки могат да вземат европейските институции - Европейската комисия и Европейската централна банка, за противодействие на заплахата от рецесия?
Според анализатора възможностите на европейските институции да въздействат със средствата на паричната политика или икономическите стимули са ограничени:
„В такива моменти какво се прави? Това, което едната икономическа школа казва е, че би следвало да се влеят пари в икономиката, за да се създаде като кризисна мярка повече потребление, съответно и повече харчене. Проблемът е, че това се прави веднъж и се прави именно в такива кризисни моменти, а Европейската комисия прави това вече от години поради забавянето на икономическия цикъл. Другото, което може да направи Европейската централна банка, но няма как да го направи в момента, е да създаде още по-отрицателни лихви. Но вече няма накъде - тоест не може да се подходи към проблема от ъгъла ЕЦБ. И логично това, което ще направи Комисията, е да започне да вкарва финансови инжекции. Това в ситуация като днешната би създало единствено инфлационни балони, които в по-късен етап, опитвайки ЕК постоянно да задържи ситуацията стабилна в еврозоната, да създаде криза с много по-продължителни и негативни ефекти“.
Затова криза и рецесия е възможен вариант, като следствие от паниката, свързана с коронавируса, смята анализаторът.
„Паниката е най-големият враг на всяка една система – от икономическата, до здравната“.
Заради паническото изкупуване на медицински маски и дезинфектанти може да се стигне до недостиг на такива консумативи в болниците в България, предупреди Шарков:
„Това са изключително панически действия от страна на гражданите, които могат да навредят реално на медицинската помощ в България, на която после самите граждани ще разчитат".
Хората трябва да подходят рационално, призова Шарков:
„Слушайте лекарите, слушайте официалните лица, които се изказват по темата за коронавируса, а не разни постове с конспиративни теории в социалните медии, които целят единствено да създадат паники“.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.
Съпредседателят на партия "Да, България", която е част от коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев аргументира оповестената вчера идея за закриване на Комисията за противодействие на корупцията. Според Мирчев тази комисия през годините е преминала през няколко трансформации, но винаги е била използвана от..
Рибарското селище "Ченгене скеле" край Бургас и терена на бившето военно поделение на полуостров Червенка са сред държавните терени с отпаднала необходимост, попаднали в списъка за продажба. Това заявиха в Бургас от ръководството на "Да,България". Междувременно от Областната управа в града в официално съобщение уверяват, че процедура за..
И трите мобилни оператора у нас регистрират спад на абонатите и засилена конкуренция на пазара. Това сочат данните на Годишния доклад на Комисията за регулиране на съобщенията. В края на миналата година абонатите на мобилните оператори са 7 милиона 978 хиляди, а намалението им спрямо 2023 година е с 0,4 процента. За сравнение през 2023 година е..
България спечели 6 медала от най-престижното състезание по математика в света. От Сдружението на олимпийските отбори по природни науки съобщиха, че на 66-ата Международна олимпиада по математика в Австралия българският национален отбор е завоювал 3 сребърни и 3 бронзови отличия. Националният ни отбор по математика се прибира в България в..
Голямо напрежение има сред фермерите от област Тесалия след разкритията на европейската прокуратура за откраднати с фалшиви документи милиони евро, предназначени за субсидии в аграрния сектор. Фермерите заявиха, че започват протести в Лариса. С трактори достигнаха до централни пътища, но заявиха, че няма да ги блокират, за да не пречат на..
Министерството на външните работи отбелязва днес 146 години от създаването на българската дипломатическа служба. На 19 юли 1879 година с указ на княз Александър Първи са назначени първите български дипломатически представители в чужбина. Драган Цанков представлява България в Цариград, а Евлоги Георгиев и Димитър Кирович съответно в Букурещ и..
Известният руски режисьор, актьор и сценарист Карен Шаназаров е включен в 18-ия санкционен пакет срещу Русия. Пакетът е публикуван днес в Официален вестник на ЕС и влезе в сила. Страните от ЕС одобриха 18-тия пакет санкции срещу Русия Украинският премиер приветства приемането на новия пакет санкции на ЕС срещу Русия..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..
Премиерът и двама министри пристигнаха във Варна за учението "Бриз 2025"