„Преди години беше птичият грип, преди това „свинският грип“, но тогава не беше навлязла толкова силно електронизацията на медиите, както и спекулата беше в съвсем други аспекти. Фейсбук нямаше такова влияние“.
Необходимо е и ние като граждани да бъдем дисциплинирани, отбеляза анализаторът и призова:
„Когато и ако ви се наложи да ви бъде наложена карантината, то останете си у вас 2 седмици, подгответе се добре, за да не се създава допълнително стрес за самата система, дори и да нямате дадения вирус, дори и да няма подобно заболяване, хората трябва да следват това, което им се казва от страна на здравните власти, защото те са именно тези, на които трябва да се разчита в моменти като този“.
По казуса за издаването на болнични на хората, които трябва да останат под карантина, експертът коментира, че е добре да има приоритизиране на случаите:
„Когато става въпрос за издаване болничен за карантина би следвало да има приоритизация на кого и кога е нужно да влезе под карантина, като това най-вероятно, най-сигурно и най-логично би следвало да бъде, когато някой пристига от страна, отбелязана на картата, като регион, в който вече има епидемия от това заболяване“.
Приоритизацията е начин да се създаде буфер срещу рисковете да се изхарчи бюджета на НОИ и да възникнат проблеми за други граждани, на които им се налага поради други причини да използват болнични, обясни Шарков.
Влиянието на епидемията върху растежа е неминуемо, но за икономиката паниката от коронавируса е основният негативен фактор, посочи експертът. Той напомни, че част от дейностите, особено висококвалифицираните, биха могли да се извършват и дистанционно:
„Когато говорим за липса на хора от работа, следва знаем, че в 21-ви век немалка част от работа, с изключение на нискоквалифицирания труд, може да бъде извършвана и от къщи. И в този аспект има частично решение на проблема. Но макрообстановката е това, което е препъни камъчето - в следствие на коронавируса и вследствие на паниката около коронавируса".
За българската икономика отрицателно влияние би имала по-скоро макроикономическата ситуация, смята Шарков.
Каква е заплахата за европейската икономика
„Италия е пред рецесия, тя вече е почти в техническа рецесия. Това е отпреди да се разпространи коронавируса - Италия имаше съществени проблеми със своята икономика, ръстът и беше твърде нисък. В момента следствие и на спирането на част от търговията с Китай, и в следствие на лошото управление на Централната банка, тези проблеми започват да се задълбочават“.
„В Германия, като основният двигател на еврозоната, започва да се засяга икономиката. Очаква се в първото тримесечие да има забавяне и да се доближи ръстът до 0,1 процент, което е почти стагнация…Но Германия може да издържи такава стагнация, понеже е най-силна и най-мощна икономика в ЕС, за разлика от нас, за които стагнацията би действала абсолютно катастрофално….Така, че най-застрашени биха били икономиките, които към момента не осъществяват достатъчно висок ръст“.
Какви мерки могат да вземат европейските институции - Европейската комисия и Европейската централна банка, за противодействие на заплахата от рецесия?
Според анализатора възможностите на европейските институции да въздействат със средствата на паричната политика или икономическите стимули са ограничени:
„В такива моменти какво се прави? Това, което едната икономическа школа казва е, че би следвало да се влеят пари в икономиката, за да се създаде като кризисна мярка повече потребление, съответно и повече харчене. Проблемът е, че това се прави веднъж и се прави именно в такива кризисни моменти, а Европейската комисия прави това вече от години поради забавянето на икономическия цикъл. Другото, което може да направи Европейската централна банка, но няма как да го направи в момента, е да създаде още по-отрицателни лихви. Но вече няма накъде - тоест не може да се подходи към проблема от ъгъла ЕЦБ. И логично това, което ще направи Комисията, е да започне да вкарва финансови инжекции. Това в ситуация като днешната би създало единствено инфлационни балони, които в по-късен етап, опитвайки ЕК постоянно да задържи ситуацията стабилна в еврозоната, да създаде криза с много по-продължителни и негативни ефекти“.
Затова криза и рецесия е възможен вариант, като следствие от паниката, свързана с коронавируса, смята анализаторът.
„Паниката е най-големият враг на всяка една система – от икономическата, до здравната“.
Заради паническото изкупуване на медицински маски и дезинфектанти може да се стигне до недостиг на такива консумативи в болниците в България, предупреди Шарков:
„Това са изключително панически действия от страна на гражданите, които могат да навредят реално на медицинската помощ в България, на която после самите граждани ще разчитат".
Хората трябва да подходят рационално, призова Шарков:
„Слушайте лекарите, слушайте официалните лица, които се изказват по темата за коронавируса, а не разни постове с конспиративни теории в социалните медии, които целят единствено да създадат паники“.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.
Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще. Това каза президентът в Сингапур, където е на работно посещение, при откриването на бизнес форум с участието на представители на български и сингапурски компании. "Ключът към бъдещето е партньорството и ние сме тук, за да развием приятелство и..
Над 40 души са загинали, а над 20 - пострадали, при израелски въздушни удари в северната част на Газа, както и в райони на Ливан. Междувременно израелския премиер Бенямин Нетаняху разкритикува издадената заповед от Международният наказателен съд за неговия арест. С такива заповеди от Хага вчера се сдобиха и бившия министър на отбраната..
В Будапеща служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков ще се срещне днес с колегите си от Австрия, Румъния и Унгария. Очаква се да бъдат обсъдени възможностите за премахване на контрола по сухопътните граници. Срещата е организирана от унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз, като целта е да бъдат обсъдени..
Депутатите ще направят пети опит да изберат председател на Народното събрание. На последното гласуване 17 гласа не достигнаха на кандидата на "Има такъв народ" Силви Кирилов, за да бъде избран. Днес процедурата отново ще се повтори - с номинации на парламентарни групи. Политико-математическият казус за председател на 51-вото НС - на дневен..
Деца от най-старото училище в Пазарджик написаха книга за патрона на школото Васил Друмев - писател, духовник и политик. Учениците от 4-ти клас в основно училище "Васил Друмев" са автори на книгата. Поводът за написването ѝ е 95-ата годишнина от създаването на училището. Книгата е в един-единствен екземпляр . В момента се намира в детския..
Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..
24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..