Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сезар за най-добра режисура взе Роман Полански

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Филм „Клетниците“ на режисьора Ладж Ли спечели френската кинонаграда Сезар в категорията за най-добър филм, предадоха световните агенции.

Филмът, които беше номиниран в 11 категории,  получи и наградите за най-добър новоизгряващ актьор - за Алексис Маненти, както и за най-добър монтаж, а също и наградата на публиката.

А режисьорът Роман Полански беше отличен със Сезар за най-добра режисура за своя филм „Офицер и шпионин“, посветен на „аферата Драйфус“. Номинираната в 12 категории лента взе приза и  за  най-добри костюми, и за най-добър адаптиран сценарий.

Това предизвика възмущение в голяма част от жените в публиката, които в знак на протест напуснаха залата. Сред тях беше и актрисата Адел Енел, номинирана за най-добра актриса в „Портрет на момиче в пламъци“. Филмът имаше 11 номинации за Сезар, но получи само отличието за най-добро операторско майсторство.

А в категорията най-добра актриса отличието взе Анаис Демустие за ролята й в политическата драма  „Алис и кметът“. Победител при мъжете - за най-добър актьор, стана Рошди Зем за криминалната драма „Рубе, светлина“.

Лина Худри пък получи Сезар за най-добра изгряваща актриса за ролята й във филма „Папиша“, който грабна и наградата за най-добър дебютен филм. А южнокорейската психологическа сатира „Паразит“ стана най-добър чуждоезичен филм.

Номинирането за Сезар на Роман Полански, който е обвинен в сексуално насилие, предизвика и протест преди началото на церемонията, и породи полемика, заради която неотдавна ръководството на академията, връчваща наградите, подаде оставка.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Хамас" и Израел ще проведат непреки преговори в Кайро, съобщиха египетски медии

"Хамас" и Израел ще проведат непреки преговори в Кайро в неделя и понеделник, за да осигурят освобождаването на заложници и задържани лица, съобщиха египетски медии. Al-Qahera News, която е тясно свързана с египетските разузнавателни служби, съобщи, че двете делегации "са започнали да предприемат стъпки за започване на преговорите в Кайро, за..

публикувано на 04.10.25 в 21:20
Архив: Изглед към Егейско море от гръцкия бряг

Българин плати над два милиона евро за вила на Халкидики

Вилата е била собственост на починала популярна телевизионна водеща в Гърция, която сега е продадена от наследниците й. От това място с прекрасна гледка към морето телевизионната водеща на кулинарно предаване Вефа Алексиаду излъчваше ежедневното си кулинарно телевизионно шоу. В този смисъл вилата е добре позната на гръцките телевизионни..

публикувано на 04.10.25 в 21:18
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп предупреди "Хамас" да се съгласи бързо на мирно споразумение с Израел

Американският президент Доналд Тръмп предупреди "Хамас" да "действа бързо" и да се съгласи на мирно споразумение с Израел, или рискува по-нататъшно опустошение в Газа, предаде АФП. "Няма да толерирам забавяне, което според мнозина ще се случи, нито какъвто и да е резултат, при който Газа отново ще представлява заплаха", написа Тръмп в..

публикувано на 04.10.25 в 21:03

Грузинската полиция използва сълзотворен газ срещу протестиращи в Тбилиси

Грузинската полиция използва сълзотворен газ, след като протестиращи се опитаха да влязат в президентския дворец, предаде АФП. Хиляди хора се събраха в Тбилиси, откликвайки на призива на опозицията за протест срещу местните избори с демонстрация, наречена "последен шанс" за спасение на демокрацията. Обичайно незабележимите местни избори..

публикувано на 04.10.25 в 20:52

Избраха двама съпредседатели на младежката организация на ПП

Малена Малчева и Александър Дорохин бяха избрани за съпредседатели на младежката организация на "Продължаваме Промяната" – "Младежи за Промяната" на общо събрание на организацията днес в София. 21-годишната Малена Малчева е студентка по право и многократен републикански шампион по дебати. Александър Дорохин е 28 години и работи в сферата на..

публикувано на 04.10.25 в 20:34

Млада жена и бебето ѝ са с изгаряния от вряла минерална вода при инцидент в село Ерма река

Млада жена и бебето ѝ са пострадали, след като маркуч от цистерна се е откъснал и ги е залял с вряла вода в златоградското село Ерма река, съобщи за БТА кметът на селото Боряна Ликова. Случаят е от началото на тази седмица. Инцидентът е станал на улица в селото, докато майката, която живее в София се е разхождала с детето - момче на 1 година...

публикувано на 04.10.25 в 20:26

След валежите в Добрич водата от помпена станция "Приморци" е с влошени показатели

"ВиК Добрич" предупреждава, че поради обилните валежи водата, добивана от помпените станции "Приморци" и "Алмалий" е с влошени показатели за качество и не се препоръчва за питейно- битови нужди. Дружеството работи до отстраняване на проблема. По-рано от Областната администрация в Добрич информираха, че обстановката в областта е нормална след..

публикувано на 04.10.25 в 20:13