Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нидерландски специалист ни консултира за лечението на остра лимфобластна левкемия

Заболяването не се унаследява, ключът се крие в увреждане на ДНК на кръвните клетки

Проф. Роб Питърс
Снимка: Гергана Хрисчева

Причината за появата на острата лимфобластна левкемия се крие в ДНК на кръвните клетки. Когато там настъпи увреждане, се развива някой от видовете рак на кръвта. Това обясни в ексклузивно интервю за „Хоризонт“ проф. Роб Питърс, медицински директор на най-големия медицински център Европа за лечение и изследване на раковите заболявания при децата - "Принцес Максима Център" в Нидерландия.

Проф. Роб Питърс е автор на съвременните насоки за лечение на остра лимфобластна левкемия. Той запозна българските си колеги от София, Пловдив и Варна с новите възможности за лечение на заболяването. Ключов момент в това лечение е използването на нов медикамент.

"Лекарството е едно от петте ключови медикаменти, които се използват в химитерапевтичните протоколи за лечение на острата лимфобластна левкемия. Първоначално започнахме като монотерапия с това лекарство, но впоследствие се разбра, че то има по-добър ефект като комбинация с други химиотерапевтични лекарства и затова препоръчваме този медикамент да се използва в комбинация с други“, уточни проф. Питърс.

"Този медикамент е познат отпреди 30-40 години. Новото е, че към него е закачена нова молекула, чрез което се удължава времето на полуживот на медикамента. По този начин се скъсява броят на химиотерапиите. Така новият медикамент се прилага един път на две седмици." Второто важно нещо е, че към стария медикамент пациентите образуват антитела, докато с новия медикамент това не се случва", коментира специалистът.

Какво сочат данните в световен мащаб за лечението на острата лимфобластна левкемия?

"Над 80 на сто от децата се излекуват от това заболяване, но все пак остават едни 20 процента, които не успяват. В световен мащаб практиката показва, че тези пациенти, които влизат в 80-те процента, биха могли да бъдат излекувани с по-малко химиотерапия, а по-интензивната химиотерапия остава за другите 20%, които нямат шанса да бъдат излекувани. Химиотерапията трябва да бъде персонално адаптирана“, подчертава Роб Питърс.

В Холандия годишно се лекуват около 180 деца с остра лимфобластна левкемия. Лечението продължава около две години. Едва при 5 на сто от новодиагностицираните деца обаче е подходяща трансплантацията на стоволови клетки.

Няма ръст в заболеваемостта при възрастните и децата, изтъква проф. Питърс. Обикновено заболяването се наблюдава по-често при децата, отколкото при възрастните.

"Когато лекуваме възрастни с новия медикамент по протоколите за деца, в лечението е добре да участва и детски онкохематолог, защото те имат повече опит с това лекарство. Изследвания в Америка и в Холандия доказват колко е важно прилагането на новия медикамент за изхода от лечението“, допълни проф. Питърс.

Няма рискови фактори за отключване на острата лимфобластна левкемия. Причината за заболяването се крие в ДНК на кръвните клетки и когато там настъпи увреждане, се установява хематологично заболяване. Има увреждания на ДНК на клетките, които водят до левкемия с благоприятна прогноза.

"На база на ДНК увреждането можем да установим как тази левкемия ще се "държи" във времето - дали тя ще може да се излекува, дали ще бъде резистентна към лечението. Така се избира методиката, по която се лекува. Подобно ДНК увреждане не се унаследява. Тя се случва в последствие в ДНК-то на кръвните клетки“, уточнява нидерландският специалист.

Здравната система в Холандия покрива част от лечението на децата с остра лимфобластна левкемия, но след като лекарите представят доказателства за ефекта от дадена скъпа терапия. Родителите нямат финансови задължения. Всеки пациент, който отговаря на определени критерии за лечение, може да участва в клинични проучвания на "Принцес Максима Център".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щъркели се връщат в монтанското село Якимово

Щъркели бяха забелязани в монтанското село Якимово. Местен жител, блогър, публикува видео в социална мрежа. Общо 9 щъркели са били в района на Якимово от понеделник до сряда. За първи път това се случва по това време на годината. Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели Семчо Миронов е на 77..

публикувано на 05.10.24 в 06:10
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32